sobota, 6 czerwca 2020

Dr n. med. Thom Rooke, Tony Trimmer - "Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki"

 
 Tekst: dr n. med. Thom Rooke
Ilustracje: Tony Trimmer
Tytuł: Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 18.05.2020
Liczba stron: 32
Ocena: 9/10
Wiek: 3-5 lat  
Patronat Bajkowiru 

Opis: 

Najpopularniejsza podczas pandemii COVID-19 wśród nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców w Stanach Zjednoczonych książka dla dzieci poświęcona chorobom i ich zapobieganiu.

Nowa, śliczna, pierwsza edukacyjna książka w Amberku, która - nie strasząc - w zabawny, ciekawy i mądry sposób tłumaczy krok po kroku dzieciom, jak przenoszą się wirusy, bakterie i inne zarazki.

Ruszajmy więc w podróż z Romkiem i z wirusami, które wtargnęły do nosa Romka. I tam się rozmnażają... jest ich coraz więcej... i... A - PSIK... rozbiegają się po całym pokoju...

A potem zobaczymy jak atakują całą klasę, a potem cały autobus. A potem... jak roznosi się zakażenie. I jak możemy temu zapobiec.


Recenzja:

Pandemia koronawirusa wszystkim pokrzyżowała wiele planów. Powoli pewne dziedziny naszego życia społecznego powracają do normalności, jednak większość dzieci ciągle pozostaje w domu ucząc się w sposób zdalny. To dla każdego rodzica wielkie wyzwanie. Najmłodsze pociechy z pewnością jeszcze nie rozumieją, że coś jest nie tak, ale przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym zadają mnóstwo pytań: dlaczego nie mogą spotykać się z rówieśnikami i muszą pozostać w domu przez tak długi czas. W tym okresie warto sięgać także po publikacje, które pomogą zrozumieć, na czym polega rozprzestrzenianie się wirusa i w jaki sposób maluchy mogą się przed nim uchronić. 

 

Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki to książka uświadamiająca, która zawsze będzie na czasie, bowiem porusza również temat przeziębienia, dolegliwości towarzyszącej nam od bardzo dawna, ciągle do nas powracającej. Jakie zatem korzyści znajdą w tej książce nasi milusińscy? Dowiedzą się wielu interesujących faktów na temat roznoszenia wirusów, ale także posłuchają ciekawej historyjki będącej udziałem ich rówieśników. Poza tym owa publikacja będzie zawsze popularna, nie tylko w przypadku światowej pandemii, ale także w czasie, gdy uda nam się ja opanować, ponieważ wirusy towarzyszą nam od zawsze i tego nie da się zmienić. Można jednak zapobiec ich ekspresowemu rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się.

"Myjąc często ręce i przestrzegając higieny, można utrudnić zarazkom rozmnażanie się i przerwać ich podróż, by nie zarażać innych."

Pomimo tego, iż górna granica wieku odbiorców tej książki została określona na 5 lat, to jednak - moim zdaniem - nawet starsze dzieci mogą z niej skorzystać, by lepiej zrozumieć obecną sytuację na świecie, wywołaną tym strasznym wirusem. Jako rodzice ze spokojem powinniśmy dzieciom wytłumaczyć, co powinny robić i jak należy postępować, nawet w przypadku zwykłego przeziębienia. Wirusy i inne zarazki są bowiem wrogami niewidzialnymi, z którymi, zwłaszcza dzieciom, jest trudno walczyć. Cieszę się, że wydawnictwo Amber zdecydowało się wydać tę książkę, z myślą o tych najmłodszych dzieciach i przyszło z pomocą rodzicom, dając im ciekawy i rzetelny materiał z informacjami naukowymi, będący jednocześnie pięknie zilustrowaną historią.Czytając tę książeczkę wraz z naszymi małymi słuchaczami przeniesiemy się do szkoły, bądź przedszkola a tam poznamy Romka i inne dzieci. Romek jest przeziębiony, mimo to przyszedł do szkoły, a kiedy kichnął przyczynił się do rozprzestrzeniania "swoich" wirusów. Czy jego koleżankom i kolegom uda się uchronić przed owymi szkodnikami i w konsekwencji nie zachorować, tak jak Romek? Na podstawie różnych zachowań kilku osób autor pokazuje nam jakimi czynnościami można się ustrzec przed dostaniem się wirusów do naszego organizmu oraz które zachowania są nieodpowiednie i przyczyniają się do choroby - w tym przypadku przeziębienia. Historia ta jest ciekawa i z łatwością skupia na sobie uwagę dzieci. Nie opisuje ona koronawirusa, ale wirusa wywołującego przeziębienie, które z pewnością każde dziecko już przeszło. Czytamy im więc o tym, co już znają z doświadczenia, dlatego w odniesieniu do sytuacji z chorobą COVID-19 będzie im lepiej zrozumieć całą powagę aktualnej sytuacji. 

Książka w twardej oprawie o niestandardowym formacie prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Ilustracje są wyraźne, ciekawe i przejrzyste. Można je przeglądać z zainteresowaniem przez długi czas. Na początku opowieści znajdziemy także słowniczek nowych słów, co ułatwi rodzicom wyjaśnienie nowych pojęć swoim pociechom. W tej publikacji znajdziemy także kilka ciekawostek naukowych, które warto zapamiętać. Natomiast rad i zaleceń w niej opisane trzeba zawsze przestrzegać, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wszelkich wirusów. Jak podróżują wirusy, bakterie i inne zarazki to publikacja stworzona z myślą o najmłodszych dzieciach, by w przystępny sposób wytłumaczyć im jak roznoszą się wirusy i jak można im zapobiegać. Warto po nią sięgnąć, zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkim czasie. Wartościowa wiedza została przekazana za pomocą ciekawej historyjki, która zawsze będzie aktualna i niesie ze sobą także korzyści edukacyjne.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Amber.
Książka została wydana pod patronatem Bajkowiru.

3 komentarze:

  1. Jest to idealna pozycja na ten czas pandemi. Ułatwi nam to wytłumaczenie dzieciom jak działają wirusy jak się rozmnażaja czy jak zapobiegać i zadbać o higienę. Książeczka warta uwagi

    OdpowiedzUsuń
  2. To bardzo ważna wiedza, nie tylko o bakteriach i wirusach, ale także jak dbać o higienę osobistą, mycie rąk i te sprawy. A jeszcze podana w tak przystępny i piękny pod względem graficznym sposób to prawdziwa gratka dla maluchów, ale i rodziców 🌞

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka absolutnie idealna na czas pandemii jak i okres,gdy dzieci  szczególnie narażone są na choroby i przeziębienia. Ileż to razy synek zadawał mi  pytanie, dlaczego tak często  musi myć ręce albo skąd u niego katar czy kaszel. Ta publikacja w łatwy do zrozumienia sposób odpowie dzieciom na nurtujące ich pytania dotyczące przeziębienia i złego samopoczucia a także uświadomi jak ważne jest dbanie o higienę osobistą i czym są wirusy o których tyle się ostatnio mówi. Ta książka jest niezwykle interesująca i zupełnie innowacyjna na rynku,więc zdecydowanie warto się z nią zaznajomić. 

    OdpowiedzUsuń