poniedziałek, 8 czerwca 2020

Adrian Macho - "Gerda. Opowieść o morzu i odwadze"

Autor: Adrian Macho
Tytuł: Gerda. Opowieść o morzu i odwadze
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 25 marca 2020
Liczba stron: 32
Ocena: 9/10

Opis:

Od kiedy Gerda połączyła się ze swoim zaginionym bratem, Larsem, wspólnie śpiewają niezwykłą kołysankę, której matka nauczyła ich, gdy byli małymi wielorybami. Pewnego dnia rodzeństwo dowiaduje się jednak, że pieśń ma dalszy ciąg i mimo strachu przed nieznanym postanawiają odnaleźć kogoś, kto wie, jakie są kolejne strofy. Po drodze przeżyją nieoczekiwane przygody i poznają wielu nowych mieszkańców podwodnego świata.
Czy wspólnie odnajdą brakujące zwrotki matczynej kołysanki?

Recenzja:

Wydawnictwo Zielona Sowa stale zaskakuje mnie uroczymi opowiastkami dla dzieci, które nie tylko bawią, ale i przekazują maluchowi cenne lekcje. Gerda. Opowieść o morzu i odwadze to właśnie jedna z tego typu książeczek, która zachwyca barwnością oraz przygodową historią, z której można wyciągnąć coś więcej niż zabawę. Jeśli jesteście ciekawi, czego można nauczyć się od wielorybów – zapoznajcie się z poniższą recenzją! 

Gerda. Opowieść o morzu i odwadze od razu zwróciła moją uwagę – a to wszystko za sprawą dwóch uroczych wielorybów na okładce. Moja 6-letnia siostrzenica ma obecnie manię na morskie istoty, a więc uznałam, że to lektura wprost stworzona dla niej. I tutaj się nie myliłam, podwodny świat ukazany z perspektywy tych cudnych „rybek” ukazał się niezwykle fascynujący, bowiem śledząc poszukiwania rodzeństwa wielorybów poznaliśmy również bliżej morską faunę i florę – można więc rzec, że tytuł ten ma też edukacyjny walor, co w literaturze dziecięcej zawsze uważam za ogromny atut! 

Choć nas rozdzielił los, nadzieja nie umiera, 
Więc w niebo patrz i płyń! Od DZIŚ po wieczne TERAZ. 


Opowieść o Gerdzie i jej bracie Larsie uczy przede wszystkim, że strach nie jest czymś złym i może dotknąć każdego z nas, a odwagą nie jest brak obawy, a umiejętność pokonywania jej – choćby przez obrócenie sytuacji w żart. Po prostu warto stawiać czoła rozmaitym przeciwnościom, a bliskie osoby z pewnością nam pomogą. Poza tym – jak często się słyszy – strach ma wielkie oczy. I – przede wszystkim – nie warto oceniać po pozorach oraz wyglądzie. 

Adrian Macho stworzył bardzo wesołą i inteligentną opowieść o walce ze słabościami oraz odwadze, która rozbudza wyobraźnię, kreatywność oraz ciekawość świata w dziecku. Całość napisana jest przystępnym językiem, a od kolorowych ilustracji oraz sympatycznych bohaterów nie można oderwać oczu. Jeśli jesteście ciekawi, czy rodzeństwo odnajdzie brakujące zwroty kołysanki – koniecznie przeczytajcie tę książeczkę. Jestem przekonana, że zauroczy ona niejednego malucha oraz jego rodzica – zarówno wizualnie, jak i przekazowo. Polecam z całego serducha! :)

3 komentarze:

  1. Wizualnie zachwyca. Doceniam książki które prócz zabawy uczą dzieci😍 ja sama jestem ciekawa czy rodzeństwo odkryje kolejne zwrotki kołysanki i saam kołysanka mnie ciekawi. Mojego synka fascynują rybki więc tutaj będzie zachwycony morska flora i fauną.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie, że wydawnictwa dbają o najmłodszych. Ta propozycja zdaje się być idealną przygodą dla małych i dużych 😉 Zgadzam się to ważne by książka niosła ważne przesłania, kiedy jak nie za najmłodszych lat wpajać dziecku mądrości życiowe, a za pomocą lektury książeczki, to już połączenie idealne, przyjemne z pożytecznym 💙 Ilustracje zachwycają 😍

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesująca lektura zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Książki,które oprócz ciekawej historii przekazują dzieciom wiedzę i radzą jak zmierzyć się z daną sytuacją lub uczuciem są dla nas niezwykle cenne. Opowieść o Gerdzie właśnie taka jest. Oprócz zachwycających ilustracji i dawki wiedzy o mieszkańcach podwodnych raf, które rozbudzają w dziecku  zainteresowanie światem pod powierzchnią wody ukazuje ciekawe perypetie wielorybów,które w poszukiwaniu kolejnych zwrotek piosenki muszą pokonać własne słabości i lęki. Bardzo zainteresowała nas ta książka!

    OdpowiedzUsuń