niedziela, 8 maja 2022

Coralie Saudo & Jessica Das - "Czerwony Kapturek. Ty decydujesz" i "Trzy małe świnki. Ty decydujesz"

 


Autor: Coralie Saudo
Ilustracje: Jessica Das
Tytuły:  Czerwony Kapturek. Ty decydujesz i Trzy małe świnki. Ty decydujesz
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 27.04.2022
Liczba stron: 32 każda
Wiek: 3-6 lat
Ocena: 9/10

Opis:

Jak wyglądałaby bajka o Czerwonym Kapturku, gdyby została napisana dziś? Właśnie tak! Dynamiczna, pełna zwrotów akcja; współczesny język, grafika i realia, a przede wszystkim: interaktywna konstrukcja książki przypominająca grę.

Dziecko wciela się w główną postać z bajki, czyli Czerwonego Kapturka. Na każdej stronie ma do podjęcia decyzję, na przykład: zawiozę babci ciasto czy sam je zjem? Gdy zobaczę wilka, podzielę się z nim smakołykiem, czy ucieknę itd. Tym wyborom są przypisane odpowiednie ikony, które przenoszą czytelnika do różnych miejsc w książce, oznaczonych za pomocą specjalnych zakładek (indeksów). W ten sposób czytelnik staje się współautorem opowieści, a zmieniając decyzje przy kolejnej lekturze, kreuje inną opowieść! Dzięki temu jedna bajka może mieć aż pięć alternatywnych zakończeń i 22 możliwych wersji fabuły.

Ty decydujesz! to nowa na polskim rynku wydawniczym seria bajek wielokrotnego wyboru, zwanych też paragrafowymi. Nowocześnie przedstawione opowieści zapoznają dzieci z klasyką w atrakcyjny dla nich sposób. Przy okazji rozwijają wyobraźnię, pobudzają ciekawość i pomagają w zrozumieniu konsekwencji wyborów. Zaspokajają też potrzebę podejmowania decyzji. Dzieci przy lekturze się nie nudzą, ponieważ rozbudowane ilustracje oraz interaktywny charakter książki skutecznie angażują ich uwagę. To bajki do wspólnego czytania, przy których nie będą się nudzić też opiekunowie, wyczarowując przy każdej lekturze inną opowieść!

Bajki z serii Ty decydujesz sprawdzą się jako prezent dla przedszkolaków, młodsze dzieci mogą je traktować jako wyszukiwanki, a starsze – zachętę do samodzielnego czytania. Są też niezastąpione w podróży, gdy trzeba ograniczyć bagaż, a jednocześnie zapewnić dziecku rozrywkę.
***
Jak wyglądałaby bajka o Trzech małych świnkach, gdyby została napisana dziś?
Właśnie tak! Dynamiczna, pełna zwrotów akcja; współczesny język, grafika i realia, a przede wszystkim: interaktywna konstrukcja książki przypominająca grę.

Dziecko wciela się w jedną z głównych postaci bajki, najstarszą świnkę z rodzeństwa. Na każdej stronie ma do podjęcia decyzję, na przykład: mama wysyła nas w świat, więc grzecznie opuszczam dom, czy chowam się w kominku? Słyszę pukanie i otwieram drzwi czy najpierw sprawdzam przez okno, kto to? Tym wyborom są przypisane odpowiednie ikony, które przenoszą czytelnika do różnych miejsc w książce, oznaczonych za pomocą specjalnych zakładek (indeksów). W ten sposób dziecko staje się współautorem, a zmieniając decyzje przy kolejnej lekturze, kreuje inną opowieść! Dzięki temu jedna bajka może mieć aż 5 alternatywnych zakończeń i 22 możliwych wersji fabuły.

Recenzja:


Klasyczne bajki doczekały się już mnóstwa wznowień, interpretacji i coraz to ciekawszych wydań. Jednak takiego czegoś jeszcze na rynku wydawniczym nie widziałam. Nowa seria od wydawnictwa HrperKids, czyli Ty decydujesz, przypomina nam znane opowieści, jednak w wyjątkowy i oryginalny sposób. Oto Trzy małe świnki i Czerwony Kapturek jakich wy i wasze dzieci jeszcze nie znacie. Dzięki tym nowościom książkowym wasze pociechy mogą wcielić się w głównych bohaterów opowieści i same zdecydować, jak się one potoczą. Mają wpływ na przebieg wydarzeń, to od nich zależy, jak zakończy się dana historia. Ta sposobność jest niezwykle intrygująca, wciągająca i zmuszająca do dedukcyjnego myślenia, myślenia też o konsekwencjach podjętych działań. Poza tym, możliwych zakończeń jest aż pięć, a każde z nich zaskakuje, bo jest całkiem inne niż to, które znamy z pierwotnej wersji wspomnianych bajek. Taka możliwość zaciekawia i nadaje starym historiom nowego życia, które mali czytelnicy mogą tworzyć samodzielnie. 


Czerwony Kapturek rozpoczyna się tak jak zwykle, a więc wyruszeniem przez dziewczynkę z domu do chorej babci, z tym, że już po chwili czytelnik, a jednocześnie bohater hitorii musi podjąć decyzję, czy zje ciasteczka, czy może jednak powstrzyma się przed podjadaniem. W zależności od tego, jaką opcję wybierze musi przejść do strony, której przypisano obrazek znajdujący się przy wybranym rozwiązaniu. Na kolejnej stronie znowu mamy dwie sytuacje do wyboru i tak do momentu, aż nie natrafimy na stronę z napisem "koniec". Opowieść kończy się szybciej niż możemy się spodziewać, ale cieszę się, że mamy możliwość powrócić do początku i wybrać inne warianty, tworząc tym samym różne opowiadania. Każde zakończenie jest oryginalne, lecz w skonstruowanych przez dzieci opowieściach odnajdziemy humor, nieco strachu, a nawet naukę dobrych manier. Nie zabraknie także znanej wymiany zdań pomiędzy Czerwonym Kapturkiem a wilkiem-babcią, czyli dialogu rozpocznającego się od zdania: "Babciu, ale masz wielkie uszy!". Dobrze, że autorka tekstu postanowiła zachować stałe elementy, które identyfikują tę historię i nigdy się maluchom nie znudzą. Trzy małe świnki z serii Ty decydujesz to historia o opuszczeniu domu rodzinnego. Czy dziecko-świnka chętnie pożegna mamę, czy jednak będzie chciało się przed tym ustrzec? Jak sobie poradzi dalej? Wszystko zależy od niego. Do wyboru tu też są dwa wyjścia. Oczywiście, co byśmy nie zrobili zawsze czujemy gdzieś obok zagrożenie  spotkania na swojej drodze wilka. Mali czytelnicy będą mogli skonfrontować swoje wybory z ich konsekwencjami. Chociaż przebieg i zakończona są tu różne i inne niż to klasyczne to niemal tak samo interesujące, a może nawet jeszcze bardziej. Książkę można czytać wielokrotnie i zmieniać rozwój wydarzeń. Szybko się nie nudzi i po dojściu do zakończenia ciągle słyszymy: "jeszcze raz". Takim sposobem poznajemy coraz bardziej fajniejsze historie. Fascynujące, prawda?


Publikacje mają twarde okładki i duży format A4, z tym że w orientacji poziomej. W środku na brzegach poszczególnych kartek znajdują się wycięcia, tworzące zakładki, dzięki którym bezproblemowo można przenieść się do wybranej wcześniej scenki i kontynuować swoją przygodę. Ilustracje są kolorowe, ciekawe, ekspresyjne, doskonale odzwierciedlające dziecięcą podróż, a nawet emocje bohaterów. 

Ty decydujesz to seria oryginalnych bajek, które dzieci tworzą same, dokonując własnych wyborów. Zapewniają świetną zabawę, rozbudzają ciekawość i skupiają na sobie uwagę przez dłuższy czas. 


Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids

1 komentarz:

 1. Klasyka w nowym , bardzo atrakcyjnym wydaniu wygląda wspaniale i intrygująco. Choć wiekowo te książeczki już nie są dla mojego syna , my nadal sięgamy po książeczki dla młodszych dzieci i nadal świetne przy nich się bawimy.

  Już widziałam takie książki , gdzie to czytelnik decyduje o przebiegu bajki i przyznam szczerze że to genialny pomysł. Czytelnik aktywnie bierze udział w bajce i sam decyduje w jakim kierunku na ona zmierzać. Dziecko dokonuje wyboru i poznaje konsekwencje tych wyborów co jest bardzo istotne w rozwoju małego człowieka.

  Czerwony kapturek i Trzy małe świnki , klasyka , która zna każdy. Każdy zna wersję podstawową z przesłaniem , ale tu zaprezentowane wydania są genialne ,są mega , niezwykle atrakcyjne , tak bardzo intrygujące że sama również z chęcią do nich zajrzeć i dokonać wyboru w jakim kierunku bajka i wydarzenia w niej mają zmierzać.

  Bajki te są niezwykle dynamiczne , pełne zwrotów akcji , świetna grafika i wyrazista kolorystyka , współczesny język i najważniejsze na koniec , te bajki przypominają grę planszową.

  Genialne jest to że dziecko wciela się w rolę bohatera i sam podejmuje decyzje w którą stronę bajka ma się potoczyć. Takim fajnym przykładem jest wybór między zaniesiem ciasta dla babci lub zjedzeniem go samemu.Ogromne znaczenie ma tu też jakiego dokona wyboru dziecko i co e związku z tym może się wydarzyć , jakie mogą być tego konsekwencje.

  Jestem zachwycona tymi książkami. Dla maluszków to idealne wyszukiwanki a dla niego starszych , tak jak dla mojego syna idealne do treningu czytania . Jest wiele wersji i interpretacji tych klasyków ale ta przebija wszystkie. Jest fenimenalna , robi ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach ale i na dorosłych , tak wiem o czym piszę , no ja jestem pod ogromnym wrażeniem tych publikacji.

  Wydania również mają ogromne plusy , duży format ,ekspresyjne świetne ilustracje , bardzo mi się one podobają i wycięcia na stronach które stanowią zakładki , dzięki czemu szybko można przejść do innej scenki.

  Jestem zachwycona wersja klasyków w takim wydaniu. Gratuluję genialnego pomysłu. Oby więcej takich książek bo one dają naprawdę wiele.

  Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń