sobota, 5 czerwca 2021

Bogna Sroka-Mucha - "Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka" i


 Autor i ilustrator: Bogna Sroka-Mucha
Tytuły: Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka i Czapu Czipu. Pływaj jak rybka
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 05.05.2021
Liczba stron: 12 i 12
Ocena: 8/10
Wiek: 0-3 lata

Opis:

Zabawy z ruchem to nowa seria kartonowych książeczek wspomagająca rozwój młodszych dzieci. Jej bohater, chłopiec o imieniu Czapu Czipu ma wielką papierową czapkę, która jest jak czarodziejski kapelusz - potrafi naśladować ludzi, zwierzęta i przedmioty, szykuje różne zagadki i zabawy. 
W każdej z czterech części Czapu Czipu uczy się naśladować różne zwierzątka: małpkę, rybkę, wiewiórkę i kotka, a czytelnicy chętnie dołączają do zabawy. Wykonują ćwiczenia stymulujące motorykę dużą, co świetnie rozwija układ nerwowy i sprawność fizyczną. Znakomita pomoc dla rodziców, pedagogów i terapeutów! 
Proste historie, kolorowe ilustracje i zadania inspirujące do wspólnej zabawy. 
• zagadki dźwiękowe, wizualne i ruchowe dla dzieci w wieku 0-3 lat 
• doskonała pomoc dla terapeutów, pedagogów, logopedów 
• proste historie, wyraziste, kontrastowe barwy i kształty pomagają dziecku poznawać świat i rozwijać się 
• zabawy inspirujące do wspólnej zabawy

Recenzja:

Książki inspirujące do zabawy są zazwyczaj pożądane przez rodziców, którym brak już pomysłów, by codziennie zagospodarować czas swoim dzieciom. O ile, dla starszych pociech, w wieku przedszkolnym, można znaleźć wiele ciekawych aktywności, tak z maluchami do trzech lat, nie jest już tak prosto. Na szczęście na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej propozycji dla tej grupy wiekowej. Co zatem oferują im książki z serii Czapu Czipu. Zabawy z ruchem, z podtytułami: Chowaj się jak wiewiórka i Pływaj jak rybka? Z pewnością każdy opiekun będzie zadowolony z ich posiadania, bowiem zawierają niemal doskonałe przepisy na wspólne spędzenie czasu, które jednocześnie wpływają na rozwój małych dzieci poprzez trenowanie motoryki małej i mowy.


Co prawda, mój syn już niedługo przekroczy górną granicę wieku grupy docelowej owych publikacji, mimo to postanowiłam je dla niego zamówić. Bardzo ciekawiły mnie inspiracje do zabawy, którymi zechciała podzielić się z nami autorka. Wybrałam dwa z czterech nowych tytułów - ten dotyczący zabawy w chowanego, gdyż mój syn ją uwielbia oraz ten z pływaniem, jak rybka, bowiem to zwierzę należy do jego ulubionych. Samego bohatera serii, a więc tytułowego Czapu Czipu i jego czarodziejską czapkę możecie już znać z poprzednich, wydanych jakiś czas temu książek. Dzięki tamtym publikacjom dzieci mogły poćwiczyć mowę, natomiast te zachęcają także do aktywności związanych z koniecznością wykonywania różnych ruchów. Jakich? Nie będę zdradzała zbyt wiele, ale pokrótce wspomnę, czego dotyczy każda z tych książeczek.

Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka zaprasza wszystkie małe dzieci do zabawy z tytułowym rudym zwierzem. Ono lubi turlać orzeszki, a dzieciaczki z pewnością chętnie poturlają piłkę po pokoju. Gdzie lubi się chować tytułowa wiewiórka, a gdzie maluchy mogą znaleźć najlepszą kryjówkę w swoim domu? Do tego typu aktywności inspiruje owa publikacja. Niestety pomysłów w niej nie ma zbyt wiele, jednak te, które nam przekazuje autorka są naprawdę ciekawe i przychodzą z odsieczą rodzicem, gdy, na przykład, brzydka pogoda zatrzymuje ich z pociechami w domu. Jeśli zatem macie w domu dzieci, które chętnie podejmują nowe wyzwania oraz jeśli szukacie wartościowych książek dla nich, to polecam, by zapoznać się nie tylko z tym tytułem, ale także z innymi z owej serii.Bohaterami inspirującymi dzieci do fajnych zajęć w książce Czapu Czipu. Pływaj jak rybka będą zwierzęta morskie. Jak za pomocą koca stworzyć fale? Czy maluchom uda się naśladować rybki i wydawać takie same dźwięki jak one? A może by tak ze swoich rączek skonstruować skrzypce i spróbować chwytać nimi różne przedmioty niczym rak? Na pewno te czynności sprawią waszym pociechom wiele radości. To zdumiewające, że ludzka wyobraźnia kryje w sobie tyle pomysłów. Dzięki niej możemy przy niewielkim nakładzie sił zapewnić całej rodzinie mnóstwo frajdy, a przy okazji wesprzeć ich w rozwoju mowy i koordynacji ruchowej. Mimo iż obie książki są polecane dzieciom do lat trzech, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by proponowane w nich zabawy przeprowadzić nawet ze starszymi pociechami. Zaangażujmy w nie rodzeństwo, a nawet tatusiów. Na pewno będzie fantastycznie.Książki mają kartonowe strony i nietypowy kształt, ale oczywiście wyposażono je w zaokrąglone rogi, więc są bezpieczne dla małych dzieci. Kartki nie są zbyt grube i nie zostały zalaminowane, jednak i tak prezentują się bardzo ładnie, a przy tym jeśli będziemy o nie odpowiednio dbali to z pewnością posłużą nam przez bardzo długi czas, pozostając w dobrym stanie. Ilustracje sprawiają wrażenie nieco chaotycznych, ale dzieci bez problemu powinny rozpoznać wszystkie umieszczone na nich rzeczy i stworzenia. Zadania opierają się nie tylko na wykonywaniu ćwiczeń ruchowych, ale także angażują do aktywności aparat mowy, poprzez, między innymi, wypowiadanie wyrazów dźwiękonaśladowczych. Wszystko to przedstawiono w fabularnym otoczeniu, stwarzającym bajkowe wrażenie i wprawiającym w zachwyt adresatów owych publikacji.

Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka Czapu Czipu. Pływaj jak rybka to książeczki dla najmłodszych dzieci inspirujące do zabawy. Są doskonałym sposobem na zażegnanie nudy. Angażują dzieci w działania, które pozytywnie wpływają na ich rozwój. Mimo że zawierają mało stron to i tak warto mieć je w swoim domu, zwłaszcza jeśli mamy pod opieką dzieci głodne aktywnego spędzania czasu.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

5 komentarzy:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej nowej serii kartonowych książeczek.Bardzo mi się podoba pomysł na te książki by dzieci naśladowały zwierzątka a przy okazji ćwiczyły dużą motorykę.Ilustracje są prześliczne.Koordynacja u dzieci jest bardzo ważna dlatego warto sięgać po takie książki niosą ze sobą dużo korzyści dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz slysze i widzę te książeczki. Mimo że mój synek przekraczy niebawem górna granice wieku myślę że i tak z chęcią wykonałby te ćwiczenia żegnając nude;) z chęcią pokaże ta recenzje siostrze i myślę że byłaby zachwycona tymi książeczkami dla jej synka idealne

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysłowe, pięknie wykonane i ciekawe. Kolejna warta uwagi seria, która na pewno spodoba się maluchom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł. Super sprawa żeby udawać zwierzątka. Przy czytaniu dodatkowa forma ruchu to coś niesamowitego. My już przekroczyliśmy wiem rekomendowany ale dziękuję za recenzję, bo w rodzinie mamy brzdąca a i u znajomych są maluchy, którym można sprezentować tak wspaniałe książeczki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie słyszałam o tych książeczkach, pierwszy raz je tu widzę.


  Zabawy z ruchem świetna seria kartonowych książeczek, które wspomagają rozwój dziecka.
  Każda część uczy naśladować różne zwierzątka, a wiem dobrze ze małe dzieci to uwielbiają. Zgadzam się z tym że jest to wspaniała pomoc dla rodziców, pedagogów czy terapeutów
  Ważne jest to, że historie są proste , kolorowe ilustracje,kontrastowe barwy... wszystko to gwarantuje świetną zabawę.

  Książki inspirujące do zabawy, szczególnie dla dzieci do lat 3, są wręcz pożądane. Właściwie to nie znam żadnej takiej publikacji, ta jest pierwsza,i jest to świetna alternatywa, gdy brak pomysły.
  Mój syn juz dawno nie jest w tym przedziale wiekowym, ale mam kilkoro dzieci w rodzinie, chętnie polecę rodzicom te książeczki.

  Gratuluję pomysłowości.

  Dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń