piątek, 29 marca 2019

Marianna Oklejak - "No to gramy!"


Autor: Marianna Oklejak
Tytuł: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 112
Ocena: 10/10
Wiek: 8+ lat

Opis:

Kompendium wiedzy o muzyce rozrywkowej dla dzieci. Ale docenią je również nastoletni i dorośli melomani. To wysmakowany album w formie dowcipnego komiksu. 

Co się stanie, gdy zostawicie w domu samym sobie Psa, Fretkę i Małego króliczka? Będzie awantura. Prawdziwa muzyczna draka. Pies i Fretka to otrzaskani melomani i didżeje, którzy próbują wyrobić muzyczne ucho królika. Futrzaki wskakują do gramofonu i razem z czytelnikami wyruszają w szaloną podróż przez pokręcone dzieje muzyki rozrywkowej. Trójka zwierzaków przemieszcza się głównie pomiędzy USA a Anglią, czyli miejscami, gdzie rodziły się najjaśniejsze gwiazdy i najbardziej znane dźwięki XX i XXI wieku.  

Książka przedstawia kilkadziesiąt portretów najbardziej znanych muzyków i zespołów, m.in: 
- Elvis Presley 
- Bob Dylan 
- Janis Joplin 
- Pink Floyd 
- David Bowie 
- Frank Zappa 
- Kate Bush  
- Prince 
- Metallica 
- Nirvana i wielu, wielu innych. 

W książce „No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk” znajdziemy multum muzycznych ciekawostek i anegdot. Album rozwija wiedzę muzyczną, zaciekawia, bawi. Książka jest koncertowo napisana i zilustrowana. Kreatywne pomysły, dużo dobrego, sarkastycznego humoru. 

„No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk” to autorski album Marianny Oklejak, ilustratorki utytułowanej wieloma nagrodami. 

Książka wydana została w ramach serii ART, której cechą rozpoznawczą są znakomite ilustracje. 

Album Marianny Oklejak to idealny prezent dla tych, którym w sercu gra muzyka.

Recenzja:

Oto publikacja, przy lekturze której człowiek niejedokrotnie ma ochotę zagwizdać z wrażenia - ze względu na treść, formę, pomysł i wykonanie. Chociaż jestem raczej na bieżąco z literaturą dziecięcą, na taką książkę trafiłam po raz pierwszy. I bardzo się z tego powodu cieszę!

Zapewne wielu z was ma w domu swoich pupili - bez względu na to, czą są to psy, koty, chomiki czy... fretka. Czy zastanawialiście się kiedyś, co zwierzaki wyprawiają w domu pod waszą nieobecność? Te z książki Marianny Oklejak postanawiają zaserwować sobie prawdziwą ucztę muzyczną pod hasłem: no to gramy! A trzeba przyznać, że ich gust jest mocno zróżnicowany - Presley, Metallica, Pink Floyd, dla mnie to prawdziwy panteon gwiazd muzyki! Dość sporo miejsca poświęcono moim ulubieńcom, tj. zespołowi Queen z Freddiem Mercurym na czele.

Strasznie fajne w tej publikacji jest to, że treści nie stanowią tekstu ciągłego, bo na dobrą sprawę takie infoemacje można by sobie wygooglać. Tutaj mamy do czynienia z dialogami, dymkami itp. Uatrakcyjnia to tekst i doskonale koresponduje z warstwą graficzną, czyli dużymi, kolorowymi ilustracjami, które stanowią bardzo fajną interpretację gwiazd muzyki z różnych lat i stylów. Przekrój gwiazd jest naprawdę duży i różnorodny, stąd spore gabaryty publikacji - ponad sto dwadzieścia stron wypełnionych treścią wysokiej jakości - zarówno tekstową, jak i graficzną. A to narawdę świetna sprawa.

„No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk” to bardzo mocna pozycja w serii ART wydawnictwa Egmont. Zdecydowanie warta polecenia. Będzie prawdziwą ozdobą domowej biblioteczki!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

2 komentarze: