wtorek, 24 września 2019

Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann - "Biblioteczka Montessori. Geografia"


Autor: Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann
Tytuł: Biblioteczka Montessori. Geografia
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 56
Wiek: 6-12 lat
Ocena: 10/10

Opis:

„Biblioteczka Montessori. Geografia” to pakiet edukacyjny przeznaczony dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, dzięki któremu Twoje dziecko pozna flagi, stolice i położenie 197 państw świata, a wszystko to w trakcie wciągającej zabawy! Autorki proponują ćwiczenia wzorowane na materiałach wykorzystywanych do nauki geografii w szkołach Montessori. 

Pakiet edukacyjny „Biblioteczka Montessori. Geografia” zawiera: 
● książeczkę do uzupełniania zawierającą różnorodne zadania, 
● 6 stron z naklejkami, 
● dużą ścienną mapę świata o wymiarach 83 x 53 cm, którą dziecko może powiesić na ścianie. 

Recenzja:

Od dłuższego już czasu w zabawach z moją dwuletnią córą inspirujemy się metodą Montessori. Jako nauczycielowi z wykształcenia, między innymi przedszkolnemu, pedagogika Marii Montessori była mi znana nieco w teorii, ale dopiero przełożenie tej wiedzy na codzienne aktywności z dzieckiem pokazało mi, jak wiele zalet niesie za sobą to pedejście. Dużym nadużyciem byłoby stwierdzenie, że wychowujemy córkę w duchu Montessori, natomiast wciąż odkrywamy nowe elementy i pomysły, które adaptujemy do naszego życia i przestrzeni, w której żyjemy. Ochoczo sięgamy również po wszelkie publikacje związane z tą metodą, więc "Geografia", mimo iż przeznaczona dla dzieci starszych, również znalazła u nas swoje miejsce.

Jest to publikacja, która w zdecydowanej mierze polega na uzupełnianiu naklejkami z flagami, nazwami państw oraz ich stolic. Najpierw poznajemy jednak garść informacji o każdym kontynencie. Każdy rodzaj naklejek (flagi-państwa-stolice) przyklejamy na osobnej rozkładówce, dzięki czemu jest przejrzyście - każdemu kontynentowi poświęcono tu kilka stron. 

Na naklejki o niewielkim formacie moja Zosia jest jeszcze za mała (choć biorąc pod uwagę to, jak świetnie rozwija się motorycznie, wątpię, byśmy czekali do wieku sugeorowanego na okładce), niemniej w tej publikacji jest także dodatek, który już teraz będzie nam służył. To duża rozkładana mapa świata z nazwami państw. W oparciu o mapy bawimy się już na różne sposoby od dłuższego czasu, ta będzie stanowić dla nas przeskok poziom wyżej, by poza kontynentami poznawać najważniejsze z naszego punktu widzenia kraje. Mapę można rozłożyć zarówno na podłodze, jak i powiesić na ścianie, w zależności od preferowanego rodzaju pracy z dzieckiem.




Nie jest to nasze pierwsze spotkanie z Biblioteczką Montessori, ale za każdym razem jestem tak samo zachwycona. Uwielbiam tę serię i liczę, że będzie się ona wciąż rozrastać o kolejne tytuły.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.

2 komentarze:

  1. Gdy zaczynamy dziecko uczyć od małego, łatwiej mu będzie gdy już pójdzie do szkoły. Dzięki tej książce państwa i stolice nie będą już takie ciężkie do zapamiętania. Fajny jest też dodatek w postaci mapy i naklejek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama znam nieco teorii o Montesorri bardzo podoba mi się jej pogląd na naukę dziecka. My jesteśmy za Mali jak narazie ale ta pozycja jest godna zapamiętania.

    OdpowiedzUsuń