niedziela, 3 marca 2019

Rafał Klimczak – „Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa”, „Poznaję świat i kropka! Skąd się biorą pory roku, gdzie słoneczko jest po zmroku”

Autor: Rafał Klimczak
Ilustrator: Ilona Brydak
Tytuły: Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa; Poznaję świat i kropka! Skąd się biorą pory roku, gdzie słoneczko jest po zmroku
Seria: Przygody Kropeczki z Książeczki
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2016; 2017
Liczba stron: 96; 96
Wiek: 5-8 
Ocena: 8/10

Opis: 

Kropka, która na dobre zadomowiła się w pokoju Asi, zadaje mnóstwo pytań, na przykład skąd biorą się włosy i jak powstaje kurz. Ciekawi ją, dlaczego niebo jest błękitne i w jaki sposób deszcz dostaje się do chmur. Podczas pierwszego spaceru w parku dowiaduje się też, do czego służą różne zioła i co takiego parzy w pokrzywie.
 ***
Nastała jesień, a wraz z nią duże zmiany w przyrodzie. Zrobiło się kolorowo i Kropeczka nie może się temu nadziwić. Zastanawia się, gdzie odleciały ptaki i czy podobnie jak liście zmieniają barwy i… usychają. Sowa Klara kolejny raz staje przed niełatwym zadaniem: musi wyjaśnić przyjaciółce, skąd się biorą pory roku i dlaczego samoloty, choć tak ciężkie, mogą wzbić się w powietrze. 

Rafał Klimczak, autor bestsellerowej serii Nudzimisie, w bardzo przystępny sposób opowiada o zjawiskach przyrodniczych i innych ciekawostkach, a kolorowe ilustracje Ilony Brydak wspaniale dopełniają całości. To idealna propozycja dla najbardziej dociekliwych małych odkrywców!

Recenzja:

Pierwsza część serii Przygody Kropeczki z Książeczki ukazała się w 2016 roku, a na chwilę obecną jest ich już osiem. Przeglądając ofertę Wydawnictwa Skrzat od razu zwróciłam na nie uwagę. Zachwyciły mnie żywe kolory okładek i interesujące podtytuły. Obecnie mam dwie i bardzo chciałabym skompletować całą kolekcję. Istotne jest to, że tak naprawdę nie musimy poznawać tych opowieści w kolejności ich daty wydania, ale dowolnie wybrać sobie te poruszające interesujące nas zagadnienia. To wartościowe publikacje w przystępny sposób dostarczające czytelnikowi i jego słuchaczom wiedzy o otaczającym ich świecie, gdzie tłem dla naukowych faktów są zabawne historie i sympatyczni bohaterowie. Najważniejszym z nich jest Kropka – bardzo nietypowa istota, którą z pewnością zechcecie poznać bliżej.

Sam pomysł na stworzenie tej postaci bardzo nam się spodobał. Otóż, pewnego dnia Joasia rysuje na końcu ostatniego zdania starej książki malutką kropkę. Niespodziewanie ona ożywa i staje się najbliższą przyjaciółką dziewczynki. Jest znana z tego, że zadaje mnóstwo trudnych pytań. Odpowiedzi na nie udziela zazwyczaj mądra sowa Klara lub świnka-skarbonka a Kropka wraz z innymi zabawkami z pokoju Asi, ze zdumieniem wysłuchują tych rewelacji. To, czego możemy dowiedzieć się podczas niezwykłych wykładów okazuje się bardzo interesujące, a co najważniejsze – prawdziwe.


Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa jest drugą książeczką z serii. Autor po kilku zdaniach wprowadzenia przechodzi do opowiadania historyjek, z których dowiemy się między innymi tego, co to są włosy, skąd się bierze kurz i deszcz, jak działa długopis, dlaczego niebo jest błękitne a pokrzywa parzy. Oczywiście nie są to suche fakty, ale pewnego rodzaju wtrącenia do nawet zabawnych przygód bohaterki. Poparte zostały pobudzającymi wyobraźnię praktycznymi przykładami ułatwiającymi ich zrozumienie. Oprócz tego znajdziemy tu też wartościowe wzmianki o przyjaźni czy powinnościach gospodarza domu względem gości. Ilustracje nie zajmują zbyt wiele miejsca na stronie, więc tekstu jest dość dużo, dlatego opowieści mogą okazać się zbyt długie dla mniej cierpliwych słuchaczy, którzy potrzebują więcej czasu, by jak najlepiej przyswoić sobie zdobywaną wiedzę. 

Natomiast czwarta część – Skąd się biorą pory roku, gdzie słoneczko jest po zmroku – zawiera, ciekawie opisane takie zjawiska jak: zmiana koloru liści i upierzenia ptaków oraz wyjaśnienie, od czego uzależnione jest nastawanie dnia po nocy i wszystkich pór roku –  następnej po poprzedniej (wiosny po zimie, lata po wiośnie, i tak dalej), a także – dlaczego samolot może wznieść się w powietrze i nie spada. W tej książeczce wprowadzenie jest już dłuższe i przypomina nam o historii „stworzenia” Kropki, co jest przydatne wówczas, gdy nie czytaliśmy poprzednich tomików tego cyklu. Tutaj mamy już więcej rysunków obrazujących przedstawiane tematy. Tekst w rozdziałach podzielony jest na mniejsze fragmenty pozwalające na chwilę wytchnienia – dla nas jest to idealne rozwiązanie, gdyż syn zawsze zadaje dużo pytań i często przerywamy czytanie w połowie strony, a krótsze fragmenty pozwalają zapanować nad jego nadgorliwością.Obie książeczki mają twardą okładkę i podzielone są na trzy rozdziały, w których poznajemy przygody Kropki. Ponadto na ostatnich stronach wzbogacono je ciekawostkami i podsumowaniem zdobytej wiedzy z praktycznymi radami oraz możliwościami przedstawianych stworzeń, substancji lub zjawisk. Czcionka tekstu jest dość duża, dzięki czemu nie męczymy nią naszego wzroku. Dzieci mogą podejmować próbę samodzielnego czytania. Dla tych, które dopiero uczą się tej umiejętności raczej okaże się to zbyt męczące, zajmując dużo czasu, ale zawsze warto ćwiczyć i jeśli tylko nasze pociechy okazują ku temu chęci to czemu nie – jednak przez całą książkę trudno będzie im przebrnąć bez pomocy opiekuna.Informacje zawarte w książeczkach z pewnością wprawią dzieci w zdumienie. Nawet ja nigdy wcześniej nie słyszałam o niektórych faktach, dlatego z wielką przyjemnością je poznawałam. Zdobyłam wiedzę, którą warto podzielić się z innymi. Dzieci natomiast mogą wykorzystać ją do napisania referatu na zajęcia lekcyjne lub zadziwić swoich rozmówców jakąś zapadającą w pamięć ciekawostką. Pomimo przystępnej formy przekazu, trzeba skupić się, by jak najlepiej zrozumieć te oryginalne mini wykłady, wobec czego młodsze dzieci mogą momentami poczuć się rozkojarzone, dlatego to główna bohaterka i jej fascynujące przygody zapewne bardziej skupią na sobie ich uwagę.

Ciekawy tekst w kilku miejscach wzbogacono przejrzystymi schematami i ilustracjami doskonale obrazującymi jego meritum. Wszystko to sprawia, że ta seria jest niezwykle przydatna i wartościowa zarówno dla nas jak i dzieci. Nie zabrakło również sytuacji humorystycznych, dzięki czemu Kropka bez żadnego problemu zaskarbiła sobie naszą sympatię. 


Te dwie książki, które niedawno przeczytaliśmy zrobiły na nas pozytywne wrażenie. Sądzę jednak, że bardziej ich walory docenią starsze dzieci. Maluchy mogą być trochę znużone podczas dłuższych opisów. Mimo to warto mieć takie książeczki w swojej biblioteczce, by w razie nietypowych pytań ze strony naszych pociech, móc błyskawicznie i jak najlepiej na nie odpowiedzieć. Z przyjemnością poznamy również pozostałe części tej pomysłowej serii.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Skrzat.
2 komentarze:

  1. Zapisuję sobie te pozycje na przyszłość, sto pytań do... dopiero przed nami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mialam okazje siegnac po ta książeczkę uwazam ze jest ciekawa i pouczajaca dla dzieci moznax dowuedziec sie wielu ciekawych informacij

    OdpowiedzUsuń