piątek, 14 stycznia 2022

Magdalena Szczepańska - "Projekt Święta"


 Autor: Magdalena Szczepańska

Tytuł: Projekt Święta

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 104

Wiek: 6-8 lat

Ocena: 6/10

Opis:

„Projekt święta” to historia dzieci, które mieszkają w jednej kamienicy. Pewnego dnia bohaterowie wpadają na pomysł, aby przygotować prezent dla Świętego Mikołaja i wręczyć go mu w Wigilię. Całą sprawę traktują jak ważną misję i bardzo poważny projekt. Będą piec dla Mikołaja ciasteczka, przygotowywać różności z gliny, rysować laurki, a przy okazji przeżywać różne przygody i mierzyć się z przeciwnościami losu.

„Projekt święta” to wyjątkowa książka, pełna humoru, patrzenia na świat z dziecięcej perspektywy, wspólnego spędzanie czasu i wymyślania ciekawych aktywności. Autorka przemyca w niej mnóstwo wiedzy o tradycjach świątecznych, nie tylko polskich, a wszystko jest opowiedziane w sposób zabawny, czasem wręcz przewrotny. Tekst uzupełniają piękne ilustracje Kasi Nowowiejskiej.

Projekt święta zawiera 24 rozdziały, więc można potraktować ją jak swoisty kalendarz adwentowy i czytać po jednym rozdziale w oczekiwaniu na Święta.

Recenzja:

"Projekt Święta" to jedna z tych książek, które niejednego Czytelnika mogą zaskoczyć. Mnie ta historia zaskoczyła. Przede wszystkim uważam, że tę książkę można w zasadzie czytać przez cały rok, nie potrzeba do tego grudnia. Zważywszy na tytuł i tematykę, jest to dość nietypowe stwierdzenie. Ale naprawdę tak uważam, bo dla mnie święta są tutaj jedynie dodatkiem, a tak naprawdę motyw przewodni to dziecięca kreatywność i dążenie do celu.

To, co napisałam wyżej, w moim odczuciu jest zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony super, że książkę można czytać przez cały rok, a nie tylko "w sezonie". Z drugiej strony - jeśli ktoś liczył na tę charakterystyczną dla wielu świątecznych książek magię, to może się rozczarować. Mnie tego właśnie tu brakowało. Owszem, o świętach było dużo, ale jakoś tak bez magii. I w sumie tytuł dobrze odzwierciedla treść - święta potraktowano tu jako projekt, a nie coś magicznego.

Fajne jest też to, że można dowiedzieć się trochę o świątecznych tradycjach, nie tylko tych z naszego kraju. Ciekawe są pomysły dzieci na to, jak zdobyć fundusze na zaplanowany wyjazd. I tych dziecięcych przygód i pomysłów jest tu dużo, dlatego to wybija mi się na pierwszy plan. Ilustracje też mi się podobają, jest ich całkiem sporo jak na książkę prawie stustronicową.Spodziewałam się jednak książki typowo świątecznej, dlatego nie do końca czuję się usatysfakcjonowana. Najlepiej samemu wyrobić sobie zdanie. Mnie ta opowieść nie porwała, choć doceniam jej oryginalność.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

2 komentarze:

  1. Jak ten czas szybko leci już prawie miesiąc minął. Moje dziecko jeszcze chce czytać świąteczne bajki

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubimy książki Świąteczne choć czasem ktoś ma fajny pomysł na powieść Świąteczną choć nie do końca jest przemyślany.Zauważyłam, że w sezonie Świątecznym powstaje coraz więcej książek, choć ciekawa jestem jak to teraz będzie bo straszą że brakuje papieru i książki będą bardzo drożały.
    Po przeczytaniu recenzji tej książki "Projekt Święta " myślę że możemy po nią kiedyś sięgnąć jednak my bardziej wolimy tradycyjne Świąteczne Książki z przesłaniem i takim rodzinnym ciepłem.Ilustracje są bardzo ładne.

    OdpowiedzUsuń