niedziela, 26 czerwca 2022

Kamila Gurynowicz - "Hela sama robi siku", "Hela sama oddaje smoczek"

 

Autor: Kamila Gurynowicz

Tytuł: Hela sama robi siku, Hela sama oddaje smoczek

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 40 + 40

Wiek: 0-2 lat

Ocena: 9/10

Opis:

"Hela sama" to seria książek o małej dziewczynce, która każdego dnia uczy się nowych rzeczy. Książki zawierają bezcenną wiedzą w postaci poradnika dla rodziców, który podpowiada, jak uporać się z problemami typu: odsmoczkowanie, opieluchowanie, zachęcenie do jedzenia wszystkich pokarmów itd.

Żeby nauczyć się, jak akceptować swoje ciało, odbyłyśmy mnóstwo rozmów, chodziłyśmy na różne warsztaty, spotykałyśmy się z terapeutami, odkrywałyśmy pewne rzeczy razem ze znajomymi albo poznawałyśmy je z zagranicznych filmów. Zajęło nam to wiele lat. Dlatego teraz chcemy się zdobytą wiedzą i umiejętnościami podzielić jak skarbem z innymi – tak, żebyście ty i twoi znajomi wiedzieli to już dziś, a nie dopiero, kiedy będziecie dorośli!".

W tomie "Hela oddaje smoczek" dziewczynka dostaje od dziadków nową przytulankę, która ma pomóc jej w pożegnaniu smoczka. Początki są bardzo trudne, ale po jakimś czasie i przy pomocy smoczkowej wróżki, rodzinie udaje się pożegnać smoczek. 

Recenzja:

Książek o odpieluchowaniu powstało już wiele, tych o zaprzestaniu korzystania ze smoczkiem trochę mniej, niemniej to też temat podejmowany w publikacjach dla najmłodszych. Nie dziwi mnie wcale ta popularność, bo to ważne wydarzenia w życiu malucha. Sama jako rodzic korzystałam ze wsparcia takich książeczek, gdy córa podejmowała próby korzystania z nocnika.

Ta seria skusiła mnie tytułami - Hela SAMA wskazywało trochę (zwłaszcza w części o smoczku) na czynny udział dziecka w podjęciu decyzji o gotowości do odstawienia pieluszki i smoczka. Byłam ciekawa, czy autorka rzeczywiście pokusiła się o takie przedstawienie tematu, zresztą mi bliskie.

"Hela sama..." to rzeczywiście książeczki, w których podkreślono konieczność wzięcia pod uwagę gotowości dziecka na te wielkie dla niego kroki. Tytułowa bohaterka odmawia na przykład włożenia majteczek zamiast pieluszki, a mama szanuje jej odmowę i po prostu za jakiś czas podejmuje kolejną próbę. Dziewczynka początkowo sprzeciwia się także oddaniu smoczka - i mama znów nie zmusza jej do tego. Nie chodzi tu o uległość rodzica, ale o wzięcie pod uwagę gotowości dziecka, aby cały proces nie przebiegał w sposób przemocowy.

Kamila Gurynowicz, tj. autorka serii, jest psychologiem. Na końcu zawarła porady dla rodziców, które mogą być pomocne przy odpieluchowaniu i odsmoczkowaniu malucha. 

Dodam, że książki są bardzo miło dla oka zilustrowane, a tekst jest wdzięczny i napisane prostym, przystępnym dla najmłodszych językiem. Mogą się spodobać szerszemu gronu.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

11 komentarzy:

 1. Wydawnictwo Wilga wydaje świetne książki - Martyna Stachulec

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach Wydawnictwom Wilga zawsze ma świetne książki i idealnie trafią z tematem.

  Odpieluchwanie już dawno za nami. U nas to odbyło się bardzo szybko bo cały proces trwał tylko dzień ale znam kilka mam maluchów , które chętnie zaopatrzą się w te publikacjre. I choć wiele już powstało na tem temat książek ta kusi . Bardzo podoba mi się fakt że just tu kładziony nacisk na to żeby mieć pod uwaga przede wszystkim gotowosc dzieckam nie wolno zmuszać i nic robić na siłę. My czekaliśmy aż syn będzie gotowy , dlatego u nas ten proces trwał tak krótko. Podobnie u nas było że smoczkiem. Syn o nim zwyczajnie sam zapomniał , i też nic na siłę się nie odbywało. Bez stresu , płaczu i emocji. Ważne jest to by rozpocząć taki proces gdy dziecko będzie gotowe. Tak samo z chodzeniem ...

  Książeczki mają bardzo przyjemnie ilustracje.

  Z największą przyjemnością polecę te książeczki znajomym mamom przed którymi odpieluchwanie o odsmoczkowanie.

  Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Ekstra. Pomocne są takie książeczki

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książeczki bardzo pomocne nie dla nas ale pokaze siostrze myślę l że jeszcze trochę i się jej przydadzą

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie i ciekawie wydane książki, które na pewno pomogą najmłodszym oswoić się z nadchodzącymi zmianami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo wartościowe książeczki. Będą pomocne niejednej mamie i dziecku.

  OdpowiedzUsuń
 7. W naszej kolekcji też mamy coś podobnego :) tylko że "Hela sama na nocniku' Bardo fajna książka

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomocne ksiażeczki. Teraz mojemu bratankowi się przydadzą takie

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz takie ksiażeczki przydadzą się mojej bratanicy

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie takie książeczki pomogły.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękna kolorowa książeczka. Dzieciom się spodoba

  OdpowiedzUsuń