piątek, 4 maja 2018

Petra Bartíková, Aneta Žabková - "Rok w ogrodzie"


Autor: Petra Bartíková
Ilustracje: Aneta Žabková
Tytuł: Rok w ogrodzie
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 20
Ocena: 10/10
Wiek: 4+

Opis:

Gdzie zimują ważki? Czy osy mieszkają w hotelach? Kiedy kwitną tulipany i narcyzy?

Zobacz, jak zmienia się przyroda przez cały rok – wiosną, latem, jesienią i zimą. Dowiedz się, jak wygląda domek kreta, gdzie trzmiele zakładają swoje gniazda i co robi dżdżownica głęboko pod ziemią. Zbierz pyszne owoce, upiecz ciasto truskawkowe i sprawdź, co się dzieje pod grządką z różami.

Na co czekasz? Chodź do ogrodu na poszukiwanie przygód!

Recenzja:


Miałam to szczęście, że wychowałam się w czasie, gdy wiele rzeczy robiło się jeszcze na dworze - chociaż zimno, mokro, brudno i z zarazkami. Dla dzieci z mojego pokolenia większość z tego, co znalazłam w tej publikacji, było normą, jednak teraz coraz częściej z młodymi ludźmi przesiaduje się w domu i to tam szuka im "zajęcia", kupując nowe zabawki lub włączając bajki w TV. A przecież świat zewnętrzny ma nam tak dużo do zaoferowania i to o każdej porze roku. Wystarczy wyjść na podwórko czy do parku i rozejrzeć się wokół, by znaleźć mnóstwo ciekawych zjawisk do obserwacji, rozmowy, zabawy. Wystarczy ubrać się odpowiednio do pogody, a brudne ręce zawsze można umyć. I chociaż bardzo się staram, muszę przyznać, że wszechobecne szaleństwo sterylnego wychowywania dzieci zdarza się dopadać także mnie. W takich sytuacjach do akcji wkracza mój mąż, sprowadzając mnie na ziemię, bym nie stała się jedną z mam zbyt eko.

"Rok w ogrodzie" to książka wyjątkowa, bo nie tylko przekazująca wiedzę o świecie, ale także - może nawet przede wszystkim - zachęcająca do działania. A to przecież najlepszy sposób na naukę - doświadczenie czegoś, przeżycie na własnej skórze, samodzielne sformułowanie wniosków. Publikacja Petry Bartikovej zachęca młodych odkrywców na przykład do zbudowania karmnika dla ptaków, zasadzenia groszku i obserwowania, jak roślinka wzrasta, a nawet do upieczenia ciasta, oczywiście wspólnie z rodzicem. Wszystko to w zgodzie z następującymi po sobie porami roku, co swoją drogą stanowi rewelacyjny pretekst do wyjaśnienia cykliczności w przyrodzie. 

W środku znajdziemy śliczne, kolorowe ilustracje, ale także pełno uwielbianych przez dzieci bonusów - mini książeczek, okienek do otwierania i harmonijek. Po prostu cudo pod względem wydania, zresztą pod względem merytorycznym także. 
Uważam tę książkę za rewelacyjną pomoc dla rodziców, którzy w czasach, gdy doba wydaje się kurczyć w zastraszającym tempie, zastanawiają się, jak zorganizować swoim pociechom czas na zewnątrz w taki sposób, aby poza dobrą zabawą poznawały one także otaczający świat i prawidła nim rządzące. Przyroda to naprawdę kopalnia wiedzy o świecie, a ta publikacja oddaje w nasze ręce co najmniej kilka świetnych pomysłów, jak zabrać się z dzieckiem do jej eksplorowania. Zdecydowanie polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Adamada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz