piątek, 27 września 2019

Angelika Zacheja - "Megaeksperymenty. 70 zadziwiających doświadczeń, które możesz przeprowadzić samodzielnie"


Autor: Angelika Zacheja
Tytuł: Megaeksperymenty. 70 zadziwiających doświadczeń, które możesz przeprowadzić samodzielnie
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 256
Ocena: 8/10

Opis:

Zostań młodym Einsteinem!

„Megaeksperymenty”  to świetny sposób na odkrywanie otaczających nas tajników nauki. Dzięki tej książce możecie poznać niektóre z praw fizyki czy chemii. A poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń możecie dojść do własnych wniosków i rozwijać wrodzoną ciekawość poznawczą.

Dzięki tej książce będziecie mogli samodzielnie przeprowadzić kilkadziesiąt doświadczeń, które zostały opisane krok po kroku i podzielone według stopnia trudności.
Eksperymenty można wykonać w domu, podczas zajęć dodatkowych lub kół zainteresowań.

Czytaj i eksperymentuj!

Recenzja:

W naszym domu lubimy eksperymenty, choć jest to dla nas stosunkowo nowe odkrycie, jako że córa skończyła niedawno dwa lata. Sama pamiętam, jak dużą frajdę takie doświadczenia sprawiały mi w dzieciństwie, więc z własnym dzieckiem zaczynamy dość wcześnie, niemniej bezpiecznie. Ochoczo też sięgamy po publikacje, które pokazują, w jaki sposób wywołać w dzieciach efekt wow. Właśnie trafiłyśmy na jedną z nich.

Sam tytuł "Mega eksprymenty" pewnie jakoś bardzo nie przykułby mojej uwagi, zwyczajnie uznałabym, że to książka jakich pełno na rynku. Podtytuł zawiera jednak informacje kluczowe, które zdecydowały o naszym zainteresowaniu tą publikacją. Chodzi o liczbę - siedemdziesiąt brzmi całkiem okazale, oraz o słowo "samodzielnie" - bardzo lubię zabawy, gdzie pzwala się dzieciom na samodzielność. Pewnie, że czasem potrzeba nadzoru czy pomocy dorosłego, ale nie oznacza to wyręczania dziecka.

Podoba mi się schemat, w jaki ujęto treści w tej książce - jest tu miejsce na listę składników, sposób przeprowadzenia eksperymentów, wyniki, wnioski oraz wyjaśnienie, dlaczego stało się to, co się stało. To plus garść ciekawostek sprawia, że nie autorka uniknęła tak zwanego lania wody, które w takim rodzaju publikacji bardzo rzucałoby się w oczy i zwyczajnie przeszkadzało.Warto dodać, że opisane tu eksprymenty dotyczą różnych dziedzin nauki, różny jest także stopień ich trudności. Jedne są bardziej, inne mniej znane szerszej publiczności, ale myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. A najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że nie trzeba się do tych doświadczeń jakoś specjalnie przygotowywać, większość potrzebnych rzeczy znajduje się wkażdym domu, a to duża zaleta i dowód na to, że wcale nie trzeba kupować drogich zabawek, by dobrze się bawić.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa.

2 komentarze:

  1. Dzieci teraz zabawkami dosyć szybko się nudzą. Taka ksiazeczka nie tylko zajmuje czas dziecka ale tez uczy samodzielności. Do tego eksperymentów jest aż 70 czyli zrobienie wszystkich trochę potrwa, a na pewno na jednym razie się nie skończy i dziecko będzie chciało te ciekawsze powtarzać.

    OdpowiedzUsuń
  2. To mega propozycja dla dzieciaków ciekawych świata, zadających cały czas pytania a dlaczego. Mój siostrzeniec ostatnio ma zagwostki na punkcie grawitacji,pyta się jak to jest, że skacząc podnosi się do góry :D a tu już wyobrażam sobie, milion pytań a dlaczego, a czemu to tak, i będzie chciał powtarzać te eksperymenty:)

    OdpowiedzUsuń