poniedziałek, 9 listopada 2020

Jola Richter-Magnuszewska - „Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”

Autor: Jola Richter-Magnuszewska 
Tytuł: Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Data wydania: 14 października 2020 
Liczba stron: 48 
Ocena: 10/10

Opis: 

Dlaczego dzik jest leśnym ekologiem? I czy po kąpieli błotnej rzeczywiście wyciera grzbiet ręcznikiem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w książce Joli Richter-Magnuszewskiej, która mieszka na skraju lasu i każdego dnia odkrywa jego tajemnice. 

W swojej niezwykłej wycinankowej opowieści autorka ukazuje miejsce dzika w wierzeniach naszych przodków, jego miłość do najbliższych krewnych (czy wiedzieliście, że lochy śpiewają warchlakom kołysanki?), zaskakująco podobne do ludzkich zwyczaje (na przykład ścielenie łóżka), a także skomplikowany język. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dzikowi towarzyszą tu jego kuzyni, jak choćby uwielbiany przez dzieci guziec czy świnia – być może najmądrzejsze i najbardziej uczuciowe spośród znanych nam zwierząt. 

Recenzja: 

Mieszkam w Olsztynie, a tutaj… dziki są już swoistym memem. Muszę przyznać, że jestem tymi zwierzętami zafascynowana, bo – choć to może dla wielu z Was będzie dziwne – uważam je za swoiście urocze i… zabawne. Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach spadła mi wręcz z nieba, bo dzięki niej mogłam nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat, ale i… świetnie się bawić przy tym z siostrzeńcem! 

Książka od razu miło mnie zaskoczyła, bo po wewnętrznej stronie okładki już na nas czeka pierwsza niespodzianka – a jest to mowa dzików i świń w różnych językach. W polskim jest to oczywiście chrum! chrum!, ale w innych brzmi inaczej (w czeskim to np. chro! chro!). Muszę przyznać, że czegoś takiego się nie spodziewałam, a na plus jest tutaj dodatkowo również fakt, że w nawiasach została uwzględniona również wymowa tych słów. Niektóre brzmią przekomicznie! 


Przejdźmy jednak do treści właściwych, bo i o nich można sporo napisać! Nasza przygoda z dzikami (oraz ich kuzynami) zaczyna się od poznania ich przodków (wyglądali upiornie, brrr), a dalej prowadzi nas w świat multum ciekawostek na temat tych zwierząt. Poznajemy je nie tylko od strony przyrodniczej, ale także przesądów czy religii, co ogromnie mi się spodobało! Na uwagę zasługuje również profesjonalne nazewnictwo w kwestii płci stworzeń czy też ich części ciała oraz innych aspektów – przyznam Wam szczerze, że nie wszystkie określenia były mi znane! Warto tutaj dodać, że książeczka porusza także temat ekologii, a przemiły dzik z tyłu okładki mówi nam, że ze sprzedaży każdej książki wydawnictwo przeznaczyło na działalność Chrumkowa – pierwszego w Polsce schroniska dla świń. Nie miałam pojęcia, że takie istnieje! 


Na uwagę zasługuje również bardzo przyjemna dla oka szata graficzna, zabawna i prosta. W książce można zakochać się od pierwszego wejrzenia, bowiem kolory i ilustracje są w niej niesamowicie sympatyczne! Jestem przekonana, że każdy miłośnik świnkowatych istot się w nich zakocha! 

Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach to idealna pozycja dla każdego małego miłośnika przyrody. Wiele w niej fascynujących ciekawostek oraz informacji, które bez wątpienia zadziwią nawet rodzica. To także świetna zabawa, bo oglądanie dzików, świnek oraz innych stworzeń a tych stronach to czysta frajda. Polecam z całego serduszka!

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię wszelkie książki o zwierzętach a te,które przybliżają konkretny gatunek i dostarczają wielu rzetelnych informacji i ciekawostek cenię najbardziej. Gdy byłam dzieckiem o dzikach wiedziałam jedynie tyle,że są dzikimi kuzynami świń,biegają po lesie ryjąc w ziemi i lepiej nie wchodzić im w paradę. Raz udało mi się zobaczyć watahę dzików biegająco po naszej wsi, co wzbudziło nie lada sensację. Obecnie dzik jest stworzeniem, które zdecydowanie łatwiej spotkać w mieście, parku a nawet na plaży niż podczas pieszej wędrówki po lesie i dobrze jest wiedzieć jak zachować się w momencie takiego spotkania. Książka z pewnością zawiera wiele cennych rad i wskazówek dotyczących tych niezwykłych zwierząt i sprawi,że wiele osób spojrzy na nie bardziej przychylnym okiem. Poza tym sądzę ,że "Dzika książka o dzikach i ich kuzynach" z pewnością zaspokoi ciekawość każdego pasjonata zwierząt niezależnie od jego wieku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydawnictwo Nasza Księgarnia jest jednym z naszych najbardziej ulubionych Wydawnictw, Książki mają cudowne zawsze przepięknie wydane.W moim mieście jest bardzo dużo dzików podchodzą bardzo blisko ludzi, chodzą stadami z młodymi warchlakami. Jedyne co mi się kojarzyło do tej pory z dzikami to wierszyk "Dzik jest dziki, dzik jest zły...." chętnie bym znalazła z dziećmi odpowiedzi na pytania dlaczego dziki są leśnymi ekologami?dowiemy się chętnie jakim językiem się posługują.Do tej pory moja wiedza była niewielka. Na uwagę zasługuje również fakt że ze sprzedaży każdej książki wydawnictwo przekazuje wsparcie dla Chrumkowa schroniska dla świnek również nie miałam pojęcia że takie istnieje. Z największą przyjemnością sięgniemy po książkę

    OdpowiedzUsuń