sobota, 4 kwietnia 2020

Ruth Spiro, Irene Chan - "Kwarki!"; "Inżynieria lotnicza!"


Autor: Ruth Spiro
Ilustracje: Irene Chan
Tytuły: Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę: Kwarki!; Inżynieria lotnicza!
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 15.01.2020
Liczba stron: 10
Ocena: 8/10
Wiek: 2+

Opis:
  
Jak rozbudzić w maluchu pasję do nauk ścisłych i zainteresować go zagadnieniami fizyki czy matematyki? Książka „Kwarki. Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę” udowadnia, że to prostsze, niż myślisz!
„Kwarki. Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę” to książeczka znanej Ruth Spiro przeznaczona dla dzieci już od trzeciego roku życia wpisująca się w nurt edukacji STEM, zachęcającej najmłodszych do zainteresowania naukami przyrodniczymi (Science), technologią (Technology), inżynierią (Engineering) i matematyką (Math).

***
Dlaczego ptaki potrafią latać? W jaki sposób samolot unosi się w powietrzu? Książeczka „Inżynieria lotnicza. Akademia mądrego dziecka. Bobas odkrywa naukę” przybliży maluchowi tajemnicę latania w przestworzach.
 
„Inżynieria lotnicza. Bobas odkrywa naukę” autorstwa Ruth Spiro to kolejny rozwijający tytuł z serii „Akademia mądrego dziecka” przeznaczonej dla dzieci już od trzeciego roku życia. Książeczki wprowadzają dzieci w podstawowe zagadnienia nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki w nurcie edukacji STEM w przyjazny dla najmłodszych sposób i rozbudzają ich zainteresowanie dyscyplinami ścisłymi.

Recenzja:

Nauka skrywa przed nami wiele tajemnic. Niektóre prawidłowości ściśle z nią związane są niezrozumiałe dla dorosłych, więc tym bardziej są takie także dla dzieci. Jednakże we współczesnych czasach już dwuletnie maluchy mogą posłuchać o tym, czym są kwarki, jak zbudowana jest natura, a także o tym, jak to się dzieje, że ptaki latają. Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w dwóch najnowszych tytułach z serii Akademia Mądrego Dziecka. Bobas odkrywa naukę - Kwarki! i Inżynieria lotnicza! Czy książeczki okazały się na tyle ciekawe, by skupić uwagę najmłodszych czytelników? Może nie do końca na istocie ich samej treści, ale w pewnym stopniu na pewno tak.


Mój niespełna dwuletni synek był nimi zainteresowany, ale wolał tylko przeglądać ilustracje i samemu opowiadać, co na nich widzi. Nie jest jeszcze gotowy na to, by zrozumieć przesłanie płynące z tekstu historii, dlatego polecam te książeczki także starszym dzieciom, nawet ośmiolatkom, które tak na dobrą sprawę nie mają jeszcze w programie nauczania tematów o atomach, czy budowie skrzydeł i aerodynamice. Nie określam zatem, tak jak nie robi też tego wydawca, górnej granicy wieku odbiorców tych publikacji. Ba, nawet dorosły może sobie przypomnieć, o co tak naprawdę w tych tematach chodzi. Uniwersalizm pod względem wieku czytelników jest zatem ogromnym plusem książek z tej serii. Polecam go Tobie bobasku, Tobie kolego, Tobie mamusiu i Tobie droga babciu.

Kwarki! Cóż to takiego? Muszę przyznać, że sama tego nie pamiętałam, dopóki nie przeczytałam synkowi książeczki o takim właśnie tytule. Autorka za pomocą porównywania do budowania wieży z klocków wyjaśnia nam, z czego zbudowana jest natura. Bohater tej krótkiej historyjki, to po prostu zwykły bobas. Podoba mi się to, że poruszono tu tematy bliskie takim malutkim dzieciom - w zestawieniu z wiedzą naukową, bo przecież każdy dwulatek lubi budować wieże z klocków, a jeszcze bardziej... je rozwalać. To przystępne dzieciom porównanie pozwala lepiej zrozumieć i przyswoić wiedzę o kwarkach, ich istocie i roli w świecie - niebagatelnej, co trzeba podkreślić. Poza tym, pomijając zdobywanie wiedzy, ta publikacja pozwala także na chwile radości i wspólną zabawę z dzieckiem oraz poznawanie i utrwalanie przez nie nowych słówek.

\

"Górna część skrzydła tworzy łuk.
Od spodu skrzydło jest płaskie.
Ptak porusza skrzydłami,
a one unoszą go w powietrze!
Pa, pa, ptaszku!" 

Inżynieria lotnicza! to kolejny tytuł z wyjątkowej serii Bobas odkrywa naukę. W tej części bohaterem będzie ptaszek. Maluchy uwielbiają wypatrywać go na niebie. Autorka spróbuje wytłumaczyć im, dlaczego ptaszek potrafi latać. Nie ukrywam, że nie jest to dość proste do zrozumienia, gdyż może okazać się, że nawet dorosły będzie musiał kilka razy przeanalizować sobie treść książeczki, by dotarło do niego jej znaczenie. Nie martwcie się więc, że wasze maluchy nie będą do końca zainteresowane schematem budowy skrzydła, wystarczy, że odnajdą ptaszka na ilustracji i będą naśladowały jego odgłos. To także dla nich wielki sukces i powód do radości. Maluchy dowiedzą się też co nieco o samolocie i rakiecie. Ruth Spiro tłumaczy wszystko naprawdę prostym językiem, dlatego polecam te książeczki także starszym dzieciom, by za ich pomocą zrozumiały, o co tak naprawdę chodzi z tym lataniem i z innymi tematami w nich poruszonymi.Książeczki są tekturowe i bardzo wytrzymałe. Mają niewiele stron i niewiele tekstu. W zupełności tyle wystarczy. Ilustracje są malownicze, wielobarwne, wyraźne i przykuwające wzrok. Przedstawiają przedmioty, rzeczy i stworzenia, znane już niespełna dwuletnim dzieciom, które na pewno z przyjemnością będą je wskazywać paluszkami i powtarzać wyrazy dźwiękonaśladowcze z nimi związane. Myślę, że za jakiś czas wzbudzą jeszcze większe zainteresowanie u mojego synka, który z pewnością będzie chciał zebrać ich całą kolekcję.

 

Kwarki! i Inżynieria lotnicza! to książki kartonowe, które pokochają nie tylko dwulatki. Zostały pięknie zilustrowane i rewelacyjnie wydane. W przystępny sposób tłumaczą maluchom pojęcie kwarków i schemat budowy skrzydeł. Po ich przeczytaniu nie będzie to dla nich żadną tajemnicą, a zwłaszcza dla tych nieco starszych czytelników.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

Książka "Inżynieria lotnicza" do kupienia tutaj

4 komentarze:

 1. Książeczki wizualnie prezentują się super mój synek byłby nimi zainteresowany ale jeśli chodzi o treść to jeszcze nie bardzo ale gdy będzie starszy czemu nie więc książeczka zainteresuje mniejsze jak i starsze dzieci

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejne świetne tytuły od Akademii Mądrego dziecka 😍 mamy z tej serii "Energię odnawialną" oraz "Termodynamikę" i bardzo miłe zaskoczyło mnie jak są przystępne i interesujące! Mój duet 3&5 słucha z zaciekawieniem i zawsze ma mnóstwo pytań. Ja osobiście jestem zachwycona, że książki dla maluchów wchodzą w takie tematy, bo kurki i kotki są oczywosc bardzo wdzięczne, ale są już wszędzie 😉 a tu powiew świeżości i wiedzy!! Jestem bardzo na tak! 😍

  OdpowiedzUsuń
 3. Janina Skubisz7 kwietnia 2020 08:40

  Mamy trzy książeczki z tej serii. Bardzo fajnie, prosto opisane. Sama dopiero zrozumiałam co to jest fizyka kwantowa (może jakoś specjalnie wcześniej nie próbowałam tego zrozumieć, Ale to jest naprawdę bardzo fajnie rozrysowane i nie tylko na tym główkować). Również polecamy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fizyka i matematyka dla maluchów? Brzmi irracjonalnie,ale wszystko co wzbudzi zainteresowanie światem najmłodszych czytelników jest jak najbardziej wskazane. Ilustracje z pewnością przykują uwagę młodszych dzieci,treści może nieco mniej ale  z pewnością poszerzą wiedzę nieco straszych pociech.  Obie książeczki pięknie wydane, zdecydowanie zachęcają do zakupu!

  OdpowiedzUsuń