piątek, 12 czerwca 2020

Opracowanie zbiorowe - "Moje ulubione wiersze polskich poetów"


Autor: Opracowanie zbiorowe
Tytuł: Moje ulubione wiersze polskich poetów
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 128
Wiek: 4-5 lat
Ocena: 9/10

Opis:

Książka, która zawiera niezwykły wybór utworów znanych i lubianych klasyków poezji dziecięcej, na czele z Julianem Tuwimem i Marią Konopnicką. Każdy wiersz może być inspiracją dla rodzica do rozmowy z dzieckiem na tematy ważne, ale przedstawione w humorystyczny, lekki sposób. Samo dziecko, jeśli zostanie zachęcone do przemyśleń, odkryje, że w wierszach nie chodzi tylko o świetne rymy i niezaprzeczalny dowcip, ale także o zastanowienie się nad takimi ważnymi wartościami w życiu człowieka, jak np.: patriotyzm (Katechizm polskiego dziecka), skromność (Stefek Burczymucha), szacunek dla zwierząt (Obchodź się łagodnie ze zwierzętami), życzliwość (Paweł i Gaweł) i wiele innych.
Książka jest bardzo atrakcyjnie ilustrowana, co zachęca dziecko do kształtowania umiejętności interpretacji i kreatywności, rozbudza jego wyobraźnię, uczy miłości do książek.

Recenzja:

Zbiory wierszy dla dzieci to książki tak uniwersalne, że tak naprawdę dobre na prezent na każdą okazję - wręcza się je dzieciom w szkolnych konkursach, kupuje na urodziny, gdy dobrze nie znamy gustu dziecka, które mamy obdarować, bo przecież wybór najpopularniejszych wierszy rodzimych poetów to coś, co powinno się - w opinii wielu rodzicóww i nauczycieli - znaleźć w domowej biblioteczce każdego dziecka. 

Wydawnictwo Zielona Sowa właśnie wypuściło na rynek kolejną książkę będącą zbiorem twórczości polskich poetów. Już przeglądając spis treści, widzimy, że reprezentacja jest naprawdę mocna - Julian Tuwim, Władysław Bełza, Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro czy Ignacy Krasicki. Przy czym warto zaznaczyć, że najwięcej tu utworów Konopnickiej i Jachowicza. Bardzo podoba mi się dobór treści, bo poza taką klastyką gatunku, znajdziemy tu także utwory nieco mniej znane - i to jest super!

Jeśli chodzi o warstwę wizualną, jest bardzo przyjemnie dla oka - na każdej rozkładówce jest kolorowo i wesoło, a tak właśnie powinno być w publikacjach skierowanych do młodszych czytelników. Wzrok przyciąga również okładka - zarówno grafiką, jak i twardą oprawą, bo to sygnał dla rodzica, że książka posłuży na dłużej i nie zniszczy się tak szybko.Bardzo lubię zbiory wierszy dla dzieci. To taka lektura, do której wraca się często, a później my, dorośli, radujemy się, gdy zauważamy, że nasze pociechy zapamiętują wybrane fragmenty lub nawet całe utwory, w zależności od wieku dziecka i stopnia skomplikowania wiersza. Dlatego też zawsze ochoczo polecam takie książki. Tak jest także tym razem, bo publikacja ta jest nie tylko wartościowa pod wzgledem treści, ale też pięknie wydana.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa.

4 komentarze:

 1. Zgadzam się wiersze dał dzieci powinby znaleźć się w biblioteczce Malucha. Sami posiadamy jeden zbiór który jest podobny do tego. Zawiera najpopularniejsze wiersze jak i te mnie znane ale synkowi przypadły do gustu 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiałam czytać wiersze, deklamować je i uczyć się na pamięć. Idealnie ćwiczy to dykcję, zapamiętywanie i może rozwinie to w przyszłości talent do tworzenia wierszy przez same dziecko 😉 Super, że dalej wydawnictwa dbają o najmłodszych i przypominają im dzieła naszych polskich poetów i poetek ❤

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka, będzie bawić i dzieci i dorosłych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiersze dla dzieci to pozycja obowiązkowa w każdej biblioteczce. Są uniwersalne, zabawne  i aktualne do dziś, a ich lektura zawsze przenosi mnie w świat dzieciństwa. W naszej kolekcji mamy niektóre  z zaprezentowanych w recenzji. Fajnie,gdy kolekcja wierszy zawiera również te mniej znane,wszak nigdy nie wiadomo,co najbardziej przypadnie do gustu nowemu pokoleniu.

  OdpowiedzUsuń