wtorek, 3 sierpnia 2021

"Przygody z nauką. Balon" i "Przygody z nauką. Woda"

Autor: Cécile Jugla, Jack Guichard

Tytuł: Balon. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką + Woda. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 32 + 32

Wiek: 3-7

Ocena: 9/10

Opis:

Jak przebić balon cytryną i schować w nim mydło? Czy można zmusić balon do śpiewu? W jaki sposób napełnić balon powietrzem bez nadmuchiwania? I dlaczego za drugim razem łatwiej go nadmuchać? Dzieci zadają mnóstwo pytań, bo są z natury ciekawe i chcą zrozumieć, jak działa świat. Mali czytelnicy wykorzystują zwykły balonik i za jego pomocą sami odkrywają podstawowe prawa nauki, przy okazji świetnie się bawiąc. 

Książka dla dzieci Woda. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką zachęca do prostych eksperymentów i pomaga w nauce w przyjazny sposób. Czy można użyć wody zamiast kleju? Dlaczego ciepła woda jest lżejsza od zimnej? Jak zrobić kolorowy prąd i wir? Czemu łódka z plasteliny pływa po wodzie a kulka tonie? Dzieci zadają mnóstwo pytań, bo są z natury ciekawe i chcą zrozumieć, jak działa świat. Mali czytelnicy wykorzystują najprostszy składnik – jakim jest woda - i za jej pomocą sami odkrywają podstawowe prawa nauki, przy okazji świetnie się bawiąc. Przygody z nauką to seria nowoczesnych książek zachęcających do samodzielnego eksperymentowania i wyciągania wniosków. Jej bohaterami są dzieci, angażujące czytelników do zabawy. Każda zawiera 10 prostych, ciekawych, dostosowanych do wieku doświadczeń z użyciem powszechnych składników. 

Recenzja:

Jeśli widzieliście już poprzednie części tej serii, to nie poczujecie się specjalnie zaskoczeni tym, że napiszę, iż jest zdecydowanie warta polecenia. W naszym domu eksperymenty to prawdziwy hit, więc dość często sięgamy po różne pomysły. Natomiast ta książka jest czymś więcej niż instrukcją podpatrzoną w sieci. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Po pierwsze w każdej z tych książeczek znajdziemy aż dziesięć tematycznych eksperymentów dotyczących danej substancji, a to już pozwala poznać dość dobrze jej właściwości - i to w różnych warunkach. Po drugie mamy tu wstęp, dzięki któremu dzieci mogą same trochę pogłówkować, zanim przejdziemy do części praktycznej. I po trzecie - piękne, kolorowe wydanie po prostu zachęca, by sięgać po tę serię często.

Niektóre doświadczenia być może już znacie, inne będą zapewne zaskoczeniem. Bo czy wiedzieliście na przykład, że balon można przebić... cytryną? Ja nie miałam pojęcia. Albo: czy znacie sposób na to, by napełnić balon powietrzem bez nadmuchiwania go? To tylko przykłady tego, co znajdziemy w środku.Bardzo podoba mi się fakt, że do wykonania tych wszystkich eksperymentów wcale nie potrzebujemy jakichś wymyślnych czy trudno dostępnych materiałów. Większość z nich znajdziemy pewnie w każdym domu - woda, cukier, balon, jajko, papier. Z tak prostych i powszechnie dostępnych rzeczy możemy wyczarować coś, co wywoła u dziecka efekt wow.

Nauka przez doświadczanie to najlepszy sposób na to, by wiedza nie uleciała z pamięci. Efektywnie uczymy się poprzez działanie, a eksperymenty to właśnie umożliwiają. Dlatego bardzo polecam całą serię!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

2 komentarze:

  1. Oj tak, eksperymenty to nie tylko frajda dla dzieci, ale szybsze przyswajanie wiedzy. Ja zawsze żałowałam, że w szkole np. na chemii nie miałam żadnych eksperymentów 🙄 Fajne książeczki, można w domu pobawić się w takich naukowców i porobić ciekawe eksperymenty ☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Te książeczki są naszym must have synek uwielbia eksperymenty gdy robiliśmy pierwszy raz wulkan był zachwycony musiałem kila razy powtarzać za nami też kryształki soli im więcej eksperymentów do wypróbowania tym lepiej 😍

    OdpowiedzUsuń