środa, 16 czerwca 2021

Scott Stuart - "Jak być prawdziwym mężczyzną"

Autor: Scott Stuart
Tytuł: Jak być prawdziwym mężczyzną
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 32
Wiek: 3+
Ocena: 10/10

Opis:


Wikingowie to byli wprost okropni brutale,
co walili się ciągle po łbach.
Wtedy bycie mężczyzną oznaczało po prostu,
że wzbudzało się w innych strach.
Choć walczyli zaciekle całe dnie oraz noce,
choć walczyli osobno i wspólnie,
myślę, że Wikingowie mimo wszystko nie byli
mężczyznami dobrymi szczególnie.

Czas najwyższy na zmianę, dziś są inne sposoby,
by mężczyzną prawdziwym się stać.

Czas, by zmienić nawyki i by to, co najlepsze,
w sobie odkryć i innym to dać.


Recenzja:

Poprzednia książka Scotta Stuarta „Mój cień jest różowy” podobała mi się strasznie. W drugiej są elementy, które nie do końca do mnie przemawiają, ale wciąż jest bardzo dobra i będzie świetnym uzupełnieniem poprzedniej.

Tym razem autor przygotował dla młodziutkich czytelników całą listę wskazówek jak być naprawdę najprawdziwszym mężczyzną. Posiłkując się wzorcami męskości z przeszłości obala mity związane z „ideałem” prawdziwego mężczyzny jako bezuczuciowego brutala niejako na zasadzie kontrastu. I jak na początku nieszczególnie podobało mi się piętnowanie wad na zasadzie „tamci to byli tacy a jeszcze inni siacy”, tak im dalej tym lepiej. Bo i dalej autor skupił się na poszczególnych cechach. Walka o złoto i ziemię została przemianowana na walkę o swoje wartości a silne i mocne dłonie są nie po to, by się bić, a by nieść pomoc. Nowoczesny prawdziwy mężczyzna nie boi się pokazać innym swoich emocji, ubiera się jak lubi i robi to, co sprawia mu przyjemność. 
 

Wszystko to zostało wyłożone przy pomocy wpadającej w ucho rymowanki i, a może przede wszystkim, ilustracji – w końcu to wciąż picturebook i „obrazki” mają tu wielką siłę przekazu. A na nich znaleźli się mężczyźni w różnym wieku, o różnych kolorach skóry i chłopiec z protezą nogi, bo w końcu niepełnosprawność nie jest przeszkodą w byciu prawdziwym mężczyzną. Ukazani na kartach książeczki chłopcy zdobywają szczyty, budują pojazdy, pływają, budują roboty, walczą w obronie klimatu ale też opiekują się dziećmi, grają na skrzypcach, malują, pieką, tańczą w balecie i przede wszystkim są uczynni i pomocni wobec siebie nawzajem. Potrafią przepraszać i dziękować.

"Sporo masz do wyboru, wybierz sobie co lubisz,
a dostaniesz szczęście w pakiecie.

To, kim jesteś – akceptuj, wtedy będziesz na pewno
najwspanialszym mężczyzną na świecie".
Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

5 komentarzy:

 1. Pierwsza myśl, to książka dla mojego syna. Czytając recenzję tylko przekonałam się, że miałam intuicję. Właściwie to o autorze słyszę po raz pierwszy. Nie znamy jego poprzedniej książki, ba, nawet pnie słyszałam o takim tytule.

  Bardzo lubię i cenie wartościowe wydania, a ta taka właśnie jest. Dziś mali chłopcy potrzebują dobrych wzorów, jak być najwspanialszym mężczyzn@,by to w przyszłości zaprocentowało.

  Mi akurat podoba się porównanie typu : kiedyś walczylo się o złoto i ziemię, a teraz o wartości. Duże i silne dłonie są nie do bicia a do pomocy...

  Jestem zachwycona wydaniem. Bardzo podobają mi się takie picturebooki, gdzie obraz wnosi bardzo dużo, gdzie treści nie ma zbyt wiele, ale są konkrety... Myślę że dzieci też to lubią. A poza tym rymowanki, które łatwo wpadają w ucho.

  Widzę sane plusy, ja jestem do tej książki po recenzji całkowicie przekonana


  . Dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również nigdy nie słyszałam ani o tej ani o poprzedniej książce Autora. Już sam tytuł przykuł moją uwagę. A recenzja bardzo fajna. Książeczka wartościowa a takie są dla nas bardzo cenne. Książka idealna dla mojego synka, którego bardzo chciałabym wychować na dobrego człowieka a niestety "męskiego, dobrego" przykładu nie może brać że swojego ojca. Ideałem jest Dziadek i wujkowie, więc jak najbardziej pozycja wskazana dla nas. Bardzo się cieszę, że dzięki Wam trafiłam na kolejną książkę godną uwagi a do tego taką, w którą dobrze by było się zaopatrzyć z przyczyn naszych problemów osobistych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o poprzedniej części właśnie tutaj. Lubię wartościowe książki które mają moc przekazu. Te pozycje to must have w naszej biblioteczce :) takich książek powinno być wiecej 😍Twoja recenzja poraz kolejny przekonała mnie do kolejnej książki i na pewno będą u nas hitem

  OdpowiedzUsuń
 4. O poprzedniej  książce tego autora przeczytałam właśnie tutaj, za sprawą recenzji "Mój cień jest różowy". Tym razem autor podejmuje wątek niezwykle istotny i ważny z perspektywy rozwoju dzieci, zwłaszcza chłopców. Niestety wciąż słysze teksty tatusiów kolegów mojego syna w stylu "Nie becz jak baba", Bądź prawdziwym mężczyzną" i myślę,że taka książka z pewnością wiele by ich nauczyła. Ważne,aby dziecko zrozumiało,że prawdziwy mężczyzna  to ten, który nie boi się wyrażania własnych uczuć, poglądów i wartości bo to one czynią go dobrym człowiekiem, na którego można liczyć. Mężczyźni tak jak kobiety w trakcie swojego życia przybierają różne role: syna, męża, ojca czy  przyjaciela i ważne aby w każdej z nich potrafili się odnaleźć. Dzięki takiej i podobnych publikacjach zrozumienie pewnych praw będzie zdecydowanie łatwiejsze tak jak  droga do zrozumienia siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę że poruszany temat "Jak być prawdziwym mężczyzną" jest bardzo ciekawy i interesujący.Kiedyś rzeczywiście było tak że mężczyzna kojarzył się tylko z kimś silnym, głową rodziny, ale raczej nie pokazujący emocji. Zdecydowanie wszystko się zmienia warto rozmawiać z dziećmi że mężczyzni mogą okazywać emocje. Dobrze ze w książce pokazani są różni mężczyźni nazwet niepełnosprawny ponieważ nie można ich wykluczyć bo to dalej wartościowi ludzie. Świetna recenzja i piękne ilustracje w środku książki.

  OdpowiedzUsuń