wtorek, 20 sierpnia 2019

Encyklopedie: "Niebo" i "Świat wokół nas"Autor: Opracowanie zbiorowe
Tytuł: Niebo + Świat wokół nas
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 144 + 160
Ocena: 9/10

Opis:

Encyklopedia to świetne źródło wiedzy dla małych, ciekawych świata czytelników, którzy koniecznie chcą wiedzieć, co mają nad głowami. Chmury, gwiazdy, zjawiska atmosferyczne - w encyklopedii znajdziecie odpowiedzi na pytania, które zawsze chcieliście zadać, patrząc w niebo. 

Jak to działa? Dlaczego tak się dzieje? Dzieci zadają niezliczoną ilość pytania, na które dorośli nie zawsze znają odpowiedź. Z pomocą przychodzi encyklopedia Świat wokół nas, która w przystępny, dopasowywany do wieku dzieci sposób tłumaczy funkcjonowanie świata.

Recenzja:

Wiem, że nie każdy lubi pozyskiwać wiedzę przy pomocy encyklopedii. Mnie osobiście kojarzą się one z odtwórczym przepisywaniem definicji w ramach prac domowych za dzieciaka. Myślę, że wiele osób z mojego pokolenia może mieć takie doświadczenia. Ale trzeba też przyznać, że za "naszych czasów" encyklopedie wyglądały zupełnie inaczej. O obrazkach czy zdjęciach można było pomarzyć, podobnie jak o ciekawostkach - hasło, jego wyjaśnienie, koniec i kropka. Dziś pokażę wam dwie książki, które dowidzą, że można lepiej, ciekawiej.

Wydawnictwo Wilga wydało w ostatnim czasie encyklopedie przeznaczone dla dzieci. "Niebo" to prawdziwa kopalnia wiedzy o ciałach niebieskich, o wszystkim tym, co poza Ziemią. Znajdziemy tu informacje o gwiazdozbiorach, układzie słonecznym, o człowieku na Księżycu - o wszystkim, co tylko przyjdzie nam na myśl w tej tematyce. Ilustracje i zdjęcia w publikacji są naprawdę świetnej jakości, w dodatku duże, więc na młodym człowieku najprawdopodobniej zrobią duże wrażenie - zresztą nie tylko na nim, dorosły też znajdzie tu wiele wiadomości, które stanowić będą dla niego nowość. Ze względu na ilość tekstu, jest to raczej publikacja dla starszych dzieci.Po "Świat wokół nas" z powodzeniem sięgnąć mogą już rodzice z młodszymi dziećmi. Tematyka jest tak zróżnicowana, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jest o świecie, o ciele, kosmosie i konkretniej - naszej planecie, o ludziach, zwierzętach, roślinach czy kulturze. O prehistorii też. Inny jest też tutaj układ treści - tekstu jest mniej, za to ułożono go w niewielkie porcje, często ciekawostki, ramki i tym podobne. Dzięki temu jest i przejrzyście, i ciekawie. Można czytać wybiórczo lub cały temat od razu. Można się skupić na tym, co w otoczeniu dziecka, można spróbować je zainteresować czymś, czego jeszcze nie zna. Ta publikacja jest w moim odczuciu jeszcze lepsza od "Nieba", choć pewnie na moją ocenę wpływa fakt, że jestem mamą malucha, więc do tej książki nam po prostu bliżej. Duża ilość zdjęć i realistycznych ilustracji wpływa na atrakcyjność i dużą wartość poznawczą.Takie publikacje warto mieć w domu i sięgać do nich nie tylko wtedy, gdy wymaga tego praca domowa. Zdecydowanie polecam!

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

2 komentarze:

  1. Super książki! Niebo encyklopedia by się już przydała, ostatnio było gwiaździste niebo i próbowałam mojemu trzyletniemu siostrzeńcowi mały wóz pokazać ale chyba do końca nie zrozumiał o co chodzi, a tu jakby na papierze pokazać i do tego różne przykłady, to na pewno mały by sam chciał iść na dwór wieczorem i poszukiwać :) zgadzam się z tym, że kiedyś encyklopedie były inne, same suche fakty przedstawiały a moim zdaniem najlepiej idzie obrazowanie wszystkiego, tak jak teraz jest, pełno ilustracji i zdjęć to i nauka szybciej wchodzi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Niebo" zapowiada się niezwykle ciekawie. Wczoraj z synkiem obserwowaliśmy gwiazdy. Podobało się, bo było bezchmurne niebo.
    "Świat wokół nas" niewątpliwie również zasługuje na uwagę. Sięgnięmy pewnie za jakiś czas. Dziękuję za recenzję ;)

    OdpowiedzUsuń