czwartek, 25 kwietnia 2019

Gaëlle Bouttier-Guérive, "Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw"


Autor: Gaëlle Bouttier-Guérive
Tytuł: Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 20
Ocena: 10/10 
Wiek: 3-7 lat

Opis:

Jak rozmawiać z dziećmi o ekologii? Jak uczyć dbania o środowisko? Jak sprawić, żebyśmy to nie my musieli przypominać dzieciom np. o niemarnowaniu wody, ale żeby one same domagały się tego od nas? Polecamy znakomitą proekologiczną książkę „Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw”. 

„Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” przystępnie, językiem dostosowanym do możliwości i wrażliwości dzieci uświadamia, jak wygląda kondycja naszej planety, jakie są jej zagrożenia. Największą zaletą publikacji są jednak praktyczne ekologiczne porady, od których książka aż pęka w szwach. 

Książka inspiruje do lepszego życia nie tylko dzieci, ale i dorosłych: 
- pokazuje, jak żyć bardziej ekologicznie i dbać o środowisko, 
- pomaga budować poczucie odpowiedzialności za naszą planetę, 
- uwrażliwia na los roślin, zwierząt, ludzi, na nasze wspólne dobro. 

„Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” to książka edukacyjna, o tematyce ekologicznej, która uczy przez zabawę. Nie znajdziecie w niej nudnych pogadanek ani suchych wykładów. 
Książka za to zawiera: 
- 9 gier i zabaw, 
- quizy, 
- zgadywanki, 
- wycinane pionki do gry planszowej. 

Ekologiczna frajda gwarantowana! 

Książka zachwyci dzieci kolorowymi obrazkami, od których trudno oderwać wzrok. Barwny świat z książki daje nadzieję, że mimo zagrożeń, przyszłość Ziemi rysuje się w kolorowych barwach. Książka daje poczucie sprawczości – wszystko jest w naszych rękach. Możemy uratować Ziemię.

Książka otrzymała prestiżową Nagrodę Rodziców 2019!

Recenzja:

Ekologia to w dzisiejszych czasach temat trudny. Bo co z tego, że będziemy opowiadać o potrzebie dbania o środowisko, kiedy na każdym kroku jesteśmy zasypywani plastikiem i rzeczami, których produkcja lub utylizacja są dla natury zabójcze? Dzieci są doskonałymi obserwatorami i wychwycą każdą nieścisłość pomiedzy słowami a czynami. Ale z tych samych powodów jest to temat szalenie istotny. Jeśli nie teraz, to kiedy w końcu zaczniemy dbać o otaczający nas świat? Im wcześniej ten moment nastąpi, tym lepiej dla nas wszystkich. A najwięcej - jako rodzice - możemy dla środowiska zrobić, wychowując nasze dzieci na dorosłych, którzy będą świadomi, że bez natury nie będzie też człowieka.

Rozmowa rozmową, ale to temat trudny i nie każdy kilkulatek będzie nim zainteresowany. Są przecież ciekawsze rzeczy do zrobienia. W tym momencie na scenę wkracza książka "Ratujmy ziemię". Bo o  ile nie każde dziecko lubi rozmawiać na poważne tematy, to już niemal każde lubi zgadywanki, gry planszowe, quizy i dobrą zabawę, a właśnie z tych elementów składa się ta publikacja. Dziecko może zagrać w przyjemną i mądrą grę planszową o tematyce ekologii, uprzednio wycinając pionki, może sprawdzić w quizie, jak bardzo - i czy w ogóle - jest eko, może dowiedzieć się wielu ciekawych i przydatnych w życiu rzeczy na temat koegzystencji człowieka i środowiska. No po prostu może wszystko, co tylko człowiek sobie zamarzy w tamacie zabaw związanych z ekologią.Na uwagę zasługuje samo wykonanie publikacji, która jest niesamowicie efektowna - nie tylko pod względem merytorycznym, ale też wizualnym. Duży format, twarda oprawa z gąbką i mnóstwo kolorów wewnątrz. Naprawdę jest na czym oko zawiesić. Rękę też, bo nie brakuje tutaj także uwielbianych przez dzieci okienek do otwierania!

Przyznaję, że już widząc samą okładkę, wiedziałam, że ta książka będzie dobra. Ale nie miałam pojęcia, że aż tak! Ona jest po prostu fenomenalna i powinna znaleźć się w każdym domu, w którym są dzieci. Ona pokazuje, że ekologia i bycie eko mogą być naprawdę fajne!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.

2 komentarze:

  1. Bardzo sie ciesze, że jest świetna książka o ekologii dla dzieci. Okładka mnie zachwyca. Ja tez lubię zgadywanki, gry planszowe i quizy - już się cieszę na dobrą zabawę z synkiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas temat ekologii jest często poruszany. W naszej bibliotece też są książeczki o tej tematyce i dzieci z chęcią po nie sięgają. Ta byłaby świetnym uzupełnieniem naszej wiedzy.

    OdpowiedzUsuń