środa, 31 stycznia 2018

Elżbieta Pietruczuk-Bogucka -"2-latek - Rozum mam - myślę sam!"


Autor: Elżbieta Pietruczuk-Bogucka
Tytuł: 2-latek - Rozum mam - myślę sam!
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Seria: Domowa Akademia
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 64
Ocena: 10/10
Wiek: 2+

Opis:
W książkach Rozum mam, myślę sam! Zwracamy szczególną uwagę na rozwijanie u dzieci logicznego myślenia i umiejętności dokonywania wyborów. Dlatego polecenia zawierają obrazkowe symbole aktywności, zachęcające do samodzielnego odczytywania i rozumienia polecań. Dzięki temu dzieci nabierają odwagi do działania i wiary w siebie. Przyjazne ilustracje i kolorowe naklejki uatrakcyjniają wykonywanie zadań i gwarantują dobrą zabawę. Książki zostały opracowane zgodnie z wytycznymi podstawy programowej wychowywania przedszkolnego oraz na podstawie doświadczenia autorki w pracy z dziećmi.

Recenzja:Chyba coś jest w tej magicznej barierze 2-go roku życia, bo Majka od jakiegoś czasu faktycznie potrafi się bardziej skupić przy kolorowankach i prostych zadaniach plastycznych.

Pierwsza część Domowej Akademii to strzał w dziesiątkę przede wszystkim ze względu na format – A4 w orientacji poziomej gwarantuje na tyle duże ilustracje, by niewprawiona jeszcze dziecięca rączka poradziła sobie z kolorowaniem szczegółów. Co ważne, strony wykonano z porządnego papieru i nic nie przebija nawet przy wielokrotnym smarowaniu kretką w jednym miejscu. Dużym plusem jest również usztywnienie jednej z ostatnich stron grubą tekturką. Dzięki temu korzystanie z książeczki możliwe jest na różnych powierzchniach – nie zawsze przecież mamy na wyposażeniu odpowiednio wysoki stół i krzesełko dla maluszka, choć jest to oczywiście najlepsza pozycja do pracy. Zeszyt ćwiczeń od początku do końca został zaprojektowany z myślą o dziecku. Szczególnie widać to poleceniach, gdzie treść pisana uzupełniona została prostymi symbolami powalającymi maluszkowi czytać razem z rodzicem i lepiej rozumieć czekające go zadania.
                                                                                                             


32 karty edukacyjne zawierają proste zadania ćwiczące sprawność małych paluszków w operowaniu kredkami, znajomość kolorów, spostrzegawczość, pamięć i kojarzenie faktów oraz podstawy liczenia. Bardzo podoba mi się, że każda karta skłania do różnych aktywności – na każdym z obrazków trzeba coś narysować, coś wskazać, coś znaleźć i przykleić albo policzyć.

Proste ilustracje w żywych kolorach zachęcają do zabawy, duże kształty nie zniechęcają i pozwalają spokojnie trenować paluszki, a mnogość i różnorodność zadań nie pozwala się nudzić. Bobasa najchętniej zrobiłaby wszystkie zadania na raz.
Jest tu wszystko, czego tylko maluch może zapragnąć – plaża i piaskownica, maszyny budowlane, robaki, opadnięte liście i błotniste kałuże, owoce i warzywa, wiejskie i domowe zwierzątka oraz to, co dzieci lubią najbardziej – naklejki. Poza wymienionymi wyżej umiejętnościami, książeczka zapewnia dziecku również porządny trening samodyscypliny – moje dziecię najchętniej od razu powyklejałoby wszystkie w jedno miejsce. Tym miejscem jest jej koszulka, ewentualnie kaloryfer :D A tu można użyć jednej naklejki na kilka stron…

Bardzo polecam jako pierwszą książeczkę z zdaniami dla maluszka, u nas sprawdziła się świetnie.
Recenzja powstała dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa.

1 komentarz:

  1. Idealna książka dla dzieci, na pewno za jakiś czas się o nią pokuszę dla swojego dziecka :) Dodaję bloga do obserwowanych, na pewno nie raz tu jeszcze zajrzę.

    https://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/03/miedzy-zyciem-zyciem-jessica-shirvington.html

    OdpowiedzUsuń