poniedziałek, 15 czerwca 2020

Lucy i Stephen Hawking - "George i niezniszczalny kod"

Autor: Lucy i Stephen Hawking 
Tytuł: George i niezniszczalny kod 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 
Data wydania: 26 maja 2020 
Liczba stron: 392 
Ocena: 9/10 

Opis: 

George i Annie wyruszają w kosmiczną podróż, aby ocalić Wszechświat. 

Na świecie zaczynają się dziać naprawdę dziwne rzeczy. Banki rozdają pieniądze, sklepy nie mogą pobierać opłat za swoje produkty i ludzie mają jedzenie za darmo, a samoloty nie chcą latać. Wygląda na to, że ktoś włamał sie do wszystkich największych i najlepszych komputerów świata. 

Aby dowiedzieć się, kto za tym wszystkim stoi, George i jego najlepsza przyjaciółka Annie muszą wybrać się w kosmos dużo dalej niż kiedykolwiek wcześniej. 

Recenzja: 

Cykl Lucy i Stephena Hawkinga o przygodach George’a to nie lada gratka dla młodych miłośników przygód i nauki. Autorzy doskonale przemycają w jej treści rozmaite ciekawostki, m.in. na temat fizyki i kosmosu, nie brakuje tutaj również nowoczesnych twierdzeń oraz… sympatycznych bohaterów. Absolutnie zakochałam się we pierwszym i drugim tomie serii (trzeci niestety mi umknął) i ogromnie ucieszyłam się, gdy w moje ręce trafiła część czwarta – George i niezniszczalny kod. Czy jest równie fenomenalny jak początek serii? Oczywiście, że tak! 

Czwarty tom rozpoczyna się bardzo sympatycznie, bowiem od razu dowiadujemy się, że w tej historii natrafimy na kilka najnowszych teorii naukowych i to nie tylko samego autora, ale i innych znakomitych naukowców (np. Drukowanie w 3D - Dr Tim Prestidge). Po takim powitaniu od razu wiedziałam, że ta przygoda będzie nieziemska i – naturalnie – taka okazała się (i w przenośni, i dosłownie). W przygodzie George i niezniszczalny kod naprawdę wiele się dzieje, na każdym polu – nie brakuje tajemnic, nauki oraz wątków iście sensacyjnych! Zresztą, wystarczy przeczytać opis, aby domyślić się, że tym razem na świecie dzieje się nie lada heca – m.in. banki same rozdają pieniądze. Na ratunek wszystkim oczywiście ruszają nasi młodociani bohaterowie, George i Annie, którzy zamierzają znaleźć złoczyńcę oraz powstrzymać to technologiczne szaleństwo! 

Bardzo doceniam w tym cyklu to, że doskonale zachowana jest równowaga pomiędzy kwestią rozrywkową i naukowymi aspektami danego tomu. W tym tomie zdecydowanie króluje robotyka oraz komputerowe kody, aczkolwiek nie zabrakło i miejsca dla kosmicznych niuansów. Wszystko to jest przedstawione w bardzo przystępny sposób, bowiem z pomocą humoru, licznych przygód oraz sympatycznych postaci, szczególnie George’a i Annie, których absolutnie uwielbiam i zawsze mocno trzymam za nich kciuki – również w chwilach zwątpienia oraz w chwilach problemów właściwych dla dzieci w ich wieku. A czarno-białe ilustracje Garry’ego Parsonsa to po prostu bomba! Warto tutaj również dodać, że w książce nie brakuje także kolorowych, prawdziwych zdjęć, które jeszcze lepiej obrazują omawiane tematy i rozbudzają ciekawość czytelnika. 


George i niezniszczalny kod to kolejna kapitalna komputerowo-kosmiczna przygoda, w którą z przyjemnością wyruszy niejedno dziecko. Mój siostrzeniec jest wprost zafiksowany na punkcie tego cyklu i – ze wstydem przyznam – wyciąga z tej serii więcej wiedzy niż ja, bo dodatkowo wyszukuje informacji na dane tematy w innych źródłach. Ja sama jestem nieco na bakier z fizyką i technologią, ale zawsze świetnie się bawię z George’m i już nie mogę doczekać się kolejnego tomu (internet podpowiada, że jest ich sześć). Polecam z całego serducha!

2 komentarze:

  1. Super, ja też jestem na bakier z technologiami i z kosmosem 😂 więc też pewnie bym się dowiedziała wielu ciekawych rzeczy 😉 Fajnie, że to seria składająca się z kilku tomów, więcej zabawy i nauki ! ❤

    OdpowiedzUsuń
  2. Na tę książkę jeszcze dla nas za wcześnie ale z całą pewnością można stwierdzić,że podobnie jak poprzednie części zainteresuje nieco starsze dzieci. Świetny pomysł,aby w fabułę powieści sensacyjno -przygodowej wpleść wiele naukowych teorii,prawdziwych zdjęć i praw jakimi rządzi się świat,co tylko rozbudzi ciekawość młodego czytelnika. Myślę,że to idealna książka dla wszystkich dzieci zainteresowanych zarówno kosmosem jak i komputerami,dzięki której nie tylko poszerzą wiedzę na dany temat,ale wraz z bohaterami wyruszą w jedyną swego rodzaju podróż pełną przygód i niespotykanych zwrotów akcji. To książka z rodzaju tych,które skutecznie odwracają uwagę dzieci od smartfonów czy gier i oferują czytelniczą rozrywkę na najwyższym poziomie.

    OdpowiedzUsuń