środa, 31 października 2018

Joanna Kończak, Karolina Matyjaszkowicz - "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice"

Autor: Joanna Kończak
Ilustracje: Karolina Matyjaszkowicz
Tytuł: Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 144
Ocena: 10/10
Wiek: 10-18 lat

Opis:

Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwyczajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata.

Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera? Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu?

Przedstawiamy 35 inspirujących bohaterek, a opowieściom o nich towarzyszą fascynujące ciekawostki dotyczące różnych krajów i dziedzin. Wyjątkową formę każdej stronie nadają malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz.


Recenzja:

Pozycje poświęcone słynnym kobietom cieszą się ostatnio dużym powodzeniem i pojawiło się ich tyle, że spokojnie możemy już w nich przebierać i grymasić przy wyborze. Ta jest zdecydowanie warta polecenia. Dlaczego? 

Przede wszystkim to najbardziej encyklopedyczna książka o fajnych babkach, jaka dotychczas wpadła mi w ręce. A ja zawsze (a już za dzieciaka szczególnie!) lubiłam zaczytywać się w encyklopediach, więc dla mnie to zdecydowany plus. Autorka opisuje tylko (a może aż?) 35 wybitnych kobiet, jednak każdej z nich poświęca zdecydowanie więcej niż klika zdań – są to przynajmniej dwie strony tekstu na osobę, a jeśli doliczymy do tego rozbudowane ilustracje i imponującą szatę graficzną, wychodzi zazwyczaj po 3-5 stron na biogram. Dzięki temu pani Kończak uniknęła tego, co raziło mnie w innych książkach tego typu – spłycenia. Zdaję sobie sprawę z fakty, że streścić biografie tak nadzwyczajnych osób do kilku stron to bardzo trudne zadanie, ale wciąż nie mogę przeboleć sprowadzenia całego życia Fridy wyłącznie do związku z Diego, na które natrafiłam w jednej z poprzednich lektur. Mam wrażenie, że w tym przypadku udało się osiągnąć złoty środek – jest całkiem wyczerpująco, ale nie nudno – idealnie by zaciekawić i skłonić młodego czytelnika do dalszych poszukiwań. A to już osiągnięcie samo w sobie.

Chociaż swoje biogramy dostało tylko 35 kobiet, w tekście pojawia się znacznie więcej ważnych nazwisk podanych jako ciekawostki do opisywanego tematu (np. opisując fizykochemiczkę i wynalazczynię Katherine Burr Bledgett autorka przytacza również osiem innych badaczek i ich wynalazki, podobnie przy J.K. Rowling dowiemy się również kilku faktów o innych słynnych pisarkach i tak dalej).
Drugim wielkim atutem jest staranny wybór bohaterek – bardzo różnorodny – od baleriny, przez naukowczynie, badaczki i poszukiwaczki przygód, aż po raperkę (Wiedzieliście czym zajmuje się prymatolożka? Ja nie miałam pojęcia), z aż trzema Polkami w składzie.
No i szata graficzna, która powala na kolana. 

Lektura tej encyklopedii, to fascynująca podróż przez świat i historię. Zachwyca i przeraża, zdumiewa i inspiruje, a przy tym po prostu świetnie się ją czyta. Kochani nauczyciele, proszę, prezentujcie tą książkę uczniom jako nagrody na koniec roku, olimpiady i z każdej innej możliwej okazji. Trzeba ją mieć. 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

6 komentarzy:

 1. To zdecydowanie wyjątkowa encyklopedia, która będzie z pewnością używana nie tylko z przymusu ale także z czystej przyjemności. Muszę zapisać sobie ten tytuł i koniecznie zapoznać się z treścią tej książki. Na pewno jest wyjątkowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się dla kogo ta książka jest przeznaczona. Dla mojego przedszkolaka chyba ciut za poważna dla mnie, ciut zbyt zdawkowa. Myślę, że wiek 10+ byłby tu odpowiedni. Zdaję sobie jednak sprawę, że pewnie 80% informacji zawartych w książce nie znam i czytając ja memu dziecku sama bym wiele się nauczyła. To jednak, nie. To jeszcze nie ten etap, może za jakiś czas. Niewątpliwym atutem książki jest szata graficzna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chce <3 Kocham feministyczne pozycje książkowe dla dzieci i młodzieży, a ta sprawia wrażenie jednej z lepszych tego typu. Mimo, że moja Panna w swojej biblioteczce ma już kilka tego typu, kolejna nigdy nie zaszkodzi:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam lektury o wielkich kobietach i encyklopedie. Właśnie stwierdziłam że czas już najwyższy by w naszym domu zaczęły pojawiać się encyklopedie dla dzieci. Narazie takie ilustrowane i kolorowe a tą napewno niebawem również zakupię bo warto mieć w domu coś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam lektury o silnych, walecznych, wyjątkowych kobietach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję bardzo <3 Nie umiem tutaj znaleźć kontaktu do Was, napiszę więc na FB (Setsuna Meiou-Ryś)

  OdpowiedzUsuń