czwartek, 19 kwietnia 2018

Dani Rabaiotti, Nick Caruso - "Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt"TytułCzy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt
Autorzy: Dani Rabaiotti, Nick Caruso
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 144
Ocena: 7/10
Wiek: 10+


Opis:
Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać.
Czy to pierdzi? jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań.
Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Co to takiego fossa? I czy fossa pierdzi? Dlaczego mięczaki wymiotują, ale nie puszczają bąków? No i czym właściwie są bąki? Książka Czy to pierdzi? powstała przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów. Dzięki ich fachowej wiedzy krąg podejrzanych o nieprzyjemny zapach w twoim pobliżu zbawiennie się powiększy.

Recenzja:
Nauka wreszcie zaczęła zadawać odpowiednie pytania! Choć pierdzenie jest wśród ludzi czymś wstydliwym, niejedna osoba zastanawiała się, czy robią to też zwierzęta. I o ile nie mamy wątpliwości, że robią to psy czy krowy, o tyle na pytanie, czy pierdzą ptaki lub węże, nie jest tak łatwo udzielić odpowiedzi. A dociekliwe dziecko może o coś takiego spytać. Zresztą, właśnie pytanie o to, czy węże pierdzą, stało się inspiracją do napisania tej książki. Jej autorzy to naukowcy i zarazem aktywni użytkownicy Twittera oraz innych mediów społecznościowych, i kiedy Dani została zaskoczona tym pytaniem, postanowiła zasięgnąć języka u znajomego, który specjalizuje się w temacie węży. Odpowiedź brzmiała „niestety tak”. Zainspirowało to Nicka do stworzenia na Twitterze hasztagu #DoesItFart. Dalej wydarzenia potoczyły się lawinowo, a w ich efekcie otrzymaliśmy tę książkę.

Publikacja zawiera opisy kilkudziesięciu zwierząt wraz z odpowiedziami na kluczowe pytanie – czy pierdzą? Każdemu zwierzęciu poświęcona jest jedna strona, a przy większości znajdują się też sugestywne rysunki. W książce oprócz odpowiedzi na frapujące tytułowe pytanie można znaleźć wiele ciekawostek, a wszystko kręci się oczywiście wokół pierdzenia. Jak się okazuje zwierzęta, które tego nie robią, należą raczej do wyjątków – cała reszta pierdzi dużo, często i śmierdząco.
Zarówno Dani Rabaiotti, jak i Nick Caruso to naukowcy i mimo że tę pozycję można w najlepszym razie określi jako popularnonaukową, posługują się językiem charakterystycznym dla ich środowiska. Na końcu książki znajduje się co prawda słowniczek, ale nie wyjaśnia wszystkich trudnych słów, które pojawiają się w tekście, jedynie te występujące najczęściej. Przez to książka nadaje się głównie dla starszych dzieci, takich które chodzą już do szkoły i mają za sobą lekcje przyrody. No i oczywiście dla dorosłych, których nurtuje postawione w tytule pytanie.
Całość jest utrzymana w zabawnym stylu i dzięki temu, że każdemu zwierzęciu poświęcona jest strona, książka nadaje się idealnie do czytania w pociągu, tramwaju czy autobusie. W stosunkowo przyjazny sposób przekazuje może odrobinę bezużyteczną wiedzę, ale jakby się tak zastanowić wzór skróconego mnożenia też nam się w życiu do niczego nie przydaje, czemu więc nie dowiedzieć się, które zwierzęta pierdzą, a które tego nie robią? Warto to zrobić choćby dlatego, by zaspokoić ciekawość.
Polecam tę pozycję zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Wspólne czytanie z pewnością dostarczy sporo radości.

Książkę dostałam od wydawnictwa Insignis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz