niedziela, 25 października 2020

Mathilda Masters, Louize Perdieus - "321 intrygujących faktów o zwierzętach"

Autor: Mathilda Masters 
Ilustracje: Louize Perdieus 
Tytuł: 321 intrygujących faktów o zwierzętach 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Data wydania: 16 września 2020 
Liczba stron: 312 
Ocena: 9/10 

Opis: 

Fenomenalna encyklopedia wiedzy o zwierzętach! 

Czy wiesz, że: 
  • mamy wydry trzymają swoje dzieci za rękę w czasie snu?
  • zielona żaba w czerwone kropki świeci w ciemności?
  • kruki rozpoznają okrzyki swoich przyjaciół?
  • węże wąchają językiem, a nie nosem?
  • rekiny żarłacze mają 3000 zębów?

W tej intrygującej książce znajdziesz 321 ciekawostek o ssakach, ptakach, rybach, owadach, płazach i gadach. 

Recenzja: 

W moim otoczeniu chyba wszyscy kochają zwierzęta – i mali, i duzi czytelnicy. Gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach Wydawnictwa Nasza Księgarnia 321 intrygujących faktów o zwierzętach, od razu wiedziałam, że jest to książka wprost stworzona dla mnie, mojej rodziny i bliskich. A kiedy tylko do mnie dotarła… no cóż, musiałam ją dzielić z siostrzeńcami, chłopakiem i przyjaciółką – i każde z nas było tą pozycją zachwycone! :) 

Książka jest przepięknie wydana. Ma duży format, twardą oprawę oraz mocny papier, co z pewnością zadowoli rodziców czytających takie ciekawostki z maluchami. Ilustracje wewnątrz, autorstwa Louize Perdieus, może nie są super piękne i nie powalają, ale doskonale pełnią swoją funkcję, dopełniając tą swoistą encyklopedię ciekawymi grafikami. Mi osobiście bardzo przypadła do gustu taka forma, młodym nieco mniej, jednak – o ile tutaj byli raczej neutralni – tak ciekawostki wciągnęły wszystkich – bez wyjątku – bez reszty! 

Mathilda Masters w tej książce maluje przed czytelnikiem ogromne bogactwo świata zwierząt, w którym nie brakuje niesamowitości. Choć wiele z tych faktów znałam, tak równie wiele mnie zadziwiło, zaskoczyło, a nawet… obrzydziło czy rozbawiło. Brzmi to zabawnie, ale takie ciekawostki ze świata zwierząt doprawdy potrafią wzbudzić w czytelniku wiele emocji! A autorka dodaje zdaje się wszystkich dziedzin życia fauny – m.in. rozmnażania, dziwnych zwyczajów, sposobów porozumiewania się czy domów. Znalazły się tutaj ciekawostki o kawiach domowych (świnkach morskich) oraz innych domowych zwierzątkach, bo – jak się okazuje – i te pozornie zwyczajne stworzonka kryją w sobie wiele fascynujących tajemnic! Dodam tutaj również, że każdy fakt nie jest suchy, a ładnie rozpisany – szkoda tylko, że to zaowocowało dość niewielkim drukiem, przez co lekturę ograniczyliśmy do kilku-kilkunastu stron dziennie. 


321 intrygujących faktów o zwierzętach to książka przepełniona informacjami na temat różnorodnych istot. Wszystkie ciekawostki przedstawione są w przystępny sposób, również dla młodego czytelnika, a proste ilustracje urozmaicają ich treść (często też obrazują dany fakt). Co istotne, książka jest nie tylko interesującym kompendium wiedzy, ale i ciekawym sposobem na zwrócenie uwagi na temat ochrony natury – m.in. wymierające gatunki zwierząt. Krótko podsumowując, jest to fantastyczna pozycja popularnonaukowa dla młodszych czytelników oraz ich rodziców, która z pewnością zachwyci każdego przyrodnika. Polecam z całego serducha! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz