sobota, 19 marca 2022

Iban Eduardo Munoz - "Dlaczego jemy rośliny?"

 


Autor: Iban Eduardo Munoz

Tytuł: Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 40

Wiek: 8+

Ocena: 7/10

Opis:

Dlaczego jemy akurat te rośliny, a nie inne? Czy warzywa i owoce zawsze były jadalne? Skąd pochodzą i jak powstają nowe odmiany? Na czym polegają modyfikacje genetyczne i czy są bezpieczne? Ta dowcipna książka śledzi dzieje udomowienia roślin, a zabawny tekst dopełniają atrakcyjne, komiksowe ilustracje znanego hiszpańskiego humorysty.

Recenzja:

Dlaczego jemy rośliny? - gdyby zadać to pytanie młodym czytelnikom, zapewne często przewijałyby się odpowiedzi dotyczące witamin i dbania o zdrowie. I wszystko się zgadza, tyle że... może trochę powiać nudą. O tym właśnie piszą autorzy we wstępie do tej publikacji. Bo właściwie co ciekawego można znaleźć w książce o roślinach jadalnych? Sama uważałam, że to trudny temat do ujęcia w taki sposób, by zainteresował dzieci, za to temat potrzebny. Tymczasem okazało się, że rośliny jadalne można pokazać od innej niż zazwyczaj strony. A to już całkiem fajny sposób, by nakłonić młodego człowieka do próbowania nowych smaków.

O czym zatem będzie w tej książce? Na przykład o dzikich odmianach roślin. Czy widzieliście kiedyś dziką kolbę kukurydzy? Zupełnie nie przypomina tej, którą znamy ze sklepowych półek! Będzie też o tym, jak człowiek poprawia naturę, o pochodzeniu różnych roślin i o tym, jak krzyżować rośliny. Zawitamy też w laboratorium i dowiemy się czegoś o ochronie różnorodności. Słowem: całkiem sporo się w tej książce dzieje!

Tym, co nie do końca mnie przekonuje, jest warstwa graficzna. Ilustracje nie są do końca w moim guście, ale to już kwestia bardzo indywidualna. No ale tu najważniejszy jest tekst, to dzięki niemu dowiadujemy się tak dużo o roślinach jadalnych.


Takie publikacje to dobry sposób na oswajanie z jedzeniem warzyw i owoców, jeśli dziecko niekoniecznie chce ich próbować. To też spora dawka ciekawych informacji dla głodnych wiedzy młodych czytelników. Warto sięgnąć.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

4 komentarze:

 1. Ciekawa książka. Można się wiele dowiedzieć. A pro po dzikiej kukurydzy, też nie miałam o niej pojęcia

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama bym chetnie ją przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 3. Po przeczytaniu recenzji jestem przekonana, że jest to bardzo wartościowa i ciekawa książka.Sama niejednokrotnie jak byłam młodsza zastanawiałam się dlaczego jemy jedne rośliny,a innych nie? Wiadomo że warzywa i owoce to największa bomba witaminowa, są bardzo zdrowe i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.Jednak oprócz tych warzyw i owoców co rosną w Polsce, jest również wiele rzadszych odmian albo takich owoców o których nie mieliśmy pojęcia.Dzikie odmiany roślin które są wymienione w książce mogą bardzo zaciekawić nie tylko młodszych czytelników ale także rodziców.Z tej książki można się dużo dowiedzieć , jednak ilustracje niekoniecznie przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna bardzo ciekawa publikacja HarperKids. Byłam bardzo ciekawa recenzji tej książki , bo wiekowo idealna dla mojego syna.
  Dlaczego jemy rośliny? My dorośli wiemy to , znamy powodu dla których warto mieć w diecie jak najwięcej roślin. Właściwie roślinami można zastąpić w naszej diecie mięso. A jak to wytłumaczyć dziecku? Dzieci bardzo lubią zadawać mnóstwo pytać , są bardzo dociekliwi.Dlaczego można jeść tylko konkretne rośliny? Hmmm..a nawet są takie o których po raz pierwszy właśnie usłyszałam. Bardzo fajna publikacja , która może również pomoc w próbowaniu , poznawaniu nowych smaków. Niestety mój syn za warstwami nie przepada. Omija je szerokim łukiem. Owoce zajada ze smakiem , ale warzywa to trudny dla nas temat.

  Bardzo ciekawe informacje , przekazane w przystępny sposób by młody czytelnik mógł przyswoić wiedzę , poznać ciekawostki , by zaskoczyć . Może jeśli coś dziecko pozna bliżej , łatwiej będzie przekonać się by poznać smak warzyw.

  Nie ukrywam że mi również nie podoba się szata graficzna. Ilustracje nie urzekły mnie , nie podobają mi się , a jestem wzrokowcem i przywiązuje ogromną bo uwagę na do ok od adek na i ilustracji. Te są wyjątkowo słabe . A ja e za to ma bardzo interesujące ciekawostki.

  Bardzo dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń