niedziela, 7 listopada 2021

Grażyna Bąkiewicz - "Ale historia… Skąd te krzywe usta, Bolesławie?"

 

Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustracje: Artur Nowicki
Tytuł: Ale historia… Skąd te krzywe usta, Bolesławie?
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 224
Wiek: 10-14 lat
Ocena: 8/10

Opis:

"Cześć, jestem Julek. Mam dwanaście lat i chciałbym mieć przyjaciela. Co prawda spędzam dużo czasu ze Słoniem i jego ekipą, ale nie zawsze dobrze się z nimi bawię. Ostatnio siłą wysłali mnie w przeszłość, żeby nauczyciel historii zapomniał o zapowiedzianym teście… Jedyny plus jest taki, że przy okazji odkryłem, co napędza latający rower, o którym marzę!"

Grupka nastolatków przenosi się w czasie o prawie 1000 lat, żeby wyjaśnić, skąd się wziął przydomek króla Bolesława Krzywoustego. Odpowiedzi jest wiele, a szukając tej właściwej, uczniowie dowiedzą się również, co oznaczały postrzyżyny, kto nosił giezło, jak można było podsłuchiwać przez kamienne ściany czy kto mieszkał na podgrodziu. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. W dziewiątej części przeczytacie między innymi o tym, jak wyglądały średniowieczne piekarniki, co to było myto i jak Gall Anonim przysłużył się królowi.

Recenzja:
 
Historia wielu dzieciom kojarzy się tylko z obowiązkowym przedmiotem nauczania w szkole podstawowej. Niektórzy jednak widzą w nauce o przeszłości coś więcej. Są zaciekawieni dawnymi dziejami i uważają je za bardzo interesujące. Jak zachęcić tych pierwszych do poznawania dziejów naszych przodków? Czy pomoże nam w tym seria książkowa Ale historia.. i jej najnowsza część z podtytułem Skąd te krzywe usta, Bolesławie? Przedstawienie ówczesnych wydarzeń, tworząc z  nich ciekawą opowieść i wplatając w to wszystko podróżowanie w czasie może przynieść zaskakujące efekty. Niezależnie od tego, czy wasze dzieci już znają tę serię, czy jeszcze nie, na pewno zaintrygują ich jej bohaterowie i informacje, które zdobywają podczas swoich niecodziennych podróży. Młodzi czytelnicy przekonają się o tym, że to co było kiedyś jest niezwykle fascynujące, a nauka historii może być przyjemna, a w odkrywanie jej tajemnic można naprawdę mocno się zaangażować.  
 

Osobiście w szkole nie przepadałam za nauką historii, ale jako osoba już starsza lubiłam czytać powieści obyczajowe z wątkiem historycznym, na przykład osadzone w czasach II wojny światowej. Widząc więc w ofercie wydawnictwa Nasza Księgarnia książkę, która w ciekawy i niestandardowy sposób przekazuje wiedzę o dawnych dziejach, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Mój starszy syn niedługo będzie zgłębiał wiedzę z tego zakresu na zajęciach lekcyjnych, więc pomyślałam, że taka niezwykła opowieść byłaby dla niego doskonałym wprowadzeniem w temat oraz propozycją innego podejścia do nauki o tym, co działo się kiedyś. Aby nie było to dla niego tylko suchymi faktami, ale doświadczeniem, które zapadłoby mu w pamięć i zainteresowało go losami naszych przodków. Julek i reszta bohaterów spełnili się w rolach przewodników znakomicie. To nie jest taka zwyczajna przyziemna historyjka, ale wykraczająca nieco poza granice realizmu, bo jej wątkiem przewodnim jest podróżowanie w czasie, by lepiej poznać przeszłość. Zaintrygowani? Na pewno!


 
Julek i jego koledzy mają w wyjątkowy sposób prowadzone lekcje historii. Otóż ich nauczyciel wysyła swoich uczniów do przeszłości, by na własne oczy mogli zobaczyć rozgrywające się wówczas wydarzenia. Tym razem cofną się aż do średniowiecza i poznają lepiej Bolesława Krzywoustego oraz jego brata i ojca. Mają za zadanie odkryć, dlaczego król nosił właśnie taki przydomek. Odpowiedź nie jest taka oczywista, jak mogłoby nam się wydawać. Czy uczniom uda się odkryć powód, przez który król został tak nazwany? Co ich czeka podczas tej wyprawy? Czytelnicy również mogą w niej wziąć udział i za pomocą wyobraźni zilustrować w swoich głowach rozgrywającą się akcję. Tekst wzbogacono faktami z ówczesnego życia i wydarzeń toczących się wiele lat temu. Poznamy zwyczaje, metody obrony, ubiór a także ogólną sytuację w kraju i konflikty polityczne. W taki sposób łatwiej zrozumieć historię i sens owych wydarzeń. Jestem pewna, że dzieci zostaną zachwyceni i zaintrygowani tym, co wydarzyło się bardzo wiele lat temu.  Książka ta choć jest wydana w miękkiej oprawie, prezentuje sobą jak najwyższą jakość. Warto tu wspomnieć o jej nietypowej formie wydania, gdyż zwykłą opowieść autorka przeplata z wstawkami komiksowymi, ciekawie i humorystyczne zilustrowanymi przez Artura Nowickiego. Najczęściej to ciekawe zagadnienia historyczne i informacje ważne w minionej epoce zostały w ten sposób przedstawione i wypunktowane, co pozwala lepiej przyjąć wszystko do wiadomości, wyobrazić sobie to i zapamiętać. Sama przygoda bohaterów jest bardzo zajmująca. Ich perypetie nie są pozbawione akcji i tajemniczości, a nawet niebezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o charakter postaci to autorce też udało się znakomicie wszystkich przedstawić. Mamy tu styczność zarówno z dobrymi osobami, ale też tymi bardziej krnąbrnymi. Będziemy też świadkami jak wielką moc ma przyjaźń i solidarność, a nawet rodzącej się sympatii pomiędzy Julkiem a jego koleżanką. Jeżeli nie znacie jeszcze tej serii, nie obawiajcie się, bo można ją czytać nie po kolei, a i tak będziecie, a raczej wasze dzieci powinny być zadowolone, z tej niezwykłej przygody i podróży do dalekiej przeszłości. 

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

6 komentarzy:

 1. Przyznaję, nie lubiłam historii w szkole, nauczyciele przekazywali suche fakty, które zwyczajnie nudziły mnie. Dzięki temu że robiłam z lekcji bardzo dobre notatki, zawsze miałam z tego przedmiotu piątki.

  Wracając do recenzji tej publikacji, to przyznam że jestem pod wrażeniem. Nauka historii z taką książką byłaby dla mnie przyjemnością. Nie ma to jak poczucie humoru, które uatrakcyjnia naukę a bogato ilustrowane publikacje wzrokowo zapraszają do lektury.

  Nasza Księgarnia wpadła na świetny pomysł by w sposób ciekawy, intrygujący i przyciągając uwagę młodego czytelnika, przekazać wiedzę i ciekawostki dotyczące historii. To czyni, że historia nie jest nudna a niezwykle interesująca.

  Nie przepadam za książkami w miękkiej oprawie, ale ta rzeczywiście wygląda jakby była najwyższej jakości. Nic dziwnego, Nasza Księgarnia na piękne wydania, nawet te e miękkich okładkach, dlatego nie jestem tu zaskoczona dobrą jakością.

  Reasumując... Humor, ilustracje, ciekawie przekazana wiedza, która sama wpada w ucho i pamięć to ogromne plusy tej publikacji jak i całej serii. Choć mój syn jeszcze nie ma historii, jest pierwszoklasistą, myślę że w przyszłości zaopatrzymy się w te serię, by nauka historii była przyjemna.

  Dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja bardzo zachęca do zapoznania sie z tą seria. Ja lubiłam wręcz uwielbiałam mitologię grecka. W datach jestem średnia ale sama historiaa jest dla mnie interesująca.sama jestem ciekawa tej pozycji

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialna seria. Nauka historii w takim wydaniu to czysta przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubimy książki Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Jestem przekonana, że taka książka o grupie Nastolatków którzy przenoszą się w przeszłość będzie niezwykle ciekawa i interesująca.Myślę,że dzieci będą z zaciekawieniem czytać taką książkę i wyobrażać sobie co ich rówieśnicy zobaczyli w przeszłości. To nie są suche fakty tylko fantastyczna przygoda. Dzieci będą zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałam dodać, ze widziałam tę książkę w naszej bibliotece. Nie wypożyczalam jej ale przejrzałam i bardzo podoba mi się pomysł na nią, ilustracje i całokształt

  OdpowiedzUsuń
 6. カジノ シークレット カジノ シークレット 온라인카지노 온라인카지노 bet365 bet365 クイーンカジノ クイーンカジノ william hill william hill 코인카지노 코인카지노 카지노 카지노 온라인카지노 온라인카지노 jeetwin jeetwin 817

  OdpowiedzUsuń