niedziela, 26 lutego 2017

Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska - "Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć"

Autorzy: Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska
Tytuł: Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 96 
Ocena: 9/10
Wiek: 8+

Opis:

Piękna książka o pięknie stroju, czyli historia mody w pigułce. Dla młodszych i starszych! Stroje różnych kultur i epok od starożytności po czasy najnowsze. Ubrania, dodatki, trendy, style, fryzury, bufki, żaboty, desenie. Od tematów ogólnych po najdrobniejsze detale wspaniałych strojów. Od szat królewskich po modę najbardziej znanych subkultur… Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyglądały i co nosiły największe ikony mody, jak prezentują się ubrania najsłynniejszych projektantów i co to jest haute couture, koniecznie sięgnij po tę różnorodną i pełną kolorów książkę!

Recenzja:

Moja 12-letnia siostrzenica non stop powtarza, że jest feszyn. Zobaczywszy w zapowiedziach Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć, od razu pomyślałam o niej. Otrzymawszy tę pozycję do recenzji, postanowiłam przeanalizować ją razem z nią - w końcu to ona jest specjalistką w tej dziedzinie. :)


Trendy i owędy... przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Spodziewałyśmy się bardziej dziecięcego podejścia do mody, a otrzymałyśmy konkretną książkę, pełną profesjonalnych rysunków i ciekawostek, do której bez wątpienia nie jeden dorosły czytelnik chętnie wścibi nosa. Przede wszystkim jest to całość niezwykle przemyślana - świadczy o tym choćby bogaty spis treści i wspaniałe wykonanie. Już sama twarda oprawa, pomysłowo wycięty manekin wewnątrz i gładki papier robią wrażenie i dodają elegancji. 


Rozdziały poświęcone są strojom różnych kultur, historii mody w różnych okresach (m.in. w starożytności i renesansie), wybiegowi (m.in. domom mody i haute couture), dodatkom (m.in. fryzurom i biżuterii), ikonom mody (m.in. projektantom i topowym modelkom), kanonowi (m.in. strojom królewskim i sportowym) oraz przemianie kobiecej sylwetki na przestrzeni lat. Każdemu z rozdziałów towarzyszy masa pięknych szkiców i rysunków, które przeważają nad treścią z wiadomych względów - mody nie zawsze da się ubrać w słowa. Prawdę mówiąc, słowa są tu doprawdy zbędne, same ilustracje robią OGROMNE wrażenie. Moja siostrzenica oglądając tę książkę siedziała z rozdziawioną buzią - ja zresztą też... 


W modzie odbijają się jak w lustrze: nasza kultura, obyczaje, nastawienie do życia. Badanie tego może być naprawdę fascynujące!

Trendy i owędy... nie tylko udowadniają ogromne znaczenie mody i jej obecność w naszym świecie. Ukazują także różnorodność kultur, obyczajów i zmian na przestrzeni lat, wpływanie na modę różnych - na pozór zwyczajnych - aspektów życia. Na ostatnich stronach znajduje się również miejsce na własną twórczość - notatnik i szkicownik.

Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć, to nie tylko książka dla miłośnika tematu mody, ale i sztuki oraz historii. Rysunki Agaty Raczyńskiej ogromnie inspirują i aż samemu chce się zostać projektantem! Polecam tę książkę nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Chociaż mam ponad dwadzieścia lat, czytałam lub raczej oglądałam tę książkę równie zafascynowana, jak moja dwunastoletnia modnisia. Wydawnictwo EGMONT po raz kolejny niezwykle pozytywnie mnie zaskoczyło!

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu EGMONT. ;)

1 komentarz:

  1. ale czad! idealny prezent dla mojej córki, bo interesuje się bardzo modą :) super!

    OdpowiedzUsuń