wtorek, 17 sierpnia 2021

Zofia Stanecka - "Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka"


Autor: Zofia Stanecka

Tytuł: Bocian z łąki. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 40

Wiek: 0-6

Ocena: 9/10

Opis:

Jestem Tuli Tuli. Duszek opiekuńczy. Mieszkam na Ziemi. Wędruję po jej zakątkach. Zaglądam tam, gdzie jest życie. A ono jest wszędzie! W powietrzu. Na lądzie. W wodzie. Na najwyższych szczytach gór i w najgłębszych głębinach. Dziś opowiem wam o łące…

Nad łąką w gnieździe wykluwają się Kuba i jego siostry. Bocianiątka szybko rosną. Muszą ćwiczyć skrzydła, żeby nauczyć się latać. Wtedy polecą na łąkę po ślimaki, a pod koniec lata daleko, daleko, na drugi koniec świata. Ale Kuba na razie nie wie nawet, co jest za lasem…

"Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka" to przepięknie zilustrowana seria edukacyjna dla najmłodszych. Każda książka to inne środowisko życia i nowy bohater. Dzieci śledzą jego przygody, a przy okazji poznają wiele przyrodniczych ciekawostek.

Kupując książkę, wspierasz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Recenzja:

W tej serii ukazały już wcześniej dwa tytuły, niemniej część o bocianie jest pierwszą, z którą ja się spotykam. I już na wstępie mogę powiedzieć, że pomysł mi się podoba!

Tuli Tuli to opiekuńczy duszek, który mieszka na Ziemi i wędruje po niej, przyglądając się... życiu. Temu na lądzie, w wodzie i powietrzu. I to właśnie dzięki jego opowieści młody czytelnik dowiaduje się całkiem sporo o życiu rozmaitych stworzeń. W tej konkretnej części - o bocianach.

Jeden z głównych bohaterów tej opowieści to bocian o imieniu Bolek. Widzimy go, gdy wraca wiosną do kraju i szuka opuszczonego jesienią gniazda. Gdy brodzi między trawami. Gdy poznaje Malwinę, bocianią pannę, i zakłada rodzinę. Następnie możemy się przyjrzeć, jak małe bociany rosną i uczą się różnych rzeczy. Ale nie zabraknie też chwil grozy - jak wtedy, gdy ciemne niebo zaczną przecinać błyskawice, a deszcz i wiatr będą wyrywać gałązki z gniazda.Podoba mi się pomysł, by pokazać życie bocianów nie tylko w Polsce, ale też w Afryce. Podoba mi się też, że na każdej rozkładówce znajdziemy ilustrowane pytania do czytelnika. I ilustracje też mi się podobają. I to, że na końcu poznamy nazwy i wygląd różnych roślin i zwierząt. 

A jeśli dodamy do tego wydanie - klasyk wydawnictwa Nasza Księgarnia, czyli grube, pancerne strony, taki w sam raz format i zaokrąglone rogi - to nie powinno dziwić, że daję książce tak wysoką notę. Dobrze pomyślana i dobrze wykonana - od tekstu i samej historii przez ilustracje po jakość wydania. A skoro tak, to i warta polecenia.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tej serii Twoja recenzja bardzo zachęca 🙂ta pozycja warta zapamietania

    OdpowiedzUsuń
  2. Sympatyczna książka i jej bohater na pewno spodoba się dzieciom. :)

    OdpowiedzUsuń