poniedziałek, 22 października 2018

Hanako Clulow - "Góra i dół"

Autor: Hanako Clulow 
Tytuł: Góra i dół 
Wydawnictwo: Adamada 
Data wydania: październik 2018 
Liczba stron: 24 
Ocena: 8/10 
Opis: 

Po co krokodylom kamienie w żołądku? Jak długo gekony potrafią wytrzymać bez mrugania? Czy skorpiony pamiętają epokę lodowcową? 
Razem z książką Góra i dół odkryjecie niejedną tajemnicę przyrody! 
Recenzja: 

Chętnie sięgam z siostrzenicą po książki o przyrodzie. Obie bardzo lubimy czytać o faunie i florze, więc książka Góra i dół Wydawnictwa Adamada od razu wpadła nam w oko i… zakochałyśmy się w niej od pierwszego wejrzenia! To, co znalazłyśmy wewnątrz tej pozycji, przerosło nasze oczekiwania. 

Książka wykonana bardzo nietypowo. Poza standardowymi stronami posiada… połówki stron, które – po przerzucaniu – ukazują czytelnikowi świat pod wodą, pod ziemią, wewnątrz gór, w gąszczu… Ta forma przekazywania wiedzy i ciekawostek ogromnie przypadła nam do gustu i była niesamowitą niespodzianką, bowiem spodziewałyśmy się bardziej standardowej pozycji przyrodniczej. A tutaj takie niespodzianka! Dawno żadna książka tak miło nas nie zaskoczyła, jak ta pozycja. To po prostu cudo. 


Cudowne jest nie tylko wykonanie książki, ale i grafiki oraz treść. Rysunki przedstawiającą rozmaite miejsca (np. ocean, las, biegun północny) oraz charakterystyczne dla nich rośliny, zwierzęta i inne istoty. Każdy element jest króciutko i przystępnie dla dziecka opisany, nie musiałam nic wyjaśniać siostrzenicy, choć – jak to dziecko – miała ona mnóstwo pytań odnośnie każdego zwierzątka. Nie brakuje tutaj również ciekawostek, którymi mała później uraczyła wszystkich domowników. Jej ulubiona dotyczy dębu szypułkowego - żyje ponad 1000 lat (i dodatkowo rośnie on nieopodal naszego domu – pokazuje mi go przy każdej okazji i przypomina o jego niesamowitej żywotności). 


Rysunki Hanako Clulow skradają serce. Są kolorowe, zabawne i – po prostu – przeurocze. Zwierzątka wyglądają niezwykle sympatycznie i nie sposób się do nich nie uśmiechnąć. Mała po prostu oszalała na ich widok i… zapragnęła leniwca. Ciężko jej wybić go teraz z głowy, bo nie widzi problemu w trzymaniu zwierzątka, które śpi niemal całą dobę i jest bardzo wolne. Najważniejsze jednak w ilustracjach jest to, że choć ich otoczka jest iście bajkowa, tak przedstawiają realny wygląd ekosystemu i same w sobie zawierają nieco wiedzy. 

Góra i dół to pozycja niezbędna dla każdego małego miłośnika przyrody. Książka ta rozbudza ciekawość, rozwija wyobraźnie i – zwyczajnie – sprawia dziecku nie lada frajdę barwnymi bohaterami i ciekawostkami. Polecamy z całego serca!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz