środa, 31 października 2018

Joanna Kończak, Karolina Matyjaszkowicz - "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice"

Autor: Joanna Kończak
Ilustracje: Karolina Matyjaszkowicz
Tytuł: Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 144
Ocena: 10/10
Wiek: 10-18 lat

Opis:

Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwyczajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata.

Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera? Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu?

Przedstawiamy 35 inspirujących bohaterek, a opowieściom o nich towarzyszą fascynujące ciekawostki dotyczące różnych krajów i dziedzin. Wyjątkową formę każdej stronie nadają malarskie ilustracje Karoliny Matyjaszkowicz.


Recenzja:

Pozycje poświęcone słynnym kobietom cieszą się ostatnio dużym powodzeniem i pojawiło się ich tyle, że spokojnie możemy już w nich przebierać i grymasić przy wyborze. Ta jest zdecydowanie warta polecenia. Dlaczego? 

Przede wszystkim to najbardziej encyklopedyczna książka o fajnych babkach, jaka dotychczas wpadła mi w ręce. A ja zawsze (a już za dzieciaka szczególnie!) lubiłam zaczytywać się w encyklopediach, więc dla mnie to zdecydowany plus. Autorka opisuje tylko (a może aż?) 35 wybitnych kobiet, jednak każdej z nich poświęca zdecydowanie więcej niż klika zdań – są to przynajmniej dwie strony tekstu na osobę, a jeśli doliczymy do tego rozbudowane ilustracje i imponującą szatę graficzną, wychodzi zazwyczaj po 3-5 stron na biogram. Dzięki temu pani Kończak uniknęła tego, co raziło mnie w innych książkach tego typu – spłycenia. Zdaję sobie sprawę z fakty, że streścić biografie tak nadzwyczajnych osób do kilku stron to bardzo trudne zadanie, ale wciąż nie mogę przeboleć sprowadzenia całego życia Fridy wyłącznie do związku z Diego, na które natrafiłam w jednej z poprzednich lektur. Mam wrażenie, że w tym przypadku udało się osiągnąć złoty środek – jest całkiem wyczerpująco, ale nie nudno – idealnie by zaciekawić i skłonić młodego czytelnika do dalszych poszukiwań. A to już osiągnięcie samo w sobie.

Chociaż swoje biogramy dostało tylko 35 kobiet, w tekście pojawia się znacznie więcej ważnych nazwisk podanych jako ciekawostki do opisywanego tematu (np. opisując fizykochemiczkę i wynalazczynię Katherine Burr Bledgett autorka przytacza również osiem innych badaczek i ich wynalazki, podobnie przy J.K. Rowling dowiemy się również kilku faktów o innych słynnych pisarkach i tak dalej).
Drugim wielkim atutem jest staranny wybór bohaterek – bardzo różnorodny – od baleriny, przez naukowczynie, badaczki i poszukiwaczki przygód, aż po raperkę (Wiedzieliście czym zajmuje się prymatolożka? Ja nie miałam pojęcia), z aż trzema Polkami w składzie.
No i szata graficzna, która powala na kolana. 

Lektura tej encyklopedii, to fascynująca podróż przez świat i historię. Zachwyca i przeraża, zdumiewa i inspiruje, a przy tym po prostu świetnie się ją czyta. Kochani nauczyciele, proszę, prezentujcie tą książkę uczniom jako nagrody na koniec roku, olimpiady i z każdej innej możliwej okazji. Trzeba ją mieć. 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

7 komentarzy:

 1. To zdecydowanie wyjątkowa encyklopedia, która będzie z pewnością używana nie tylko z przymusu ale także z czystej przyjemności. Muszę zapisać sobie ten tytuł i koniecznie zapoznać się z treścią tej książki. Na pewno jest wyjątkowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna pozycja. Już wiem co chcę od Mikołaja. Rrównież uwielbiam encyklopedie - a ta jest ciekawa i pięknie wydana. Perełka <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawiam się dla kogo ta książka jest przeznaczona. Dla mojego przedszkolaka chyba ciut za poważna dla mnie, ciut zbyt zdawkowa. Myślę, że wiek 10+ byłby tu odpowiedni. Zdaję sobie jednak sprawę, że pewnie 80% informacji zawartych w książce nie znam i czytając ja memu dziecku sama bym wiele się nauczyła. To jednak, nie. To jeszcze nie ten etap, może za jakiś czas. Niewątpliwym atutem książki jest szata graficzna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chce <3 Kocham feministyczne pozycje książkowe dla dzieci i młodzieży, a ta sprawia wrażenie jednej z lepszych tego typu. Mimo, że moja Panna w swojej biblioteczce ma już kilka tego typu, kolejna nigdy nie zaszkodzi:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam lektury o wielkich kobietach i encyklopedie. Właśnie stwierdziłam że czas już najwyższy by w naszym domu zaczęły pojawiać się encyklopedie dla dzieci. Narazie takie ilustrowane i kolorowe a tą napewno niebawem również zakupię bo warto mieć w domu coś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam lektury o silnych, walecznych, wyjątkowych kobietach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję bardzo <3 Nie umiem tutaj znaleźć kontaktu do Was, napiszę więc na FB (Setsuna Meiou-Ryś)

  OdpowiedzUsuń