piątek, 19 października 2018

Gaëlle Callac - "Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie"

Autor: Gaëlle Callac 
Ilustracje: Marie Desbons 
Tytuł: Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie 
Wydawnictwo: Tekturka 
Rok wydania: 2018 
Liczba stron: 28 
Ocena: 8/10 

Opis: 

Celestynka to jedna z wielu zapałek mieszkających w cichym i przytulnym pudełeczku. Różni się jednak znacznie od swoich koleżanek. Celestynka marzy o wielkiej „zapałkowej” karierze. Wyobraża sobie siebie jako gwiazdę filmową. Chciałaby rozświetlić przepiękną choinkę lub wskazać drogę zbłąkanemu rozbitkowi. Nagle… pudełko otwiera się i Celestynka trafia w ręce małej, zziębniętej dziewczynki. Czy zapałka zdobędzie wymarzoną sławę? 

Recenzja: 

Jestem przekonana, że każdy z Was słyszał o opowieści Dziewczynka z zapałkami autorstwa Hansa Christiana Andersena. Gaëlle Callac na podstawie właśnie tej bajki (a w zasadzie na podstawie jej fragmentu) postanowiła stworzyć własną historię dla dzieci, opowiedzianą z perspektywy… jednej z zapałek. A zatytułowała ją niezwykle uroczo - Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie

Książeczka została wykonana niezwykle pomysłowo. Przypomina pudełko do zapałek – po wysunięciu jej z tekturowej obudowy, otrzymujemy bajkę w twardej oprawie z zapałkami na okładce. Świetnie to wygląda i – co ważne – dzięki temu książeczka ma dodatkową ochronę. Rozbawił mnie także napis na odwrocie tego swoistego pudełeczka – 80 zapałek bezpiecznych. 

Opowieść o wyjątkowej zapałce jest króciutka, zmieszczona w zaledwie kilkunastu zdaniach. Każde słowo czyta się z przyjemnością, a główna bohaterka od razu budzi w czytelniku sympatię. Język opowieści jest lekki, odrobinę poetycki i ciepły. To historia o marzeniach, które potrafią się spotkać w najmniej oczekiwanym momencie. Zakończenie jest przepiękne! 

Nie tylko nietypowa forma książki oraz jej treść zasługują na uwagę. Ilustracje Marie Desbons są wprost magiczne – kolorowe, przejmujące i miejscami zabawne. Mojej siostrzenicy ogromnie spodobał się obrazek, na którym rozbitek podróżuje na głowie wielkiej ośmiornicy. 

Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie to cudowna pozycja, z którą warto się zapoznać. Jestem przekonana, że dzieci będą zachwycone taką inną książką. Historia zapałki potrafi wzruszyć, rozbawić i rozpalić miłe ciepło w serduszku. Jestem zachwycona! Polecam tę książeczkę serdecznie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz