sobota, 14 grudnia 2019

Barbara Taylor - "Czy ta książka umie znikać?"

Tekst: Barbara Taylor
Ilustracje: Marcus Oakley
Tytuł: Czy ta książka umie znikać?
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 24.04.2019
Liczba stron: 96
Ocena: 9/10

Opis: 

Wykorzystaj strony tej książki, aby przeprowadzać ciekawe doświadczenia naukowe.

Wyrywaj strony, zgniataj je, składaj i wycinaj, pisz po nich i wkładaj je do wody. Spraw, aby książka znikała, poruszała się, rosła... - odkrywaj sekrety nauki i poczuj jej moc. Znajdź odpowiedzi na naukowe pytania. Jak rozprzestrzenia się dźwięk? Jak działa znikający tusz? Na czym polega iluzja optyczna? Jak odczytać czas bez zegarka? 

Recenzja: 

Wszyscy, niezależnie od wieku jesteśmy spragnieni nowej wiedzy. Jednakże,  chęć poznania nowych faktów bez wątpienia najbardziej da się zauważyć u dzieci, gdyż to one zadają najwięcej pytań. Niekiedy dziwnych, ale zawsze potrzebnych. Wraz z upływem lat te pytania stają się bardziej przemyślane i ukierunkowane na konkretne tematy, w zależności od zainteresowań dziecka. Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że to książki są największą skarbnicą wiedzy. Zwłaszcza książkowe laboratoria są niezwykle ciekawe i inspirujące. Czy ta książka umie znikać? to publikacja pełna doświadczeń naukowych, odkrywająca przed nami wiele tajemnic. Mając ją w domu nie sposób się nudzić, gdyż każda jej kolejna strona to wielka niewiadoma a jej odkrywanie będzie niezapomnianą i  fascynującą przygodą dla każdego, kto zdecyduje się w nią wybrać. Czego zatem możemy się dzięki niej dowiedzieć?

Nie tylko dowiedzieć, ale przede wszystkim sprawdzić pewne fakty i prawidłowości ze świata nauki. Wiadomo, że większość dzieci to niedowiarki, dlatego, aby im coś wytłumaczyć najlepiej im to pokazać, a więc przeprowadzić stosowne doświadzenie. Recenzowana książka od wydawnictwa Wilga jest pełna przeróżnych doświadczeń, które zafascynuja młodych odkrywców a także tych starszych. Sama jako osoba dorosła byłam niezwykle ciekawa ich efektów. Jeśli więc wasze pociechy lubią kreatywność i poznawanie rozległego świata nauki, to jest to dla nich propozycja idealna. Przecież nikt nie powiedział, że książki są przeznaczone tylko do czytania, jak się okazuje z ich pomocą można także przeprowadzać eksperymenty a strony takiej publikacji wykorzystywać do niebywałych procesów naukowych.


Książka składa się z dziesięciu części a każda z nich zawiera wiele niezwykłych i cennych informacji. Dziewięć rozdziałów poświęcono na opis doswiadczeń, które wiele wytłumaczą ciekawskim dzieciom. Ostatni zaś zawiera słowniczek trudniejszych pojęć, dzięki temu rozwiązaniu z łatwością możemy zrozumieć ich istotę. Ta książka jest niezwykła. Nie służy tylko do czytania, ale przeprowadzania wielu eksperymentów. Dzieci mogą zatem sprawdzić, czy może ona znikać, poruszać się, rosnąć, grać w szachy, ale nie tylko. Niesamowite, prawda? Byłam bardzo ciekawa pomysłów autorów i chciałam je wszystkie jak najszybciej odkryć. Czujemy się nieco zawiedzeni, bo syn myślał, że to będą jakieś magiczne szcztuczki. Jednak nic tu nie ma z magii i w konsekwencji okazało się, że rzeczywistość jest także magiczna na swój sposób. Jeżeli w to wąpicie ta książka wam to udowodni!  Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu. Trzeba tylko otworzyć tę magiczną księgę pełną faktów naukowych i przystąpić do działania! Nic prostszego. Wykorzystajmy zatem możliwości, które oferują nam autorzy tego laboratorium książkowego.Podaję jeden przykład, który z pewnością zachęci was do poznania kolejnych wspaniałych doświadczeń: otóż dzięki tej publikacji dowiecie się, jak pisać niewidzialnym tuszem. Wystarczy przygotować do tego celu miseczkę i pół cytryny. Za pomocą patyczka i soku z cytryny piszemy tajemną wiadomość. Jak można ją odczytać? Wystarczy podgrzać papier na kaloryferze lub w innym ciepłym miejscu. Tadam! Niewidzialny tekst się pojawia. Wniosek:

"Sok cytrynowy jest początkowo przezroczysty, ale po podgrzaniu staje się brązowy. To, co niewidzialne, staje się widoczne."Każdy eksperyment jest opisany jasno i klarownie. Wszystko jest precyzyjnie wytłumaczone. Autorzy dokładnie tłumaczą co mamy zrobić, co wykorzystać i w jaki sposób przeprowadzić doświadczenie. Tlumaczą także jego efekty. Zachęcają do aktywności i odkrywania tajemnic ukrytych w otaczającym nas środowisku. Materiały do wycięcia i użycia są oznaczone, nie mieliśmy problemów z ich zastosowaniem. Ciekawe ilustracje i schematy idealnie odzwierciedlają istotę danego zjawiska. Ta książka jest po prostu fantastyczna! Nie mam, co do tego żadnych wątpliwości.

Czy ta książka umie znikać? to pełna naukowych ciekawostek i niezwykłych doświadczeń publikacja, zachęcająca do kreatywności i działania. Dostarcza cennej wiedzy i mnóstwa dobrej zabawy. To książkowe laboratorium, które wciąga i zachwyca aż do ostatniej strony. Dzieci, które chcą odkrywać tajemnice świata i różne fakty naukowe mogą zaspokoić dzięki niej swoją ciekawość w stu procentach.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

5 komentarzy:

 1. Wow! Dziękuję za tę recenzję! Pozycja trafia na prezentownik dla mojego chrześniaka teraz natychmiast! Po wstępie do recenzji wyobrażałam sobie to zupełnie inaczej i raczej nie spodziewałam się sklasyfikować tę książkę jako taką, którą mogłabym nabyć. Tymczasem, po tym opisie jestem poważnie zaintrygowana i zaciekawiona ;)
  Dzięki za przykład eksperymentu, bo to mocno nakreśliło mi charakter tego tytułu ☺️ jak tylko dzieci zasną, nim zrobię sobie herbatę z cytryną sama spróbuję coś nią napisać 🤫😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygująca jest ta pozycja. Dzięki przykładowi eksperymentu który już testuje mam wizję co ta książka może zawierać bardzo jestem jej ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 3. Z doświadczenia wiem,że nauka i wiedza poprzez eksperymentowanie łatwiej przyswajalna wiec ta książka z pewnpścią przypadnie do gustu ciekawskim dzieciom i rodzicom. Mnie bardzo zaintrygowała i chyba będzie dobrym prezentem dla dzieci mojego brata. Fajnie,że eksperymenty można wykonywać w domu,bo jestem pewna,że przy ich realizacji dobra zabawa dla całej rodzinki murowana!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow! Muszę przyznać, że doświadczenie z cytryną jest bardzo ciekawe i faktycznie - zachęciłaś mnie nim do sprawienia tej książki córce, choć nieco jestem przeciwna "uszkadzaniu książek" ("Zniszcz ten dziennik" to był dla mnie koszmarek!), a opis na to dosadnie wskazuje. Tutaj widzę jednak, że są naprawdę ciekawe eksperymenty i z pewnością zachwycą małego naukowca. Moja mała to odkrywca, więc taka pozycja w biblioteczce warto, żeby się znalazła. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa pozycja, muszę się z nią zapoznać! :)

  OdpowiedzUsuń