wtorek, 9 kwietnia 2019

Shannon Hale, LeUyen Pham - "Prawdziwe przyjaciółki"

Autor: Shannon Hale
Ilustracje: LeUyen Pham
Tytuł: Prawdziwe przyjaciółki
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 20 marca 2019
Liczba stron: 224
Ocena: 8/10

Opis:

Gdy najlepsi przyjaciele nie są na zawsze... 
Shannon i Adrienne były najlepszymi przyjaciółkami od dzieciństwa. Ale pewnego dnia Adrienne zaczyna spotykać się z Jen, najpopularniejszą dziewczyną w klasie i liderką grupy przyjaciół o nazwie Grupa. Wszyscy w Grupie chcą być numerem jeden Jen, a niektóre dziewczyny zrobią wszystko, by pozostać na topie nawet jeśli oznacza to zastraszanie innych. 
Teraz każdy dzień jest dla Shannon jak rollercoster. Czy ona i Adrienne pozostaną przyjaciółkami? I czy Shannon jednak jest w Grupie czy poza nią?

Recenzja:

Motyw przyjaźni pojawia się ówcześnie w niemal każdej powieści, nie tylko dla najmłodszych czytelników. W związku z tym sprawia ona wrażenia tematu rozkopanego wzdłuż i wszerz, który już zaskoczyć za bardzo nie może. Nic bardziej mylnego, a dowodem na to jest fenomenalny komiks Prawdziwe przyjaciółki

Większość wydarzeń w książce to prawdziwe przeżycia autorki. To ogromny atut całości, bowiem dzięki temu czytelnikowi jakoś bliżej do głównej bohaterki. Jest autentyczna, budzi emocje, empatię, zrozumienie. W końcu każdy z nas miewał dni, w których czuł się samotny, wyobcowany, gorszy. Takie chwile przeżywa właśnie Sara, gdy jej przyjaciółka trafia do Grupy i choć ona trafia tam razem z nią – zdaje się do niej absolutnie nie pasować. Wkrótce okazuje się również, że zrozumienie innych wcale nie jest takie łatwe, a zostanie zrozumianym to dopiero wyzwanie… 


Prawdziwe przyjaciółki ukazują nie tylko trudy, z którymi zmierzyć się muszą przyjaźnie. To przede wszystkim opowieść o nastolatkach oraz ich problemach. Komiks porusza szerokie spektrum zmartwień, pragnień oraz cierpień, które – choć z początku maleńkie – potrafią urosnąć do ogromnych rozmiarów. Wszystkie dzieci pragną PRAWDZIWEGO przyjaciela, z którym będą mogły spędzać czas, dzielić się rozterkami i pragnieniami, ufać mu. Takie są również bohaterki tego komiksu – pełne marzeń o nierozrywalnych więziach. I choć nie zawsze zachowują się w porządku, tak nie można nazwać ich czarnymi charakterami. 

W komiksie znalazło się również miejsce na wątek religijny, jednak jest on wprowadzony w sposób niezwykle subtelny i przyjemny dla czytelnika. Doskonale podkreśla on dobre serducho, ale i samotność Sary. Jest to również element raczej rzadko wykorzystywany w powieściach młodzieżowych, a bardzo ważny. Obcowanie z takimi motywami to szansa na wyrobienie u młodego człowieka tolerancji wyznaniowej, która – szczególnie w obecnych czasach – jest niezwykle istotna. 

Oczywiście – jako, że Prawdziwe przyjaciółki to komiks – dużą rolę odgrywają w całości ilustracje. Muszę przyznać, że są one zachwycające. Kolorowe i żywe barwy, które miejscami ciemnieją lub jaśnieją, zależnie od wydarzeń, doskonale odzwierciedlają emocje, które targają Sarą, ale i innymi bohaterami. Cudowne jest również to, że nie wszystko skupia się jedynie na jednej bohaterce (choć warto dodać, że Sara jest tutaj narratorką), ale i dogłębnie poznajemy inne postaci oraz ich kłopoty. I – jak się okazuje – każde z nich ma chwile zwątpienia, smutku, bezkresnej samotności… 

Prawdziwe przyjaciółki to poruszający komiks, który zaskoczył mnie pod wieloma względami. Przede wszystkim spodziewałam się typowej opowieści o przyjaźni dla młodych czytelników, a otrzymałam fantastyczną opowieść o walce ze słabościami oraz… byciu sobą. Polecam tę pozycję absolutnie każdemu. Jestem przekonana, że pokochacie Sarę i znajdziecie w niej cząstkę siebie. 

4 komentarze:

 1. Az prosi sie o czytanie cAsem dobrze ze jest watek religi

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo wartościowa lektura. Zdobywanie przyjaciół, akceptacja w szkole to ważne aspekty w życiu każdego ucznia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozycje o przyjaźni i dorastaniu są bardzo ważne. Bardzo fajnie, że powstają pozycje w nowej formie na ten temat. Obecnie wśród młodzież królują mangi, a więc pomysł z komiksem jest zdecydowanie mega!

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię komiksy - ten na pierwszy rzut oka wydaje się taki spokojny i taki ładny... Jako tata chłopca cieszę się, że nie jest to typowa opowieść o przyjaźni dziewczynek i wszystko jest pięknie jak w bajce - komiks też powinien poruszać trudne tematy jak smutek czy samotność oraz zrozumienie innych i zostanie zrozumianym. Dzięki za recenzję.

  OdpowiedzUsuń