wtorek, 6 lipca 2021

Michael Bond - "Miś zwany Paddington"


 Autor: Michael Bond

Tytuł: Miś zwany Paddington

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 160

Wiek: 8-12 lat

Ocena: 9/10

Opis:

Opowieść, w której Paddington wprost z Mrocznego Zakątka Peru przybywa do Londynu i znajduje swoje miejsce na świecie.

„Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem” – głosił napis na tabliczce zawieszonej na szyi pewnego misia, który przybył z Mrocznego Zakątka Peru i samotnie stał na peronie stacji Paddington. Państwo Brownowie postanowili przygarnąć nieszczęśnika, ale… tylko na jedną noc. Czy miś zaskarbi sobie ich serca? Czy jego dobre wychowanie i poczciwa dusza wygrają z wyjątkowym, nawet jak na niedźwiedzie, talentem do wpadania w kłopoty, i to po same puchate uszy?

Paddington to niezwykły przyjaciel twojego dziecka. Mały niedźwiadek o wielkim sercu. Wielbiciel marmolady, dobrych manier i przygód! Opowieści o nim to również klasyka brytyjskiej literatury dziecięcej w najlepszym wydaniu. Seria przetłumaczona na ponad 30 języków, która już od ponad 60 lat rozgrzewa serca maluchów i pokazuje, że gafy zdarzają się najlepszym. I misiom, i dzieciom.

Dla wszystkich, którzy mają misia w sercu.

Recenzja:

Misia Paddingtona znamy z córą zarówno z książek, jak i bajek w telewizji. Poznałyśmy go już jednak jako misia, który mieszka u Państwa Brown. A jak to wszystkie się zaczęło? Tego nie wiedziałyśmy. Z pomocą przyszła nam książka "Miś zwany Paddington" - to właśnie z niej dowiedziałyśmy się, jak doszło do tego, że Paddington trafił do domu Brownów! A jeśli znacie choć trochę głównego bohatera, to wiecie, że będzie wesoło!

Ale to niejedyna kwestia dotycząca początków Paddingtona w Londynie. Skąd właściwie wzięło się jego imię? I jak to się stało, że mały niedźwiadek mieszkający do niedawna w Mrocznym Zakątku Peru znalazł się tak daleko od domu? No i przede wszystkim - jak miś poradzi sobie w takim wielkim mieście, pełnym nowych i dziwnych rzeczy? Już wizyta w dworcowej kawiarni przyprawi Czytelnika o uśmiech, a takich przygód i małych (nie tylko małych!) wpadek Paddingtona będzie naprawdę sporo! Pierwsza kąpiel w wannie, pierwsza podróż metrem, pierwsze zakupy ubraniowe czy wyjście do teatru - a każdy z tych pierwszych razów głównego bohatera obfituje w zaskakujące zwroty akcji i przyjemne w odbiorze poczucie humoru.


Jest to książka dla nieco starszych czytelników, stąd ilość ilustracji jest dość niewielka, za to kreska ciekawa - ołówkowa, niewielkie obrazki zawierają dużo szczegółów, są proste, ale dopracowane. Wydawca sugeruje wiek 8+, ale ja czytam tę książkę z prawie czterolatką i też się podoba - czytamy zwykle po jednym rozdziale, bo są one dość długie. 

Książka warta polecenia, zwłaszcza jeśli lubicie przygody Paddingtona. A jeśli jeszcze go nie znacie, to istnieją spore szanse, że po tej lekturze skradnie wasze serca!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak.

4 komentarze:

 1. Mój dzieciak uwielbia tego misia. Kapitalnie stworzona postać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój synek jak narazie ogląda bajkę jak film na który przypadkowo trafiliśmy. Książki nie znamy ale myślę że jest warta uwagi z chęcią poznamy od początku losy Misia

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakiś czas temu czytaliśmy krótką książkę z biblioteki o uroczym misiu zwanym Paddingtonem choć już nie wiele z niej pamiętam. Myślę że to książka na którą długo czekałam, ma piękną okładkę, śliczne ołówkowa ilustracje. Przede wszystkim chcę się dowiedzieć jak to wszystko z misiem się zaczęło, z przyjemnością sięgnę po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miś mojego dzieciństwa ☺ Mam nawet pluszaka, którego ochrzciłam takim imieniem, prezent od klasy na 18 urodziny ❤ Są też filmy o tym przeuroczym misiu, polecam 😊 A do tej książeczki chętnie bym powróciła w sentymentalnej podróży 🤗

  OdpowiedzUsuń