środa, 17 lipca 2019

Marta Maruszczak - "O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci"


Autor: Marta Maruszczak
Tytuł: O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci
 Ilustracje: Monika Filipina
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 40
Wiek: 0-6 lat
Ocena: 10/10

Opis:

Poznajcie Melę, która chce wiedzieć, skąd się wzięła na świecie.

Mela zadaje mamie, tacie i dziadkom pytania często uważane przez dorosłych za kłopotliwe. Dziewczynka jest dociekliwa i oczekuje rzeczowych odpowiedzi. W miarę jak rośnie, chce wiedzieć coraz więcej. Dlatego ta książka może wam towarzyszyć podczas rozmów na temat płci i rozmnażania nawet przez kilka lat. To znakomita pomoc! Podaje rzetelne informacje w sposób zrozumiały dla kilkulatka i podpowiada, w jaki sposób taktownie przekazywać je maluchom. Wspólna lektura oraz oglądanie pięknych ilustracji zaspokoją ciekawość dziecka, a rodzicom pozwolą uniknąć skrępowania, gdy córka czy synek zaskoczą ich kolejnym pytaniem.


Recenzja:

Jak dobrze, że w rzeczywistości odwracania się od edukacji seksualnej i coraz większej społecznej pruderii, powstają takie książki.

Bo „O maluchu w brzuchu…” to bardzo ważna pozycja dla dzieci. Ale jeszcze ważniejsza dla rodziców. Bo każdy z nas w pewnym momencie zostanie postawiony w sytuacji, w której „poważna rozmowa” z dzieckiem będzie nie do uniknięcia. I żadne bociany nie będą wchodzić w grę. Nie mam problemu z rozmawianiem o współżyciu, ale jednak przedstawianie tego tematu dziecku nie jest łatwe. Nie ukrywajmy – relacje damsko męskie prowadzące do poczęcia to jest skomplikowana sprawa! A wytłumaczenie tych mechanizmów w taki sposób, by zrozumiał nas kilkulatek to prawdziwe wyzwanie.Autorka w prosty, przejrzysty i sympatyczny sposób udziela odpowiedzi na wyjątkowo kłopotliwe pytania. Co to jest seks? Skąd się bierze dziecko w brzuchu mamy i jak z niego wychodzi? Czy poród boli? Nie da się ukryć, że tego rodzaju dociekania, szczególnie zaserwowane z zaskoczenia, potrafią wpędzić w zakłopotanie nawet najbardziej otwartego rodzica. Nie mówiąc już o dziadkach. Warto zatem zapoznać się z nimi zawczasu i przygotować się na odpowiadanie i dopytywanie. 

Sympatyczna bohaterka tej książeczki strzela tego rodzaju pytaniami jak z karabiny, a wszyscy członkowie rodziny - zarówno rodzice i dziadkowie, jak i starszy brat, starają się opowiedzieć jej o wszystkim w otwarty i jak najbardziej zrozumiały sposób.

Co ciekawe, nie jest to książka do czytania „od deski do deski”, a raczej taka, po którą sięgamy jako po pomoc naukową, kiedy pojawi się już zainteresowanie tematem. Warto również pozwolić dziecku zapoznać się z nią samodzielnie, a bogate ilustracje mogą stać się przyczynkiem do rozmowy.

Nawet jeśli wydaje się Wam, że nie jest jeszcze potrzeba w waszym domu, warto mieć ją gdzieś w zanadrzu. Bo nie znamy dnia, ani godziny, w której to dziecko wróci z przedszkola z wyjątkowo sprecyzowanym pytaniem na temat rozmnażania…

To kolejna już książka z serii Naszej Księgarni dla najmłodszych – podobnie jak seria o Puciu, czy Felusiu i Guciu, całokartonowa z bezpiecznie zaokrąglonymi rogami, poprzedzona wstępem dla rodzica i wyjątkowo ładnie ilustrowana. Idealne połączenie pięknego wydania z ważną tematyką.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.


4 komentarze:

 1. I znów pozycja którą muszę wpisać ma moją listę. Synek jeszcze nie zadaje takich pytań, ale wkrótce idzie do przedszkola, więc zapewne "się zacznie" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja książkowa. Jestem za tym by dzieci od małego edukować a nie opowiadać bajki o bocianie czy kapuście. Lepiej by dziecko poznało ten temat w mądry sposób i od rodziców a nie jakieś bzdury od kolegów a potem są smutne akcje, że bawiły się w słoneczko i dzieci mają dzieci ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje dzieci mnie bombardują tymi pytaniami. Na niektóre trudno odpowiedzieć w rzeczowy i zrozumiały sposób. Zapisuję tę lekturę na listę zakupów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marta Aleksińska31 lipca 2019 21:43

  Bardzo żałuję że nie było jej jakieś półtora roku temu gdy byłam w drugiej ciąży i szukałam pomocy aby w łatwy i przejrzysty sposób wytłumaczyć synkowi co się z mamą dzieje. Widzę że jest to kolejna cudowna książka która pozwoli nam, rodzicom poruszyć z dziećmi tak ważny i trudny temat. Oraz odpowiedzieć na ich ciekawskie pytania ;)

  OdpowiedzUsuń