piątek, 2 lipca 2021

Katarzyna Kozłowska - "Feluś i Gucio poznają zawody"


Autor: Katarzyna Kozłowska

Tytuł: Feluś i Gucio poznają zawody

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 40

Wiek: 0-6

Ocena: 10/10

Opis:

Jak każdy przedszkolak, Feluś jest bardzo ciekawy świata. Fascynują go ludzie wykonujący różne zawody i chętnie ich naśladuje podczas zabaw z kolegami i koleżankami. Raz jest kucharzem, raz odkrywcą kości dinozaurów, a kiedy indziej buduje z klocków niesamowite budowle… Zawsze jednak wspaniale opiekuje się swoim kotem! Feluś ma wiele pasji i próbuje swoich sił w rozmaitych dziedzinach, żeby odkryć, co tak naprawdę lubi robić. Miś Gucio, towarzysz Felusia, także poznaje zawody – chce być fryzjerem albo kierowcą. A może jednak weterynarzem lub aktorem…? Wszystkie zawody są ciekawe

Wspólna lektura zachęci małego czytelnika do odkrywania swoich mocnych stron, do zadawania pytań o zawody osób z najbliższego otoczenia, a także do rozmów o tym, czym są wytrwałość i wykorzystywanie swoich atutów.

Recenzja:

To już czwarta część przygód Felusia i Gucia. Tym razem para sympatycznych bohaterów zabiera nas do świata zawodów, a to tematyka dla dzieci bardzo atrakcyjna, wszak nie ma nic ciekawszego niż naśladowanie dorosłych i wcielanie się w różne role!

Tradycyjnie na początku pojawiają się rady dla rodziców - uważam to za ciekawy pomysł, zwłaszcza że przewija się on przez całą serię. Na kolejnych stronach młodzi czytelnicy poznają różne zawody - od tych popularnych (jak kucharz, lekarz, mechanik czy budowniczy) po te całkiem oryginalne i niezbyt często spotykane (paleontolog). Bardzo podoba mi się, że przekrój zawodów jest naprawdę szeroki - treść będzie atrakcyjna dla dzieci w dość szerokim przedziale wiekowym, z naciskiem jednak na przedszkolaki. 

Pod każdym zawodem znajdują się pytania do Gucia, na które odpowiedzieć może oczywiście dziecko według własnego pomysłu. Z kolei ostatnia rozkładówka to rozważania głównego bohatera na temat tego, że jeszcze nie wie, kim zostanie w przyszłości, bo na razie poznaje świat i rozwija swoje zainteresowania. Pojawia się też postulat, by nie przestawać marzyć - i to jest naprawdę dobre podsumowanie tej tematyki. Bo wszystko zaczyna się od marzeń, czasem właśnie tych z dzieciństwa.


Jeśli ktoś jeszcze nie zna tej serii, to napiszę, że jest pancerna - wszystkie strony z masywnej tektury. Do tego bardzo miło dla oka zilustrowana. Ta grafika zapada w pamięć, moje dziecko od razu po pierwszej części zapamiętało bohaterów i potrafiło wypatrzeć ich w księgarniach w innych publikacjach.

Książka warta polecenia!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.


2 komentarze:

  1. Już wcześniej mieliśmy okazję poznać książki dzięki Bajkowir poznaliśmy książkę "Feluś i Gucio poznają emocje" oraz "Feluś i Gucio wiedzą jak się zachowywać ".Każda z nich nas pozytywnie zaskoczyła ,to niezwykle fajne i potrzebne książki. Jestem pewna, że również "Feluś i Gucio poznają Zawody " będzie interesująca. Dzieci w wieku przedszkolnym fascynują się różnymi zawodami. Moje dzieci wyrosły już z takich książek ale chętnie kupię dla przedszkolaków w rodzinie.
    Dziękuję za recenzje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzieciaki na pewno są zachwycone takimi książeczkami ☺ Przecież to od najmłodszych lat każdy maluch wyobraża sobie kim zostanie w przyszłości, i choć te plany zmieniają się co chwilę, to świetnie, że dziecko marzy, poznaje nowe zawody i planuje co będzie robiło w przyszłości. Czyż to nie jest urocze? 🙂 Świetnie, że są wydawane takie książeczki❤

    OdpowiedzUsuń