środa, 7 lutego 2018

Marzena Dobrowolska - "Kiedy słonko świeci"


Autor: Marzena Dobrowolska
Tytuł: Kiedy słonko świeci
Wydawnictwo: Egmont Edukacyjny
Seria: Akademia Mądrego Dziecka
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 48
Ocena: 9/10
Wiek: 2-3 lata

Opis:

Proste kolorowanki z naklejkami - w sam raz dla małych artystów! Książeczki z serii Akademia mądrego dziecka - Poznaję świat rozwijają sprawność manualną, ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, poszerzają wiedzę o świecie, przygotowuje do nauki czytania i pisania oraz uczy wartości społecznych.
Wszystko po to, by przygotować dzieci do codziennych wyzwań w świecie XXI wieku!


Recenzja:

Kolejna książeczka z zadaniami dla maluszków pozytywnie przeszła testy mojej Bobasy!

Ilustracje ułożone zostały w przemyślanym, logicznym ciągu – mały odkrywca najpierw widzi jajka, potem ma do pokolorowania gniazdko, na kolejnym obrazku przedstawiono same skorupki jajek, z których wykluły się pisklęta do pokolorowania. Drugim pomysłem jest rozłożenie obrazka na czynniki pierwsze – najpierw dziecko przygląda się ilustracji, na której umieszczono wyrastającego z doniczki krokusa podlewanego wodą z konewki, a na kolejnych stronach pojawiają się po kolei kolorowanki z różnymi jej częściami – osobno doniczką i kwiatkiem. A jeszcze później kolejne elementy kojarzące się z tym obrazkiem – siedzące na kwiatku motylki, słonko i ślimak. Na sam koniec takiej sekwencji pojawia się ilustracja, na której coś nie pasuje – w gnieździe zamiast jajek siedzi ślimak, a z podlewanej obficie doniczki wyrasta siatka na motyle. Dzięki temu maluszek ma szansę na sprawdzenie i utrwalenie wiedzy, którą przed chwilką zdobył.
Przy każdej kolorowance umieszczono podpowiedź dotyczącą koloru w postaci jednej lub kilku różnobarwnych kredek. Podpisy i krótkie pytania zachęcają maluszka do dyskusji z rodzicem.


Całość uzupełniona została o dużych 12 nalepek do dowolnego wykorzystania – naklejkę z jajkami można umieścić w pokolorowanym gniazdku, albo zakleić nim błędnie umieszczonego ślimaka na obrazku z cyklu „Coś tu nie pasuje!”. A dzieci uwielbiają naklejki!Jedynym minusem tej pozycji jest przeszycie wzdłuż górnego, krótkiego boku (książeczka otwiera się do góry). To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, kiedy na górnej stronie znajduje się ilustracja do porównywania, jednak kiedy w tym miejscu wypada kolorowanka, robi się niewygodnie – jest za daleko by mogły jej dosięgnąć małe rączki, a przy „wywinięciu” całość się składa i kolorowanka ucieka dziecku spod kredki.


Ładne, proste ilustracje, łatwe kolorowanki pozbawione dużej ilości szczegółów, logiczny układ i przedmioty spotykane w codziennym życiu – ta pozycja jest bardzo dobrym kandydatem na pierwszą książeczkę z zadaniami plastycznymi już dla dwulatka. Niewielki format i porządne usztywnienie tekturką sprawiają, że to świetna propozycja do zabrania „na wynos” wraz z pudełkiem kredek – w podróż albo w gości. Obie z Majką bardzo polecamy!


Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz