piątek, 19 marca 2021

Katherine Rundell - "Odkrywca"


 Autor: Katherine Rundell

Tytuł: Odkrywca

Wydawnictwo: Poradnia K

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 372

Wiek: 12+

Ocena: 10/10

Opis:

Najnowsza, wielokrotnie nagradzana powieść utytułowanej pisarki Katherine Rundell, autorki znanych już i ciepło przyjętych w Polsce „Dachołazów”, o przygodach czwórki dzieci w Puszczy Amazońskiej już w marcu ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Fred zawsze chciał zostać odkrywcą, jednym z wielkich podróżników i podziwianych dowódców wypraw. Kiedy samolot, którym leci, rozbija się w puszczy amazońskiej, chłopiec wraz z innymi ocalałymi dziećmi musi poradzić sobie w dżungli.  Czy wiedza zdobyta dzięki lekturze przygodowych książek pozwoli mu znaleźć sposób na przetrwanie, a może i powrót do domu? Czas prawdziwej  próby ma dopiero nadejść…

Wyjątkowa opowieść o sile przyjaźni i lojalności, o wierności sobie i swoim ideałom, a także o miłości do natury i potrzebie jej ochrony. Autorka pracując nad książką odwiedziła Amazonię, toteż powieść jest niezwykle realistyczna  - przenosimy się z bohaterami do serca dżungli i wraz z nimi przeżywamy niezwykłe przygody – budujemy tratwę, wspinamy się na drzewa i uciekamy przed aligatorem. Ta rzeczywistość zapiera dech w piersiach, a mistrzowskie tłumaczenie dopełnia dzieła. Witaj, przygodo!

Recenzja:

Kiedy komuś, kto recenzuje książki, spodoba się dany tytuł, zwykle daje mu wysoką notę. Ale kiedy potem natrafia się na książkę, która zachwyca w każdym zdaniu, przychodzą myśli, by albo rozszerzyć skalę ocen, albo zmienić wszystkie poprzednie. Inaczej ten maks niewiele znaczy. Tak właśnie jest ze mną i "Odkrywcą". Matko, ja nie mogłam się od tej książki oderwać!

Bardzo lubię twórczość Katherine Rundell, jej "Dachołazy" na dobre zadomowiły się w moim sercu. "Odkrywca" jest zupełnie inny, ale również jest... doskonały. Naprawdę nie znalazłam w tej książce nic, co choć odrobinę by mi się nie podobało. Co więcej, dzięki pomysłowi i stylowi autorki atrakcyjne wydawało mi się nawet... jedzenie larw i pająków, tych z rodzaju dużych i brzydkich :D


Powieść zaczyna się katastrofą lotniczą w lasach Amazonii. Ten tragiczny wypadek przeżyła czwórka dzieciaków - Fred, Con, Lila i Maks - którzy są zdani sami na siebie. Muszą zatroszczyć się o pożywienie, o miejsce do spania i przede wszystkim muszą przetrwać, co wcale nie jest sprawą prostą, jeśli otacza cię dziki świat fauny i flory, który potrafi co prawda zachwycić, ale bywa też niebezpieczny. W dzieciakach wola walki miesza się z rezygnacją, głód motywuje, ale też odbiera siły. Rozbitkowie znajdują starą mapę, budują tratwę i postanawiają sprawdzić, co kryje się pod tajemniczym iksem zaznaczonym na planie. Gdy po wielu niebezpiecznych przygodach docierają na miejsce, poznają tam Odkrywcę,  nieznanego z imienia i nazwiska, który pokazuje im, jak przetrwać w dziczy, ale też stara się przekonać ich, że cywilizacja w ogóle nie powinna dotrzeć do tego miejsca. Nie wszyscy przyznają mu rację, ale następujące po sobie wydarzenia i poznanie historii życia Odkrywcy, sprawiają, że nawet sceptycznie nastawiony Fred zmieni zdanie.

Na uwagę zasługuje także wspaniała okładka i piękne ozdobniki w środku. Bardzo lubię, gdy książki dla nieco starszych czytelników wydane są pięknie i okazale.

Drodzy, jeśli jeszcze nie znacie twórczości Katherine Rundell, gorąco zachęcam do zmiany tego stanu rzeczy. "Odkywca" na pewno was do niej przekona. Polecam bardzo, bardzo, bardzo!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Poradnia K.

3 komentarze:

 1. Ta recenzja tak mnie zachęciła ze juz bym kupiła książkę 🙂 napewno zapamiętam sobie autorkę i tą pozycję od razu zapisuję na listę. U nas synek narazie za mały ale jak podrośnie napewno będę wiedziała co najpierw kupić

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam twórczości Autorki ( być może powinnam się wstydzić, ale nie sposób ogarnąć mnogość cudownych Autorów i Autorek). Recenzja świetna. Wydanie bajeczne 😍. Poczekam jeszcze z rok, dwa i sięgniemy po nią z wielką przyjemnością. Chyba, że gdzieś wcześniej na nią trafię. Ale z oponami wynika, że warto po nią sięgnąć i zapowiada się niezwykle ciekawie. Po ostatniej mnogości literatury dla młodszych dzieci fajnie, że pojawiło się coś dla trochę starszych moli książkowych i nie tylko, bo myślę, że po takiej lekturze niejeden dzieciak podchodzący do książek sceptycznie mógłby zmienić zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. O autorce słyszeliśmy juz nie raz. ODKRYWCY to świetna publikacja, i choć wiekowo jeszcze nie dla mojego synka, to myślę że warto już ją kupić na przyszłość. Wiele książek mamy na przyszłość a tę perełeke widząc wszędzie tak świetne recenzję, tym bardziej musimy posiadać.

  Książka mówiąca o pięknych i najważniejszych wartościach w życiu takich jak przyjaźń, lojalność i wierność swoim idealom, a co najważniejsze to mówiąca o miłości i szacunku do natury oraz o tym że należy ją chronić. Sam fakt że poruszane są tak ważne tematy w tej książce czyni ją dla nas piękna, ważna i niezwykle wartościowa. Ja i mój syn jesteśmy proekologiczni, dbamy o naturę jak tylko możemy, kochamy zwierzęta i pomagamy tym bezbronny, dlatego ta książka będzie nam z pewnością bliska.

  Wydanie przepiękne, bajeczne. Uwielbiam gdy na stronach pojawia się grafiką, ozdobnikami, która cieszy oko, a które kocham i bardzo cenię.

  Choć lektura zaczyna się katastrofą lotnicza w Amazonii, to jednak myślę że juz dla mojego 7 latka mogłabym przeznaczyć te lekturę. Czytając po kiljmka stron zaciekawilabym. Choć granicą wiekowa jest dość wysoka, jednak temat natury w nuej poruszony, przyjaźń i lojalność zainteresuje jyz młodszych jak i ich rodziców.

  Sama chętnie sięgnę po te lekturę.

  Bardzo dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń