środa, 18 grudnia 2019

Mikołaj Pasiński, Gosia Herba - "Balonowa 5"


Autor: Mikołaj Pasiński
Ilustracje: Gosia Herba
Tytuł: Balonowa 5
Wydawnictwo: ART. EGMONT
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 48
Wiek: 3+ lat
Ocena: 8/10

Opis:


Gdzie słynny raper, Myszka, zostawił swój kapelusz? Czyje chrapanie słychać w całej kamienicy? Czyją rzeźbę z marmuru rzeźbi utalentowany Pies? Kto jeszcze mieszka przy Balonowej 5? Mieszkańcy kamienicy zapraszają w odwiedziny!

„ART. Balonowa 5” Mikołaja Pasińskiego to pięknie ilustrowana opowieść o zwariowanych mieszkańcach kamienicy dla przedszkolaków. Ciekawe i zabawne historyjki zobrazowane kapitalnymi grafikami Gosi Herby sprawią że dzieci wciągną się w opowieść – a te starsze będą mogły czytać samodzielnie dzięki wyraźnemu krojowi pisma.

Książka „ART. Balonowa 5” zachwyci Twoje dziecko:
● prostym i zrozumiałym językiem, dostosowanym do najmłodszych;
● zabawnymi historyjkami o perypetiach sympatycznych mieszkańców kamienicy przy Balonowej 5; ● fantastycznymi ilustracjami Gosi Herby.

„Balonowa 5” zaprasza przedszkolaki na sąsiedzką wizytę do radosnej kamienicy pełnej życzliwych mieszkańców. 


Recenzja:

Wydaje się Wam czasem, że macie sąsiadów z piekła rodem? To nie byliście nigdy na Balonowej 5! Ta wyjątkowa kamienica ma jeszcze bardziej wyjątkowych mieszkańców i każdego popołudnia rozbrzmiewa symfonią dźwięków. Kiedy wielki raper niewielkiego wzrostu przetrząsa swoje mieszkanie w poszukiwaniu zagubionego kapelusza, zgraja Małp piecze… Piegowatego Orangutana! I bez najmniejszego problemu dzielą się przepisem z czytelnikami. Gdy wygrzewający się na parapecie Kot usiłuje nagrywać śpiew ptaków, przeszkadza mu donośne chrapanie sąsiada Orangutana i codzienne ćwiczenia rodziny pająków zrzeszonej w Pajęczą Orkiestrę, której członkowie grają chyba na każdym istniejącym i nieistniejącym instrumencie na świecie (słowo daję, miałam takich sąsiadów, tylko w ludzkiej i nieco mniej sympatycznej wersji). Nic w sumie dziwnego, że Sowa gdzieś wyleciała i nie wiadomo kiedy wróci. Pantera sadzi paprotki, Żaba pisze rap dla sąsiada Myszki, Pies rzeźbi, Lama pozuje, Nietoperz tańcuje, a pchła urządza cotygodniowe imprezki. Oj tak, kamienica przy Balonowej 5 tętni życiem, a każdy z mieszkańców z upodobaniem oddaje się swojemu hobby. Wszyscy jednak żyją w zgodzie i przyjaźnią się ze sobą spotykając się i pomagając sobie wzajemnie. 
Krótkim partiom tekstu towarzyszą jak zawsze fenomenalne ilustracje Gosi Herby, tak samo kolorowe i zwariowane, jak bohaterowie historii. Jak dla mnie w zupełności wystarczyłyby same ilustracje. Można na nie patrzeć, i patrzeć i patrzeć, a za każdym razem będą bawić i zdumiewać.

Moja przedszkolaczka bardzo lubi, a ja się cieszę, że kształtuje gust na takich obrazkach!

Recenzja powstałą dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.

4 komentarze:

 1. Historie przedstawione za pomocą prostych słów a do tego nietuzinkowe ilustracje to przepis na ksiażkę,która z całą pewnością skradnie serca wielu dzieci. Mój synek na pewno będzie zauroczony,zwłaszcza gdy pokażę mu zilustrowanego nietoperza. Dodaję tę pozycję do lektur obowiązkowych w nadchodzącym roku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje dzieciaki bardzo lubią historie w których zwierzęta są personifikowane. Mi takich książkach najbardziej podoba sie gdy te zwierzęta mają cechy niekoniecznie zbliżone do tych,które przypisywali byśmy ich naturze 😉 przemawiają do mnie te ilustracje, wyglądają zachęcająco, jakby mówiły "spróbuj tak rysować" ;) bo nie są skomplikowane czy wyidealizowane. Kolejna ciekawa pozycja pokazująca dzieciom, że różnorodność jest normą i jest ok!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna kreska, idealna dla maluchów, bo wielu z nich rysuje w podobnym stylu niektóre elementy (choćby włosy i oczy). I jeszcze historie o zwierzakach! Raper Myszka mnie rozbawił i rozczulił. Zabójczy pomysł! <3 :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń