poniedziałek, 14 grudnia 2020

Magdalena Zarębska - "Skąd jest Pola?"

Autor: Magdalena Zarębska 
Ilustrator: Elżbieta Moyski 
Tytuł: Skąd jest Pola? 
Wydawnictwo: Skrzat 
Data wydania: 25 listopada 2020 
Liczba stron: 144 
Ocena: 7/10 

Opis: 

Czy Pola zadomowi się w nowym miejscu? Czym zajmują się artyści? I co to znaczy „być stąd”? 

W spokojnym Brzegu nagłe poruszenie: Julek i Martyna zastanawiają się, kim jest dziewczynka, która zamieszkała obok. Dlaczego nie reaguje na zaczepki i nie chce wyjść na podwórko? 
Wkrótce nadchodzi rok szkolny i Pola musi się zmierzyć z zainteresowaniem, które wzbudza. Postanawia, że z nikim się nie zaprzyjaźni, ale Julek ma wobec niej inne plany. Jego pies, Mazgaj, również... 

Lęk do pokonania i radość z odkrywania sztuki. Przyszywana rodzina i nie taka straszna zmiana. Wspaniała opowieść o przyjaźni, tolerancji oraz poznawaniu innych i... siebie! 

Recenzja: 

Bardzo mnie cieszy, gdy w powiastkach dla dzieci i młodzieży poruszany jest temat tolerancji. Warto pisać o tym – i mówić – że bycie innym wcale nie jest złe, niezależnie w jaki sposób ta oryginalność się przejawia. Skąd jest Pola? to ciepła książeczka właśnie o akceptacji oraz… przyjaźni. 

Pozycja została bardzo ładnie wydana – szata graficzna jest kolorowa i przyjemna dla oka, a przedstawieni bohaterowie niezwykle sympatyczni. Za te pełne uroku ilustracje odpowiedzialna jest Elżbieta Moyski, która idealnie uchwyciła wydarzenia oraz postaci opisane przez Magdalenę Zarębską. Myślę, że dzięki takiemu idealnemu odwzorowaniu łatwiej się dziecku zaprzyjaźnić z Polą, Julkiem i całą resztą. Warto tutaj również wspomnieć o dużej czcionce, która zdecydowanie ułatwi zapoznanie się z treścią początkującego czytacza. 

Język powieści jest prosty, a akcja – choć nie dzieje się tutaj jakoś super dużo – ma bardzo przyjemne tempo. Ot, czytamy o na pozór zwyczajnym życiu dziewczynki, która czuje się nieco wyobcowana w nowym miejscu. Z czasem jednak – jak to zazwyczaj bywa – poznaje nowych przyjaciół i przeżywa kilka sympatycznych przygód, choć pomiędzy tym wszystkim spotyka ją też przykrość. Magdalena Zarębska fantastycznie tutaj pokazuje, jak młody człowiek powinien radzić sobie z problemem i… że nie wszystko jest takie, jakie na pierwszy rzut oka się wydaje. 

- (…) Z ludźmi trzeba rozmawiać. Pokazywać im, że inny nie znaczy gorszy. Być może muszą się o tym dowiedzieć właśnie od nas. Od ciebie i ode mnie. Może nikt im tego wcześniej nie powiedział? 

Bardzo przypadła mi do gustu również bardziej artystyczne elementy książki (wszak mama Poli jest artystką) oraz… pokazanie, że czytanie to nie tylko książki, ale i komiksy – i że każdy w takiej czy owakiej literaturze znajdzie coś dla siebie. Zachęcanie dzieci do obcowania z kulturą jest bardzo ważne, dlatego zostałam miło zaskoczona! 

Króciutko podsumowując, Skąd jest Pola? to przyjemna książeczka, która choć zapowiada opowieść o akceptacji i przyjaźni, kryje w sobie znacznie więcej. Myślę, że każdy młody czytelnik będzie zachwycony tą lekturą, bo nie brakuje tutaj i pięknych ilustracji, i przyjemnej historii, i mnóstwa emocji, i… zabawnego psiaka! Polecam serdecznie. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz