wtorek, 19 maja 2020

Jola Richter Magnuszewska, Agnieszka Frączek - "Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt"


Autor: Jola Richter Magnuszewska, Agnieszka Frączek
Tytuł: Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 128
Wiek: 3-5 lat
Ocena: 10/10

Opis:

To jest całkiem niezwykła książka o zwierzętach. Nie znajdziecie tu nudnych faktów z ich życia. W naszej książce roi się od tematów, które najbardziej interesują dzieci!

Jak długo śpi leniwiec?
Dlaczego lis rudy mieszka w domku z „rynku wtórnego”?
Jakim tatą jest pingwin cesarski?
Które zwierzęta są samotnikami, a które uwielbiają towarzystwo?
Jak wyglądają kocie zaloty?
Co robi mama świnka, by utulić swoje potomstwo do snu?
Jak długo wiewiórka jest bobaskiem?
Które zwierzęta się gimnastykują?

Odkryjcie obrazki z (nie)zwykłego życia zwierząt, na których rozsiadły się pełne humoru rymy. Możecie czytać, zapamiętywać, oglądać, wyszukiwać, porównywać, rozpoznawać, opowiadać i bawić się (np. w odnajdywanie szczegółów czy odgadywanie części ciała). Jak kto lubi: rozdziałami, na chybił trafił (np. wybierając stronę z zamkniętymi oczami) lub od deski do deski. Z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami czy ulubioną ciocią, a może samodzielnie? Jedno jest pewne – wielokrotnie!
A gdy dowiecie się, jak naprawdę żyją zwierzęta i czego możecie się od nich nauczyć, rozejrzyjcie się wokół, bo wiele z nich można spotkać tuż obok… Podglądajcie ich prawdziwe życie, nie przeszkadzając im i chrońcie ich naturalne otoczenie.

Recenzja:

Książek o tematyce przyrodniczej na rynku naprawdę jest dużo, nie brakuje ich także w naszym domu, jednak chętnie robimy miejsce takim, które są tego warte, choć nasze półki uginają się już pod ciężarem dziecięcej literatury. "Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt" to właśnie jedna z takich publikacji.

Przyjęło się, że książki o zwierzętach dobrze jest ubierać w formę ciekawostek. I tutaj w sumie jest podobnie, niemniej ciekawostki zostały w tej książce uzupełnione o świetne ilustracje, na których wygodnie rozsiadły się rymy, oraz o wdzięczne wierszyki na początku każdego rozdziału. Co więcej - nie brakuje tu także nauki poprzez zabawę - a to szukamy różnic między obrazkami, to znów przeliczamy coś, dopasowujemy części ciała do zwierzaków, nazywamy je, podążamy podziemnym labiryntem, szukając drogi. Możliwości jest naprawdę dużo, a każda z nich ciekawa, kształcąca i atrakcyjna dla młodego człowieka. 

Warto zaznaczyć, że tematyka jest mocno zróżnicowana - od ciekawostek po zadanka, bo mamy tu i tropy zwierząt, i ich... kupy, a to jak wiadomo temat, który bardzo interesuje wiele dzieci :)Tym, co odróżnia tę publikację od tradycyjnych aktywnościówek z zadankami, jest grafika (naprawdę oryginalna), obszerna część z ciekawostkami oraz same gabaryty książki, która liczy niemal sto trzydzieści stron. Dodajmy jeszcze do tego grubą oprawę - ta propozycja czytelnicza jest naprawdę efektowna, nawet na pierwszy rzut oka.

Świetna publikacja, pod każdym względem - pomysłu, wykonania, doboru treści. W zasadzie nie mam się do czego przyczepić, choćbym chciała. Ale nie chcę, bo podoba mi się bardzo!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Papilon.

2 komentarze:

  1. Bierzemy z synkiem w ciemno. Po takiej recenzji nie przejdę obojętnie. Oprawa i ilustracje świetne. Ciekawostki zacieakwa dzieciaki i nie tylko sama lubię programy przyrodnicze więc na taak książkę skuszę się z przyjemnością aby sprawić radość dziecku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój chrześniak będzie zachwycony tą książeczką. oże być to świetny prezent na Dzień dzziecka. 😊

    OdpowiedzUsuń