wtorek, 25 maja 2021

Opracowanie zbiorowe - "Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat"


 Autor: Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 432

Wiek: 0-6 

Ocena: 8/10

Opis:

Pan Maluśkiewicz, dziewczynka z tęczy, zarozumiała łyżeczka. Kurka-złotopiórka, która poleciała aeroplanem, i łasica w dżinsowej spódnicy. Tych oraz innych bohaterów spotkacie w nowym wyborze poczytajek przygotowanym na setne urodziny Wydawnictwa "Nasza Księgarnia". Przed wami ponadczasowe opowiadania i wiersze, a także ilustracje, które kształtowały wyobraźnię dzisiejszych czterdziestoparolatków. Wierzymy, że pokochają je także najmłodsi.

W zbiorze znajdziecie następujące poczytajki:

"Agnieszka opowiada bajkę"

"Boję się…"

"Chcę mieć przyjaciela"

"Daktyle"

"Dziewczynka z tęczy"

"Kolczatek"

"Mój piękny, złoty koń"

"Niebieska dziewczynka"

"Pan Maluśkiewicz i wieloryb"

"Przygoda na balkonie"

"Ptasie ulice"

"Sąsiedzi"

"W aeroplanie"

"Wielka przygoda małej Zosi"

"Zarozumiała łyżeczka"

Recenzja:

Byłam bardzo ciekawa tej publikacji. Właśnie dlatego, że spodziewałam się w niej spotkać utwory sprzed lat, być może nawet mi nieznane. Tak było! Większość bajek z tego zbiorku powstała w czasach, kiedy mnie nawet w planach nie było :) 

Przeczytanie utworów dla dzieci sprzed kilku dekad (lata 70. i 80.) było ciekawym doświadczeniem. W końcu podejście do wychowania było wtedy inne, więc i bajki musiały wyglądać inaczej. Niektóre podobały się nam bardzo, innymi byłam zaskoczona, zwłaszcza jedną bajką, kiedy tata krzyczy przy stole, gdy córka nie chce zjeść mięsa. Ale rozumiem, że to były inne czasy, więc takie sceny w bajkach niekoniecznie musiały budzić całą paletę emocji. Inne z kolei zdecydowanie się u nas sprawdziły.

Tematyka bardzo różnorodna - od tego, by szanować nawet małe żyjątka, po temat szukania przyjaźni za wszelką cenę. Ta bajka szczególnie zapadła mi w pamięć, bo pokazała powszechne i teraz zjawisko - szantażu emocjonalnego (będziemy się z tobą przyjaźnić, jak nam dasz to czy tamto). 

Niektóre utwory są wierszowane, inne nie. Jedne spotykane w różnych zbiorkach, inne były dla mnie zupełnie nowe. Dużym zaskoczeniem, bardzo pozytywnym, były ilustracje w niektórych bajkach. Najbardziej zachwyciły mnie te w utworze "Przygoda na balkonie" Heleny Bechlerowej, naprawdę wielkie wow!Książka jest pięknie wydana. Niewielki, kwadratowy format, gruba oprawa i ponad czterysta stron tekstu! To prawdziwa cegiełka!

Dobrze jest zobaczyć, co czytano pokoleniu naszych rodziców i sprawdzić, czy dla nas to też będzie okej. Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, to było ciekawe doświadczenie.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

4 komentarze:

 1. Piękne ilustracje 😍 z wielką chęcią poznam bajki które czytano dzieciom gdy ja nawet w planach nie byłam. Ciekawa jestem zawartości tej książki muszę dodać ją do listy zakupowej

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubiłam tę serię. Niestety wielu nie znam a to wydanie jest cudowne 😍. Myślę, że jest to ciekawy pomysł na Dzień Dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta Publikacja to prawdziwe dzieło sztuki. Jestem zachwycona.Wyjątkowe ilustracje w tej książce. Wydaję mi się, że Wydawnictwo Nasza Księgarnia jest z nami od zawsze.100 lat to naprawdę ogromny powód do dumy i zachwytu. Jestem pewna, że chcemy mieć taką książkę w domu.Lubimy takie perełki, super jest to że jest twarda oprawa i tak dużo stron do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja kocham takie książki. Zawsze szukam wydań, które mają bajki z kat 80, a więc lat mojego dzieciństwa. Cudowne ilustracje, mają w sobie magię, przywołują wspomnienia, to podróż w czasie.
  Koniecznie muszę ją kupić, tym bardziej że kilka bajek nie znam, a z ciekawości sama je z przyjemnością przeczytam

  Dziękuję za recenzje

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń