piątek, 26 stycznia 2018

Magda Malicka - "Co to? Dlaczego? Jak? Zwierzęta i rośliny"


Autor: Magda Malicka
Tytuł: Co to? Dlaczego? Jak? Zwierzęta i rośliny 
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 24
Ocena: 9/10
Wiek: 4-5

Opis:

Czemu flamingi są różowe? Po co lisowi puszysta kita? Po co żyrafie taka długa szyja? Czemu trawa jest zielona?
Świat jest pełen niespodzianek!
Zwierzęta i rośliny to ponad 50 pytań i odpowiedzi przybliżających świat roślin oraz zwierząt domowych, leśnych, tych, które latają i tych, które pływają.

Recenzja:

Przychodzi taki wiek w życiu małego człowieka, że zaczyna on pytać o wszystko, co dzieje się i co widzi dookoła. Dla dorosłych bywa to nawet czasem frustrujące, bo nie na każde z setek pytań "jak", "dlaczego", "gdzie", "kiedy", "po co" potrafi odpowiedzieć. W końcu czasy szkoły dawno minęły i niektóre fakty z życia fauny i flory wypadły z pamięci. Nie jest to jednak przecież żaden powód do wstydu, być może po prostu warto usiąść wraz ze swoim smykiem przy jakiejś mądrej książce dla dzieci i wspólnie dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Bo tę ciekawość świata warto pielęgnować i zaspokajać, później jeszcze niejeden raz się za nią zatęskni, a w tak intensywnej formie ona nigdy już nie powróci. Taką publikacją przeznaczoną dla dzieci, ale z której mogą one korzystać razem z dorosłym jest "Co to? Dlaczego? Jak? Zwierzęta i rośliny".

Książka składa się z efektownych ilustracji zwierząt i roślin oraz pięćdziesięciu dziewięciu faktów o nich podanych na zasadzie pytanie-odpowiedź. Czy zastanawialiście się kiedyś na przykład, jak kot spada na cztery łapy? Albo czy zwierzęta mają sny? Takich rzeczy nie uczą przecież w szkołach, a dzieci chcą wiedzieć, poznać, zrozumieć. Z pomocą przyjdzie właśnie publikacja Wydawnictwa Zielona Sowa. Prosty język, jakim pisane są pytania i odpowiedzi sprawi, że dorosły niespecjalnie nawet będzie musiał się wysilać przy tłumaczeniu. Samo przeczytanie powinno wystarczyć. Dużą zaletą jest też mnóstwo naklejek, które - zgodnie z komunikatem na końcu książki - można wykorzystać do samodzielnego wykonania dyplomu. W nagrodę za pęd do wiedzy i nabycie nowych wiadomości, którymi będzie można zabłysnąć także w przedszkolu lub szkole. Wśród naklejek znajdują się również odznaki, medal i puchar, więc przy odrobinie chęci dyplom będzie wyglądał naprawdę okazale. Osobiście polecam go zalaminować, powiesić w pokoju dziecka, a później zachować na pamiątkę.

"Co to? Dlaczego? Jak? Zwierzęta i rośliny" to bardzo wartościowa pod względem merytorycznym publikacja. Dostosowana poziomem i słownictwem do wieku docelowej grupy Czytelników. Seria zawiera także pozycję o tym, co otacza nas na świecie i tej recenzji także możecie spodziewać się w najbliższych tygodniach na Bajkowirze. 

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz