piątek, 20 sierpnia 2021

Nikola Kucharska - "Jak to działa? Sport"

 


Autor: Nikola Kucharska

Tytuł: Jak to działa? Sport

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 32

Wiek: 6-10

Ocena: 8/10

Opis:

Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, dlaczego warto uprawiać sport, a w przyszłości zostać trenerką albo komentatorką sportową. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Co się dzieje z naszym ciałem, gdy ćwiczymy? Czym różniły się starożytne igrzyska olimpijskie od nowożytnych? Po co na wyposażeniu starożytnego atlety była skrobaczka? Czy najszybszy pływak świata jest szybszy od rekina? Czy w hokeja można grać tylko na lodzie? Co to znaczy freediver, forehand czy salchow? Dlaczego niektórzy piłkarze wolą mokrą murawę? Jakie sporty lubili królowie? Ile trwał najdłuższy mecz tenisowy?

Duży format, wypełnione szczegółami ilustracje, edukacja połączona z zabawą i humorem to tylko niektóre z zalet tej niezwykłej książki o sporcie.

Recenzja:

Nie jest to nasze pierwsze spotkanie z tą serią. Czytałyśmy już z córą o budowlach, teraz przyszła pora na sport. I sądzę, że ta seria będzie się wciąż rozrastać, podobnie jak "Rok w...", bo ma już duże grono wiernych czytelników.

Główna bohaterka to Klara, która w przyszłości chciałaby zostać piłkarką, trenerką lub komentatorką sportową. W każdym razie marzy jej się, by było to coś związanego ze sportem. Dziewczynka próbuje swoich sił w różnych dyscyplinach i... podobają jej się wszystkie! Postanawia zatem dowiedzieć się o sporcie czegoś więcej. Pomogą jej w tym bliscy, których również poznamy w tej książce.

Z publikacji dowiemy się między innymi tego, po co ludziom sport, co się dzieje z ciałem człowieka, kiedy ćwiczy, co można robić latem nad wodą, a co sprawdza się zimą oraz jakie emocje mogą towarzyszyć czemuś tak niewinnemu jak sport. Nie zabraknie też rysu historycznego, niemniej w przyjemnej, graficznej formie. Poznamy sporty, które przyciągają tłumy - dla mnie zawsze numerem jeden będzie piłka nożna. I o niej również możemy tu poczytać, podobnie jak o innych grach zespołowych.Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy o sporcie, o jego różnych dyscyplinach. Spodoba się wielu dzieciom, zwłaszcza że jest też bogato ilustrowana, a kreska Nikoli Kucharskiej jest dość charakterystyczna i z pewnością ma spore grono zwolenników.

Dodam jeszcze, że publikacja ma duży format i grubą oprawę. Idealna na prezent, będzie przepiękną ozdobą biblioteczki. Ale nie tylko ozdobą. Sądzę, że będzie też często czytana.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Format i oprawa jest to plus. Nie znam tej serii chętnie poszperam i zobaczę ta część o budowlach. Ta pozycja idelana dla miłośników sportu 🙂

    OdpowiedzUsuń
  2. Młodych fanów sportu na pewno zaciekawi taka książka. Ładne wydanie :)

    OdpowiedzUsuń