wtorek, 16 lutego 2021

Paweł i Piotr Sitkiewicz - "Bliźnięta"


 Autor: Paweł i Piotr Sitkiewicz

Tytuł: Bliźnięta

Wydawnictwo: Adamada

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 78

Wiek: 9-12 lat

Ocena: 8/10

Opis:

Wyjątkowa książka o bliźniętach napisana przez bliźniaków!

Jak powstają bliźnięta?

Dlaczego czasami są identyczne, a czasami zupełnie różne?

Z jakiego powodu niektórzy się ich boją?

Czy to prawda, że potrafią czytać w swoich myślach?

Czego możemy się od nich nauczyć?

Książka odpowiada na wszystkie pytania dotyczące bliźniąt, jakie tylko mogą przyjść do głowy.

Opowiada o ich niezwykłym życiu. Szuka ich w książkach, filmach, pod mikroskopem, a nawet w kosmosie.

Podpowiada, jak je odróżnić i jak się z nimi obchodzić. Każdego roku rodzi się coraz więcej bliźniąt. Pora więc lepiej je poznać, zanim na dobre opanują świat…

Recenzja:

Bliźnięta to temat bardzo ciekawy. Niektórzy z nas marzyli o bliźniaku i potrafili się ubierać tak samo, by tylko się do siebie upodobnić na przykład z przyjaciółką (sama przerabiałam coś podobnego), inni potrafią się złościć na to bliźniacze podobieństwo, bo przecież bliźniaki są odrębnymi osobami i jako takie chciałyby być postrzegane. I jedno, i drugie podejście rozumiem, to kwestia bardzo indywidualna. Zresztą, posiadanie bliźniaka - jak wszystko inne - ma swoje zalety i wady, dlatego bardzo spodobał mi się układ treści w tej książce, gdzie ani się tego nie gloryfikuje, ani nie demonizuje.

"Bliźnięta" to książka bardzo ciekawa i obfitująca w mnóstwo informacji na temat tego zjawiska. Dowiemy się z niej między innymi tego, jak to się dzieje, że powstają bliźnięta, w dodatku czasem jednojajowe, a czasem dwujajowe. Przeczytamy o tym, czy prawdą jest ta niewidzialna nić, która sprawia, że bliźnięta współodczuwają wszystko to, co dzieje się drugiemu z tandemu. A czy wiecie, jak często rodzą się bliźniaki? Albo jeszcze lepiej - trojaczki, czworaczki, pięcioraczki? Kim są bliźnięta syjamskie i czy przedstawiany w wielu filmach obraz złego bliźniaka ma pokrycie w rzeczywistości? Przekrój tematyczny jest naprawdę szeroki i to jest bardzo duża zaleta tej książki. Kolejną jest to, że publikacja obfituje też ciekawostki, czasem ujęte w sposób humorystyczny, co zdecydowanie wpływa na atrakcyjność w oczach czytelnika. Dodam jeszcze, że jest to lektura dla starszych pociech - ze względu na poruszaną tematykę (np. różni ojcowie bliźniaków), ale także ilość tekstu.


Tym, co nie do końca do mnie przemawia, są ilustracje. Bezsprzecznie pasują do całości, a okładka dzięki nagromadzeniu tylu postaci przyciąga wzrok, natomiast nie jest to kreska, którą lubię najbardziej. To jednak szczegół, bo w przypadku tej książki najważniejszy jest tekst.

Książka warta polecenia, jeśli macie w bliższym otoczeniu bliźnięta albo po prostu chcecie dzieciom przybliżyć tę ciekawą tematykę.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Adamada.

3 komentarze:

 1. Jeśli chodzi wizualnie ilustracje mi się nie podobają. Temat bardzo ciekawy sama nieraz byłam ciekawa właśnie jak to jest z bliźniętami. W naszym otoczeniu znajomych nie ma, bliźniąt. Więc narazie nie mam komu polecić tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat ciekawy. U mnie w rodzinie mieliśmy już przypadki. Zawsze byłam ciekawa tej więzi czy rzeczywiście się odczuwa to że coś się dzieje z tą drugą osobą. Moja Mama jest z bliźniąt tylko, że niestety jej siostra zmarła przy porodzie. Ale nie raz siedzieliśmy i zastanawialiśmy się jakby to było gdyby żyła. Jakby wyglądała, jak układały by się relacje między nimi. Bardzo chętnie sama bym przeczytała tę książkę. Śmiałyśmy się też zawsze z Mamą, że jak na kogoś trafi podwójne szczęście to pewnie na mnie. Ale mam tylko cudownego jedynaka.
  A co do ilustracji też się zgadzam. Okładka ok ale reszta - nie moja "bajka".

  OdpowiedzUsuń
 3. Zagadnienie ciekawe, masz rację ilustracje są hmm... Trochę straszne i dziwne. Takie geometryczne 😂 A o bliźniakach chętnie sama bym poczytała, fascynujące zagadnienie ! 😉

  OdpowiedzUsuń