środa, 11 listopada 2020

Laura Ertimo, Mari Ahokoivu - "Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia "

Autor: Laura Ertimo
Tytuł: Co się dzieje z pogodą? Dlaczego klimat się zmienia
Ilustracje: Mari Ahokoivu
Wydawnictwo: Amberek
Data wydania: 2020
Liczba stron: 56
Wiek: 6-8 lat
Ocena: 10/10
Patronat Bajkowiru


Opis:

Przyprawiona humorem i ubarwiona wyrazistymi ilustracjami opowieść, przeplatana wyjaśnieniami i przykładami z historii, geografii, chemii, fizyki i biologii – zainteresuje każdego. Książka przybliża jeden z podstawowych problemów nie tylko dla przyszłości świata, ale i dla naszej codzienności – zmiany klimatyczne. Wskazuje też drobne kroki, które mogą pomóc uchronić przed katastrofą ekologiczną, a także pozwolą nam zdrowiej i bezpieczniej żyć.

Lotta i Kasper nie rozumieją, dlaczego znowu nie będą mieć magicznych śnieżnych świąt Bożego Narodzenia, które znają tylko z pocztówek. Postanawiają więc sami sprawdzić, co tak naprawdę dzieje się z pogodą.
I udają się w podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
A towarzyszy im pewien bardzo zły i złośliwy stwór…


Recenzja:

Chociaż na pierwszy rzut oka po najnowszej publikacji Amberka można spodziewać się sympatycznego, ale prostego picturebooka, to już propozycja dla starszych odbiorców – starszych przedszkolaków, zerówkowiczów i wczesnoszkolniaków. Można nazwać ją pierwszą encyklopedią zmian klimatycznych.

Młody czytelnik znajdzie tu mnóstwo praktycznych informacji podanych w atrakcyjny i przystępny sposób. Wraz z bohaterami – Lottą i Kasperem - dowie się między innymi czym jest klimat i co na niego wpływa, czym jest efekt cieplarniany, z jakich pierwiastków składa się otaczający nas świat, jak wyglądał klimat naszej planety w przeszłości, o co chodzi z dwutlenkiem węgla, w jaki sposób działalność człowieka powoduje ocieplenie klimatu i co się stanie, jeśli ludzkość nie zmieni swojego podejścia do klimatu. 
 

Książka podsuwa również sporo praktycznych rozwiązań, dzięki którym każdy z nas może zmienić swoje postępowanie i zatroszczyć się o dobro Ziemi. Wszystko to przedstawiono jako „ćwiczenia z dbania o klimat”. Od transportu, przez wykorzystywane budulce, dbałość o zieleń w swoim otoczeniu, energię odnawialną, jadłospis, recykling a nawet aktywność fizyczną i działalność społeczną – wszystkie te kroki mogą być podjęte przez każdego człowieka na całej kuli ziemskiej. Niewielka zmiana przyzwyczajeń jednego człowieka, powtórzona na skalę globalną będzie miała ogromny wpływ na przyszłość całej ludzkości.

Te poważne i wcale nie takie łatwe do zrozumienia kwestie ukazano w sposób adekwatny do możliwości poznawczych dzieci. Sympatyczne ilustracje, spora dawka poczucia humoru, antropomorficzne „maskotki” Wróżki Klimatuszki i Kopalnego Goblina oraz sporo wstawek o charakterze komiksowym czynią z książki naukowej świetną i angażująca przygodę.

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa na półce każdego małego człowieka. Nigdy nie jest za wcześnie na wypracowanie dobrych nawyków, a mądra edukacja jest podstawą budowania odpowiedzialnego społeczeństwa. Cudownie, że powstają książki poruszające tą problematykę w tak atrakcyjny dla dziecka sposób.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości wydawnictwa Amber.

6 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ta książka, bo porusza temat zmian klimatycznych, problem z którymi w niedalekiej przyszłości nasze dzieci jako osoby dorosłe będą musiały się zmierzyć. Warto od najmłodszych lat wpajać im wiedzę dotyczącą ochrony przyrody i skutków jakie niosą za sobą zanieczyszczenie naszej planety, do której systematycznie jako ludzie się przyczyniamy. "Ćwiczenia z dbania o klimat" to bez wątpienia wielki atut tej publikacji i jestem przekonana,że zmotywuje dzieci do przestrzegania pewnych zasad w temacie ochrony przyrody,wprowadzenia nowych w codziennym życiu i wybrania kilku rozwiązań,w  które z łatwością mogą się zaangażować wraz z całą rodziną. Zdecydowanie jest to książka wobec której nie wolno przejść obojętnie. Gdy nadarzy się taka możliwość na pewno po nią sięgniemy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie ta książka to absolutny MUST HAVE. Wszystkie amberkowe książki, które do tej pory mieliśmy w rękach są hitami i zapowiada się iż ta również taka będzie.
  Moim zdaniem książka jest bardzo ważna i bardzo potrzebna zarówno dla dzieci jak i dla opiekunów. Zmiany klimatyczne, które obecnie zachodzą na naszej planecie bardzo przspieszyły. Niestety rokowania nie są zbyt optymistyczne i wygląda na to iż jeszcze za naszego życia nasza planeta bardzo się zmieni, a największe skutki dotychczasowych działań poniosą nasze dzieci.
  Niewątpliwie ta publikacja jest bardzo potrzebna by uświadomić dzieciom (i nam dorosłym), że jeszcze nie jest za późno, że jeszcze możemy coś zdziałać, że małe kroczki też są ważne, a dobre nawyki to podstawa.
  Gdy sięgam pamięcią wstecz, pamiętam zimy pełne śniegu - śniegu po pas - oczywiście byłam wtedy dzieckiem, więc teraz pewnie ta ilość śniegu sięgałaby mi co najwyżej do ud, jednak to i tak całkiem sporo patrząc na to co się dzieje w ostatnich latach. Bardzo smuci mnie fakt, iż śniegu praktycznie nie ma, sanki się kurzą, a dzieci czekają na zimę cały rok i nawet w środku lata śpiewają „jingle bells” bo tak tęsknią za śniegiem. Oczywiście ciągle zadają pytania w stylu „kiedy będzie padać śnieg”. Próbuję wyjaśnić co i jak, jednak chyba nie do końca potrafię. Ta książka będzie wspaniałą pomocą naukową. Zarówno w temacie klimatu, jak i fizyki, chemii, biologii i historii.
  Bardzo się cieszę, że w tej publikacji są również podsunięte praktyczne rozwiązania - małe kroczki, małe pomysły co można zrobić by zatroszczyć się o naszą planetę; a myślę też że w czasie rozmów, dzieci same wymyślà swoje sposoby.
  Bardzo lubię takie książki, które łączą w sobie naukę - pokazują, że wszystko jest ze sobą powiązane i nie da się oddzielić tematów tak, by na siebie się nie nakładały.
  Myślę, że mimo iż książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 6 roku życia, to można zacząć już ją czytać troszkę wcześniej. Dzieci tak naprawdę bardzo dużo rozumieją, jeśli odpowiednio się im wyjaśni, a piękne ilustracje na każdej stronie bardzo pobudzają wyobraźnię.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku bardzo dziękuję za recenzję tej świetnej publikacji.

  Grupa wiekowa, łapiemy się już w niej, choć myślę że ta książeczką zostałaby z nami o wiele, wiele dłużej.

  W tym roku mój syn zaczął się interesować zjawiskami atmosferycznymi, nie ze względu na przedszkole a tak zwyczajnie sam z siebie.

  Oglądamy dużo programów popularnonaukowych o pogodzie, oglądamy nawet na każdym kanale w TV prognozę pogody i syn porównuje jak jutro będzie a jak było dziś.

  Mój zerowkoeucz najbardziej interesuje się chmurami, burzami, tornadami i huraganami oraz to w jaki sposób one powstają, i ku mojemu zaskoczeniu wie.

  Ta książka to nasze MUST HAVE gdyż nie mamy żadnej książki w domu na ten temat. Syn byłby uradiwany na taką książkę i pewnie codziennie byłaby czytana i omawiana. Zachwycamy się na tą publikacją bo szczerze mówiąc, nie ma wielu książek na ten temat, a szkoda, bo dzieci pogoda również ciekawi.

  Recenzja wspaniała, jeszcze bardziej nas przekonała ze musimy ją mieć.
  W dodatku Przepiękne, wyraziste ilustracje, przyprawiona humorem, wyjaśnienie zasad fizyki, trochę geografii, historii, chemii i biologii... idealna dla mojego syna.
  To taka encyklopedia zmian klimatycznych, która przybliża i łatwy sposób przybliża młodemu czytelnikowi tajniki zmian jakie zachodzą. Świetni bohaterowie tu się pojawiają - Lotta i Kasper, to dodatkowy plus.
  Piękne wydanie, bardzo wartościowe i we uemy jedno MUSIMY JĄ MIEĆ

  Basia P

  OdpowiedzUsuń
 4. Poza tym temat zmian klimatycznych, ocieplenie klimatu, który właściwie jest widoczny już, to uświadomienie młodego czytelnika w przystępny sposób, co się dzieje niedobrego z naszą planetą. Dzieciom należy wyjaśniać takie sprawy, aby i one zaczęły działać że swojej strony w kierunku poprawy klimatu naszej planety. Wystarczy zacząć od małych kroczków w naszych domach. Gdy rodzice robią coś w tym kierunku, dziecko obserwuję i robi to samo.
  Niestety mam wrażenie że ocieplenie klimatu ostatnio strasznie galopuje. Zobaczmy jakie ostatnie są zimy. Zero śniegu a koca tylko niewielki mróz. Jeszcze 20 lat temu pamiętam mrozy do - 25 stopni i mnóstwo śniegu, który gdy spadł w listopadzie praktycznie leżał do marca. A teraz? Rano spadnie śnieg a w południe juz go kie ma bo się roztopił. Mój syn nie wie jaja to przyjemność z jeżdżenia na sankach, lepuenia bałwana czy rzucania się śnieżkami.

  A lata? Lata upalne i suche, z silnymi i gwałtownymi burzami i trąbami powietrznymi. Dwa lata temu, było tak suche lato że w moich stronach była nawet burza piaskowa, nie do pomyślenia.
  Kiedyś lata były przyjemne, z deszczem (pamiętam że były trzydniówki), obecnie mamy tropiki.
  Bardzo smutne to co się dzieje z naszym klimatem. Takie publikacje są bardzo potrzebne, bo w młodych i dzieciach jest nadzieja, nadzieją na to że zaczną się zmiany na lepsze

  Basia P

  OdpowiedzUsuń
 5. Po pierwsze to Amberek więc bierzemy w ciemno synek uwielbia ich książeczki
  Po drugie plusem jest temat bardzo ważny w dzisiejszych czasach i dzieci powinny się już z nim zapoznawać od młodszych lat. Klimat bardzo się zmienić co widać w naszych zimach chociażby ja pamiętam frajdę z sanek z lepienia bałwana a żeby synek miał okazję poczuć frajdę zimy jechaliśmy w góry co wcale nie jest takie pewne niestety dlatego dzieci powinny uczuć się jak zmienia się klimat jakdvac o nasza naturę są wkońcu naszą przyszłością

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie Wydawnictwo Amberek jest jednym z naszych Ulubionych Wydawnictw.Z całego serca gratuluję bardzo serdecznie patronatu 👏 Jestem pewna, że każde dziecko powinno mieć w swojej biblioteczce tak wartościową pozycję. W dzisiejszych czasach temat Zmian Klimatycznych jest niezwykle istotny.Ważne by dzieci wiedziały ci to jest efekt cieplarniany i jak mogą zatroszczyć się o Naszą planetę.
  To prawda że czasem niewielkie zmiany mają ogromny wpływ na ochronę środowiska. Bardzo się cieszę że powstała taka książka jestem pod ogromnym wrażeniem. ❤️

  OdpowiedzUsuń