poniedziałek, 21 grudnia 2020

Anne Booth - "Śpiące kolibry"

Autor: Anne Booth 
Ilustrator: Rosie Butcher 
Tytuł: Śpiące kolibry (Magiczne Królestwo Ptaków, tom 1) 
Wydawnictwo: Czytelnia 
Data wydania: 14 października 2020 
Liczba stron: 144 
Ocena: 9/10 

Opis: 

Czarująca seria książek dla dzieci, w których główną rolę odgrywają ptaki. Każda z publikacji skupia się na innym gatunku. Na końcu książki znajdują się fascynujące fakty o ptakach, które zainspirowały autorkę do stworzenia tej serii. 

Magiczne królestwo ptaków. Śpiące kolibry Maja i jej przyjaciele po raz kolejny muszą zmierzyć się ze złym lordem, który tym razem ma plan pojmania i zamknięcia w klatkach najmniejszych ptaków świata kolibrów. Jednak dziewczynka zrobi wszystko, by nie dopuścić do tragedii. 

Recenzja: 

W naszej biblioteczce gości mnóstwo książeczek dla dzieci o zwierzętach, ptakach i owadach, dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie obok cyklu Magiczne Królestwo Ptaków. Śpiące kolibry to pierwszy tom serii i – jak sama nazwa wskazuje – porywa czytelnika w przygodę z kolibrami. Nie jest to jednak zwykła przygoda, bo poza sympatyczną opowiastką, autorka serwuje nam tutaj również liczne ciekawostki o tytułowych bohaterach! 

Historia już od samego początku czaruje czytelnika. Maja, główna bohaterka tej serii, jest wielką miłośniczką ptaków i jej miłość do tych stworzeń jest zauważalna już na pierwszy rzut oka. Nie można tej dziewczynki nie polubić – jest pomysłowa i pełna uroku, a w dalszych etapach powieści poznajemy się także na jej odwadze oraz bystrości. Oczywiście, nie jest ona jedyną bohaterką – wszak są nimi również ptaki (sroka Smuga wymiata!) oraz wróżki. Myślę, że takie postaci zachwycą każdą dziewczynkę! 

- Podobno to wcale nieprawda, że samotna sroka oznacza pecha. To raczej sroka ma pecha, że jest samotna. 

Sama przygoda dostarcza wielu wrażeń, bo wraz z Mają ratujemy tutaj Magiczne Królestwo Ptaków. Zagraża mu niebezpieczny lord Astor, który pragnie pozamykać ptaki i uczynić z nich niewolników. Na szczęście, wiele wróżek się na to nie godzi – i zyskują niebywałą pomoc w postaci … Strażniczki Książki! Aby pokonać antagonistę potrzebny jest jednak płaszcz z piór, które można uzyskać tylko w przypadku przysługi… oj! Nie będę zdradzać już więcej, aby nie popsuć Wam przyjemności z odkrywania tej powiastki! 

Treść jest bardzo przyjemna i magiczna, ale nie można zapomnieć tutaj i o ilustracjach, które są równie czarujące. Fantastycznie ukazują wydarzenia, które spotykają Maję, wróżkę Gałązkę i sroką Smugę (swoją drogą – imiona są tutaj cudowne!) oraz – oczywiście – same kreacje postaci. Takie rysunki bardzo oddziałują na wyobraźnię czytelnika i pozwalają bardziej zacieśnić więź z przyjaciółmi. Ale, ale! Opowieść i bajeczne czarno-białe grafiki to nie wszystko, co skrywa w sobie ta książka – na ostatnich stronach znajdują się liczne fakty i ciekawostki o kolibrach oraz dwie zabawy do zrealizowania. Jedną z nich jest pomysł na stworzenie przysmaku dla ptaków, a drugi… przepisem na ciasteczka! Ja już zamówiłam ptasie foremki i kolorowe pisaki, aby upiec je z siostrzenicą – na pewno będą pyszne. :) 

Króciutko podsumowując – opis książki nie kłamie. Śpiące kolibry są doprawdy fascynującą i czarującą opowieścią, i jestem przekonana, że skradnie serce niejednej entuzjastce magicznych przygód i ptaków. Nie można się przy jej lekturze nie uśmiechnąć, a przesympatyczni bohaterowie sprawiają, że nie można się oderwać od treści i pragnie się od razu poznać dalsze ich losy. I – co również warto dodać – kontynuacja zapowiada się równie zjawiskowo. Polecam z całego serducha!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz