wtorek, 17 grudnia 2019

Štěpánka Sekaninová - "Dookoła smaków. Podróże kulinarne szefa Wincentego"


Autor: Štěpánka Sekaninová
Tytuł: Dookoła smaków. Podróże kulinarne szefa Wincentego
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 40 + 16
Wiek: 6+ lat
Ocena: 10/10

Opis:

Pachnąca morzem i pomarańczami hiszpańska paella albo wietnamska zupa pho pełna makaronu ryżowego, imbiru i papryczek chilli. Somalijskie cambuulo z ryżem i fasolą w sosie pomidorowym z dodatkiem kilku kropel oleju sezamowego, a może australijski ferburger z sarniną i śliwkowym chutney. Meksykańskie empanadas wypełnione chorizo i chilli lub kanadyjskie poutine, czyli dwukrotnie smażone frytki w sosie pieczeniowym ze skrzypiącym serem i szarpaną wołowiną.

Cieknie Wam już ślinka? Nie traćcie czasu - ruszajcie za szefem Wincentym odkrywać smaki świata (i uczyć się gotować).

Smacznego!

Recenzja:

Podróże kształcą i ten fakt jest dość często wykorzystywany w literaturze dziecięcej. Osobiście uwielbiam książki, w których rzecz dzieje się na różnych kontynentach, bo dzięki temu można nie tylko podążać za tym, co proponuje książka, ale też poszerzyć lub utrwalić pewien wycinek wiedzy z zakresu geografii. Nazwy kontynentów, ich umiejscowienie na mapie, a także wiele innych zabaw tematycznych - od ustawiania na mapie figurek zwierząt po ogądanie zdjęć zabytków. Dzięki tej publikacji poznamy jednak kontynenty z nieco innej strony - kulinarnej, co dla kogoś być może stanie się inspiracją, by wyruszyć w podróż dookoła świata, nie wychodząc z własnej kuchni!

Wincenty, głowny bohater, zamierza zostać najlepszym kucharzem na świecie, ale wie, że aby to osiągnąć, potrzebuje doświadczenia, a to najlepiej zdobyć w podróży. Wyrusza więc w podróż wokół globu swoim oryginalnym niczym australijski dziobak pojazdem, pełnym sprzętów kuchennych, by poznać tajniki kuchni w różnych zakątkach świata. Odwiedzi on każdy kontynent, pokazując nam to, jak się tam jada, co przede wszystkim ląduje na talerzach tamtejszych mieszkańców, a także zaskoczy mnóstwem ciekawostek kulinarnych z całego świata.Tematyka wdzięczna, to od razu na wstępie warto przyznać, niemniej w przypadku tej publikacji świetną robotę robi forma - mamy tu do czynienia z rozkładówkami, które po rozłożeniu osiągają wielkość +/- czterech stron A4! W dodatku treść ujęto w różne ramki, dymki i podzielono na krótkie fragmenty tekstu, dzięki czemu nie jest monotonnie, ale naprawdę ciekawie. Dodajmy do tego  przepiękną wręcz oprawę graficzną - ilustacje zachwycają! - oraz twardą okładkę, a otrzymamy książkę, która będzie idealna dla każdego nieco starszego dziecka - chłopca i dziewczynki, zwolenników Anny i Elsy i Avengersów, jako prezent i zupełnie bez okazji. Ja jestem pod wielkim wrażeniem. Co prawda na moją córę ta książka jeszcze trochę poczeka, ale myślę, że kiedyś będziemy do niej często sięgać.

Zdecydowanie warta polecenia, taka, która wzrokowców ucieszy, jeszcze zanim spojrzą na tekst. Prawdziwa perełka w domowej biblioteczce!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Adamada.

4 komentarze:

 1. Niesamowite! Książka , która zachwyci po równo każdego członka naszej rodziny 🙃 Tata Marcin uwielbia doświadczać kulinarnie i podróżować, córka Joanna chętnie podróżowałaby niczym Nela mała podróżniczka, choć gotowanie sprawia także sprawia jej wiele frajdy☺️ A synek Adaś nie oferowałby wzroku od wielkich kolorowych rozkładówek. KSIĄŻKA w kulinarnym klimacie bardzo by nam się przydała, bo ostatnio słyszę samo "bleee" nad talerzem 🤦 Ta wydaje się być idealna na to stanowisko 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest cudowna mimo że dla sześciolatka chętnie kupiłabym dla synka hehe mój łasuszek lubi pomagać w kuchni świat gotowania zaczyna go interesować 😍 jak i mamę bo lubię dowiadywać się różnych ciekawostek że świata a szczególnie kulinarnych

  OdpowiedzUsuń
 3. Od pewnego czasu za sprawą popularnego programu kulinarnego dla dzieci synek zainteresował się gotowaniem. Chociaż jest jeszcze mały często powtarza,że chciałby zostać Masterchefem,dlatego gdy trochę podrośnie sięgniemy po tę książeczkę,która oprócz zainteresowania dzieci sztuką kulinarną rozbudza też ich ciekawość świata poprzez prezentację regionów,kultur i zwyczajów odmiennych od tego jakie poznały dotychczas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo! To bardzo ciekawa pozycja. Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotykam się z książeczką podróżniczo-kulinarną dla dzieci! Ilustracje są cudnie kolorowe, a postać kucharza pocieszna! No i jeszcze ten atrakcyjny format! Mała ostatnio wertowała książki o mitologii dla dzieci, więc takie zderzenie z kulturami od innej strony z pewnością ją zachwyci. Będę wypatrywać dla córy! <3

  OdpowiedzUsuń