sobota, 30 listopada 2019

Atlas ciała człowieka z naklejkami i plakatem

Autor: praca zbiorowa
Tytuł: Atlas ciała człowieka z naklejkami i plakatem
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 03.10.2018
Liczba stron: 24
Ocena: 8/10

Opis: 

Książka aktywnościowa z naklejkami, dzięki której dzieci dowiedzą się, jak zbudowane jest ludzkie ciało, jak działają poszczególne organy, np. serce, dlaczego oddychamy, skąd się biorą dzieci i wielu innych, równie ciekawych rzeczy.

A wszystko to przekazane w bardzo przystępny sposób, dostosowany do wieku dziecka. Ćwiczenia, quizzy i naklejki pomogą utrwalić wiedzę. Na każde dziecko czeka również dyplom za wypełnienie całej książki. Dodatkowym walorem jest plakat, na którym znajduje się schemat ludzkiego ciała z zaznaczonymi kośćmi i głównymi organami. 

Recenzja:

Ciało człowieka to niezwykle skonstruowana maszyna. Niezmiennie zachwyca mnie swoją anatomią i procesami, które w nim zachodzą. Oddychanie, rozmnażanie i inne czynności przypisane gatunkowi ludzkiemu są naprawdę fascynujące a możliwość odkrywania ich uwarunkowań i przebiegu to bardzo ciekawa przygoda naukowa. W szkole do programu nauczania te zagadnienia są wprowadzane małymi kroczkami w drugiej klasie. Mój ośmiolatek zatem przerabiał kilka małych epizodów o układzie pokarmowym a raczej o żywności oraz kilka faktów o budowie szkieletu. Do pewnych kwestii bowiem trzeba oczywiście dorosnąć, ale i tak stwierdziłam, że jest on na etapie, w którym powinien lepiej poznać swoje ciało. Z pomocą miał przyjść nam Atlas ciała człowieka z naklejkami i plakatem od wydawnictwa Wilga. Czy wywiązuje się on ze swoich funkcji prezentowanych w opisie? Oczywiście, gdyż jest w nim zawartych wiele ważnych i interesujących informacji. Poza tym swoją formą przekazu zachęca dziecko do aktywności i pogłębiania wiedzy.


Nie jest tajemnicą, że nie zawsze łatwo nam mówić o swoim ciele, zwłaszcza o jego intymnych częściach. Jednakże nawet dzieci powinny być ich świadome i w końcu przychodzi też taki moment, w którym zaczynają zadawać pytania rodzicom. Niektórzy opiekunowie nie wiedzą, jak się zachować w takiej sytuacji i jak odpowiedzieć. Oczywiście pytania mogą także dotyczyć mniej wstydliwych sfer jak proces jedzenia czy oddychania. Niezależnie od tematycznego zakresu stawianych pytań, warto poznać lub przypomnieć sobie zasady funkcjonowania naszego organizmu i przekazać je swoim pociechom. Może z tego wyjść nawet całkiem fajna zabawa. Cieszę się więc,  że mamy do pomocy takie fajne publikacje jak właśnie ta, która w prosty i interesujący sposób dostarcza nam najważniejszych faktów o nas samych.

Atlas ciała człowieka z naklejkami i plakatem to książka składająca się z czternastu części. Pierwsze jedenaście rozdziałów poświęcone jest budowie ciała człowieka i funkcjom, jakie pełnią jego poszczególne układy i organy. Najpierw dzieci zostają ogólnie wprowadzone w temat, by z czasem dokładniej poznać swoją anatomię. Nic nie jest tu pominięte. Wszystko przedstawiono w przystępny i przejrzysty sposób, wzbogacając treść ciekawymi ilustracjami i ciekawostkami. Oczywiście nie jest to wiedza, którą dziecku należy przekazać od razu w całości. Publikacja zatem zapewnia wiele godzin fascynującej przygody, jaką jest poznawanie tajników własnego ciała. Przeczytamy w niej o faktach, o których nawet my jako dorośli nie zdawaliśmy sobie sprawy. 

"Kiedy jest nam zimno, przechodzą nas dreszcze. To mięśnie,  kurcząc się, próbują nas w ten sposób ogrzać."

"Każdy z nas ma inny odcisk języka, tak jak mamy różne odciski palców."

Książka została wydana w formacie A4 i wcale nie jest obszerna. Zawarto tu bowiem najważniejsze informacje, które i tak w wyczerpujący sposób rozwijają jej tytuł. Na stronach jest wiele schematów obrazujących części ciała, nazwy kości i mięśni, funkcjonowanie układów i wiele innych anatomicznych kwestii. Na dziecko czeka także wiele zadań do wykonania, ich rozwiązanie uatrakcyjniają dołączone do publikacji naklejki. Na koniec możemy sprawdzić zdobytą wiedzę za pomocą quizzu a w nagrodę dziecko dostanie "dyplom badacza i odkrywcy". Takie wyróżnienie z pewnością zmotywuje je do dalszej nauki i sprawi mu wiele radości. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby uczyło się ono wszystkich tych faktów na pamięć, ale aby zrozumiało, jak nasz organizm jest zbudowany i że jego poznawanie jest nam potrzebne. Małymi krokami poprzez zabawę dostarczymy mu zatem cennej wiedzy, która zachęci je do dalszego odkrywania tajemnic nauki. Ta książka przyda się także starszym dzieciom. Będzie doskonałą pomocą na lekcje przyrody lub biologii.Atlas ciała człowieka z naklejkami i plakatem to przewodnik po ludzkim organizmie aktywujący dziecko do poznawania swojej anatomii. W przystępny sposób prezentuje najważniejsze informacje o ludzkim ciele. Zachęca do nauki poprzez wykonywanie ciekawych zadań. Dołączony plakat może być pomocny przy utrwalaniu wiedzy. Publikacja dla dzieci, które są ciekawe siebie oraz dla tych, u których tę ciekawość trzeba rozbudzić. Będzie ona ku temu doskonałym środkiem.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa pozycja warta uwagi, szczególnie, że jest aktywnościowa, ma naklejki i zadania. Mój przedszkolak jest żywo zainteresowany funkcjonowaniem ciała i ten temat często powraca w naszych rozmowach. Mamy książkę z okienkami,ktora cieszy się dużym powodzeniem, ale naklejki i plakat to coś co na pewno pomogłoby nam utrwalać poznawane fakty ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tą pozycję muszę mieć 🙂 zawsze interesowała mnie najpierw przyroda potem biologia aż po anatomie. Sama mam w domu szkielet człowieka uzbierany kiedyś z gazetek. Ta pozycja jest idealna dla dzieci żeby zafascynować je anatomia. Mojemu dwulatkowi kupiłam drewniana układanke człowieka bardzo ją lubi wie gdzie jest mózg serce staram się mu łatwo tłumaczyć co z czasem zaowocuje i ten atlasik nam się przyda

    OdpowiedzUsuń