środa, 21 października 2020

Rachel Bright, Jim Field - "Wilk, który się zgubił"


Autor: Rachel Bright
Ilustracje: Jim Field
Tytuł: Wilk, który się zgubił
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 32
Ocena: 10/10
Wiek: 4-5 lat


Opis:

Wilczek, choć jest jeszcze szczeniakiem jest silny i niezależny jak każdy dorosły wilk. Wcale nie potrzebuje pomocy swojej rodziny i przyjaciół – cokolwiek by się nie działo, poradzi sobie ZUPEŁNIE SAM. Lecz kiedy gubi się w śniegu, całkiem sam w chłodną arktyczną noc, uświadamia sobie, że czasami każdy potrzebuje pomocy swoich bliskich.

Recenzja:


Pamiętacie fantastyczną serię picturebooków o zwierzątkach od Zielonej Sowy? Są na naszej półce już od kilku lat, a wciąż od czasu do czasu sięgamy z córką po „Koalę, który się trzymał”, „wiewiórki, które nie chciały się dzielić”, i „Mysz, która chciała zostać lwem.” Czując już zimę za pasem chciałam Wam pokazać kolejną część serii – chyba najbardziej wzruszającą ze wszystkich.

Mały wilczek czuje się już bardzo dorosły – jest odważny, silny i samodzielny. Całymi dniami ćwiczy polowanie i chciałby mieć już nieco więcej do powiedzenia w watasze. Kiedy jednak gubi się podczas nocnej wędrówki i zostaje zupełnie sam na lodowej połaci, czuje się zupełnie mały i bezbronny. A kiedy chwilę później wpada w tarapaty, z chęcią przyjmie wyciągniętą do niego przyjazną łapę. I róg. I skrzydło też! 
 
Urocza opowieść o przyjaźni i bezinteresownej pomocy, która umożliwi czytelnikom poznanie zwierząt zamieszkujących arktyczne równiny. Jak zwykle we wpadającym w ucho rytmie i pełna fantastycznie poodmienianych, wcale nie takich łatwych wyrazów.

Przepiękne ilustracje śnieżno-gwiezdnych krajobrazów, choć bardzo ciemne, zdumiewają mnogością barw, a puchate pyszczki i złote serca całej plejady zwierzęcych bohaterów budzą sympatię od pierwszej strony.

Gorąco polecamy ten mroźny tytuł!

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa.

4 komentarze:

 1. Ilustracje są piękne. Cała okładka forma bardzo mi się podoba. Myślę że synkowi historia wilczka przypadnie do gustu i może sam zobaczy że pomoc bliskich warto przyjąc bo sam jest taki trochę ja wszystko o robię sam 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj jaka ona piękna 🤩. Śliczne ilustracje. I super, że porusza temat pomocy i przyjaźni. Dzięki tej książce można przekazać dziecku bardzo ważne tematy i nauczyć go empatii. Chętnie po nią sięgniemy. Bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna historia, cudowne ilustracje i rymy wpadające w ucho - tylko tyle i aż tyle.
  Ta książka znalazła się w moim koszyku jakieś dwa lata temu, zaraz po tym gdy wraz z córką poznałyśmy historię wiewiórek, które nie chciały się dzielić. Od razu kupiłam w ciemno wszystkie książki autorki Rachel Bright (co się raczej nie zdaża - bo zazwyczaj czytam recenzje zanim coś zakupię) i... nie zawiodłam się.
  Osobiście bardzo lubię tą opowieść, a jest ona znacznie mniej znana niż te o wiewiórkach, koali czy myszy i lwie. Moje dzieci też bardzo ją lubią i wybierają ją do czytania równie często jak pozostałe z serii.
  Dzięki rymom, bardzo przyjemnie się ją czyta. Do tego jest to książka z morałem, więc oprócz przyjemnej opowiastki można z dzieckiem przedyskutować kilka spraw. Ilustracje również są bardzo przyjemne, a i sporo gatunków zwierząt można poznać.
  Zasadniczo, książkę bardzo lubimy i gorąco polecamy.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kochamy książki zimowe i świąteczne. Właściwie nawet mogę stwierdzić że je kolekcjonujemy. Mają w sobie to coś, co sprawia radosc i poczucie szczęścia

  Bardzo dziękuję za recenzję tej książki. Mamy ja na oku od jakiegoś czasu, ale głównie ze względu na ilustracje, które są czarujące

  Cała seria od Zielonej Sowy jest świetna. Pięknie wydane, twarde oprawy a ilustracje wręcz magiczne sprawiają że choć to dla młodszych dzieci, my kupimy te książkę.

  Poza tym treść bardzo wartościowa. Przyjaźń i bezinteresowna pomoc to wartości, które należy dziecku wpajac jak najczęściej. Piza tym dziecko z tą książeczką poznaje zwierzęta arktyczne, które nie będzie miało okazji poznać w naturalnym środowisku.

  My jesteśmy zakochani w ilustracjach tej książeczki. Jedna z najpiękniejszych jakie wydała Zielona Sowa, i mamy nadzieję że Wilczek wkrótce u nas zagości

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń