wtorek, 9 listopada 2021

Sofie Maria Brand - "Święta na świecie"

 


Autor: Sofie Maria Brand

Tytuł: Święta na świecie

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2021

Wiek: 5-10 lat

Ocena: 9/10

Opis:

Kto z was chciałby dostać pod choinkę zęby morsa albo zgniłego ziemniaka? Co by było, gdyby przyjechał do was Mikołaj na saniach, które ciągną kangury?

Okazuje się, że pachnąca żywicą choinka, karp i łamanie się opłatkiem to niejedyne sposoby obchodzenia Gwiazdki. Jak wygląda ona w innych zakątkach świata?

W Meksyku w stajence zamiast choinek są kaktusy. We Włoszech w ogóle nie ma Mikołaja – prezenty roznosi Befana, uśmiechnięta stara wiedźma, która lata na miotle z workiem na plecach! Islandzkim dzieciom w czasie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś… parówek.

W Norwegii na wigilijnym stole króluje danie, które potwornie cuchnie, ale smakuje cudownie. To lutefisk, czyli ryba suszona na słońcu i wietrze. W Rosji z kolei najważniejszą potrawą jest słodka kasza, którą dawniej wszyscy domownicy jedli z jednej miski. Po kolacji należało rzucić łyżką w sufit. Po co? Przeczytajcie!

Zobaczcie, jak wspaniale obchodzi się święta w różnych częściach świata!

Recenzja:

Grudzień coraz bliżej, więc jak co roku na rynku pojawiają się tytuły świąteczne. Dziś chciałabym Wam pokazać jeden z bardziej interesujących i oryginalnych, bo pokazujących nie tylko nasze rodzime tradycje bożonarodzeniowe, ale też te z innych zakątków świata.

Dzieci uwielbiają pytać. Przychodzi taki wiek, że pytają dużo i często. Piękna jest ta ich ciekawość tego, co nas otacza - blisko i nieco dalej. Ale przyznaję też, że czasem niełatwo znaleźć odpowiedzi na te niekończące się pytania. Nie inaczej jest z tematyką świąt. Czy wszyscy obchodzą Boże Narodzenie wtedy, co my? Czy tak samo je obchodzą? A jeśli nie, to jak? To tylko niektóre z pytań, które przychodzą mi do głowy. Z tą publikacją na wiele z nich łatwiej będzie odpowiedzieć.

Znajdziemy tu aż 24 cztery kraje i ich świąteczne tradycje, a więc z powodzeniem można tę książkę potraktować jako adwentową i czytać jeden rozdział dziennie. Rozdziały niby nie są długie, bo każdy kraj to osobna rozkładówka, niemniej tych informacji jest naprawdę sporo.
Warto zaznaczyć, że świąteczne ciekawostki z różnych zakątków świata (niekiedy będzie egzotycznie!) są interesujące dla młodego Czytelnika i podane w zrozumiały dla niego sposób. Ponadto książkę wzbogacono o podstawowe informacje o danym kraju, co stanowi dodatkową zaletę i pozwala poznać dzieciom lepiej jego społeczeństwo.

Dodam jeszcze, że książka ma duży format, więc to wszystko razem robi imponujące wrażenie, nie tylko pierwsze. To bardzo ciekawy pomysł na prezent mikołajkowy lub pod choinkę. Warto się tej książce przyjrzeć bliżej.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak Emotikon.

7 komentarzy:

 1. Ach cóż za cudo. Czytałam wiele recenzji tej książki i jestem nią oczarowana. Jestem pewna że zagości w naszym domu. Przyznam szczerze, że jestem fanką książek świątecznych dla dzieci. Mamy już niemałą kolekcje, ale co roku pojawiają się takie cudeńka, że z roku na rok nasza kolekcja powiększa się.

  Bardzo podoba mi się wydanie tej książki, rysunki, treść, oprawa... Z jednym się tylko nie mogę zgodzić. Dlaczego pokazana jest górna granica 19 lat. Ja uważam że żadne książki, zwłaszcza takie nie mają ograniczeń wiekowych. W każdym dorosłym tkwi dziecko i chętnie sięgnie po książkę dziecięca.

  Uważam też że nasze tradycje świąteczne są piękne, a te z innych krajów wydają nam się dość dziwne, egzotyczne, ale też mają swój urok i magię. Jestem zaskoczona ciekawostkami na temat zwyczajów i tradycji świątecznych w różnych zakątkach świata.

  Myślę że chętnie posłucha tej książki nie tylko mój syn ale i ja. Poza tym uwielbiamy książki w dużych formatach, czujemy wtedy, że wnikam całkowicie w świat książki.

  Bardzo dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O rety, błąd mi się trafił. Oczywiście chodzi o górną granicę wieku i chciałam wpisać liczbę 10, a wyskoczyła mi 19

   Usuń
 2. Ach cóż za cudo. Czytałam wiele recenzji tej książki i jestem nią oczarowana. Jestem pewna że zagości w naszym domu. Przyznam szczerze, że jestem fanką książek świątecznych dla dzieci. Mamy już niemałą kolekcje, ale co roku pojawiają się takie cudeńka, że z roku na rok nasza kolekcja powiększa się.

  Bardzo podoba mi się wydanie tej książki, rysunki, treść, oprawa... Z jednym się tylko nie mogę zgodzić. Dlaczego pokazana jest górna granica 10 lat. Ja uważam że żadne książki, zwłaszcza takie nie mają ograniczeń wiekowych. W każdym dorosłym tkwi dziecko i chętnie sięgnie po książkę dziecięca.

  Uważam też że nasze tradycje świąteczne są piękne, a te z innych krajów wydają nam się dość dziwne, egzotyczne, ale też mają swój urok i magię. Jestem zaskoczona ciekawostkami na temat zwyczajów i tradycji świątecznych w różnych zakątkach świata.

  Myślę że chętnie posłucha tej książki nie tylko mój syn ale i ja. Poza tym uwielbiamy książki w dużych formatach, czujemy wtedy, że wnikam całkowicie w świat książki.

  Bardzo dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczna książeczka dla maluchów. I to wydanie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczna książeczka synek bardzo lubi swaiteczne książki

  OdpowiedzUsuń
 5. W moim przekonaniu zrecenzowana książka "Święta na Świecie" jest cudowna i wyjątkowa.Cieszy mnie fakt, że dzięki tak wyjątkowej pozycji dzieci dowiadują się jak wyglądają Święta i Tradycje w różnych krajach.Dodam również że podoba mi się pomysł aby tą książkę przedstawić i czytać w formie kalendarza Adwentowego. Książki świąteczne zachwycają, są ciepłe i pełne uroku. To Wydanie bardzo zachwyca i chciałabym by córka dostała taką książkę w prezencie. Jestem pewna że dowiemy się z niej wiele ciekawostek i nowych informacji o których nie mieliśmy pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka jest bajeczna, miałam przyjemność przejrzeć ja w księgarni i nie mogłam się powstrzymać. Po takiej recenzji, kupiłam ja i będzie na Mikołajki.

  Jeszcze raz bardzo dziękuję za recenzję i polecenie

  OdpowiedzUsuń