niedziela, 13 grudnia 2020

Hans Christian Andersen - "Baśnie"

Autor: Hans Christian Andersen
Tytuł: Baśnie 
Wydawnictwo: Dragon 
Data wydania: grudzień 2020 
Liczba stron: 608 
Ocena: 10/10 

Opis: 

Wyjątkowe wydanie z oryginalnymi ilustracjami Hansa Tegnera, Lorenza Frølicha i Vilhelma Pedersena – duńskich rysowników, których dzieła ozdabiały baśnie Andersena wydawane w XIX wieku. 
To pięknie ilustrowane wydanie Baśni zawiera wszystkie najpopularniejsze baśnie autorstwa duńskiego pisarza. Ozdobione pięknymi ilustracjami stanowić będzie cenny okaz w każdej domowej biblioteczce. 

Recenzja: 

Utwory Hansa Christiana Andersena towarzyszą nam od najmłodszych lat. Nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez Brzydkiego kaczątka, Dziewczynki z zapałkami, Królowej śniegu i wielu innych baśni, które stworzył. Krzysztof Płatek – w rozbudowanym wstępie na temat baśniopisarza – doskonale podsumował jego postać – był jak Boże Narodzenie, kształtował wrażliwość mnóstwa ludzi. Wydawnictwo Dragon poszło z duchem tego twórcy i dla baśniowych czytelników zabawiło się w najprawdziwszego Świętego Mikołaja, bo... stworzyło najbardziej zjawiskowe wydanie Baśni, jakie kiedykolwiek widziałam! 

„Życie każdego człowieka jest baśnią napisaną przez Boga.” - H.Ch. Andersen 

Gdy tylko otrzymałam książkę, nie mogłam uwierzyć w to co widzę. To monumentalna książka, z przyjemnie miękką okładką i przepięknym wnętrzem. Duża czcionka, ozdobione łagodnymi ornamentami brzegi stron, oryginalne ilustracje Hansa Tegnera, Lorenza Frølicha i Vilhelma Pedersena (właściwych ilustratorów baśni z XIX wieku) – obok takiego cuda nie można przejść obojętnie. Co więcej, pomimo ogromnego rozmiaru, książka nie jest za specjalnie ciężka, a jej czytanie wyjątkowo wygodne. W wydaniu nie zabrakło również zdjęć samego autora. 

W tym wielkoludzie mieści się… prawie pięćdziesiąt baśni! Są utwory bardziej i mniej znane, bo poza wcześniej wspomnianymi klasykami, znaleźć można też mniej znane utwory. Osobiście pierwszy raz spotkałam się między innymi z utworami O dziewczynce, która deptała chleb, Kwiaty Idalki oraz paroma innymi, niektóre też znałam pod nieco innym tytułem. Wspaniale mi się odkrywało zarówno nowe, jak i stare historie – czułam się zupełnie jak dziecko! Dlatego też myślę, że w tej książce zakochają się nie tylko dzieci, ale i dorośli oraz… babcie i dziadkowie, bo Baśnie potrafią porwać do lat młodości! 


Baśnie to nie tylko zjawiskowe wydanie twórczości Andersena – to także książka łącząca pokolenia. Pokłady wrażliwości, mądrości i rozrywki, które każdy w nich znajdzie, są nie do opisania. I… nie wiem, co jeszcze dodać, bo to jedna z takich książek, z takich wydań, przy których po prostu brakuje słów, bo żaden zachwyt nie jest w stanie opisać, jakie to cudo jest piękne i jak wiele dla człowieka wnosi, znaczy. Powiem jedynie krótko, że… polecam z całego serca. Dla każdego. Na każdą okazję. CUDO.

Książka dostępna jest w księgarni fabulo. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz